Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 12. listopadu 2019

Kolínské pasáže v třetím tisíciletí

Historickému centru Kolína dávají charakter zejména místa, která porušují přímou osnovu ulic. Jsou to pasáže, průchody, přístupné zadní dvorky, otevřené vnitrobloky a různá zákoutí, která si podržují jistou tajemnost či romantiku.

Kolínské pasáže v třetím tisíciletí
Foto: Redakce KP
 
Publikováno: 3.8.2019 v 7:00, Aktualizováno: 25.7.2019 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Často o nich vědí jen místní a turisté je objeví jen náhodou. Začaly se objevovat postupně a nenápadně od devadesátých let. Některé zásluhou magistrátu, ale stejně tak i díky osvíceným majitelům nemovitostí.
Nejzajímavější pasáží zůstává i po letech ´Pasáž Mostní´, umožňující přímý průchod z Rubešovy do Mostní ulice. Majitel a tvůrce pasáže Jaroslav Kubíček nešetřil a investoval nejen do prodejních prostor, ale i do laviček k posezení, zeleně či pěkné dlažby. V pasáži, která tvarem připomíná meandrující řeku, se během let vystřídala řada provozoven, nejvíc zákazníků sem svého času přitahovala čínská restaurace ´Promenáda´. Dnes je pasáž klidným, tichým místem s atmosférou kultivované omšelosti a krásným habrem na dvoře, který už stihnul nabrat slušnou výšku.
Jinou pasáž s názvem ´U Zlatého lva´ zřídil v průchodu svého domu na Karlově náměstí Jiří Hnilička. V současnosti je neprůchodná kvůli výstavbě uvnitř vnitrobloku, ale ještě nedávno navazovala na příjemný malý dvorek s restaurací ´Eden´ s vyústěním do Pražské ulice. Místo má do budoucna velký potenciál a pasáž by po napojení do Kovářské ulice mohla být pro chodce magneticky přitažlivá.
To stejné platí i pro pasáž Jana Dufka v domě ´U Zlaté štiky´. Jeho pasáž by časem měla propojovat náměstí se Zlatou uličkou, ale zatím je nápad dotažený pouze do poloviny a průchod končí při restauraci ´Dobrá menu´.
Za nejdelší kolínský "průchod" lze považovat areál kolínského zámku. Lidé se tudy občas vydávají při cestě z vlakové zastávky na Karlovo náměstí. Areál historické památky se postupně polepšuje, ale jeho význam dozraje zřejmě až v čase, kdy zde bude sídlit knihovna a místo se přes dvůr domu dětí napojí i na Pražskou ulici.
I areál chrámu sv. Bartoloměje bude brzy průchodnější, příjemná cesta sem povede například přes Kavárnu Zahrádka pod věží z Kouřimské ulice. Osobitým příkladem je pak kolínská synagoga, která sídlí již několik století ve skrytosti vnitrobloku, takže na její existenci především ve druhé polovině dvacátého století Kolíňáci téměř zapomněli.
Ve vnitroblocích ovšem začaly vznikat i další atraktivní místa, počínaje restaurací Steak Land, přes kavárnu Tradice, až po několik restaurací na severní straně náměstí, které vybudovaly svá posezení až v zadním traktu domů a nabízejí vyhlídku na řeku Labe. Podobně jsou situované i loni po rekonstrukci otevřené terasy Městského společenského domu.
Je zajímavé, že většina z popisovaných průchodů a zákoutí ještě koncem osmdesátých let neexistovala a jsou důkazem toho, jaký vliv má duch doby na proměny města.

Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM