Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 24. dubna 2019

Kolínský starosta Vít Rakušan kritizuje Středočeský kraj kvůli neodsouhlasení dotace na Kmochův Kolín

Středočeský kraj prostřednictvím Fondu hejtmana nepodpoří 53. ročník hudebního festivalu Kmochův Kolín, který se koná 10. až 12. června. Přehlídku kraj nepodpořil ani z přebytku rozpočtu. Šlo o návrhy podpory čítající 500 tisíc korun a 200 tisíc korun.

Kolínský starosta Vít Rakušan kritizuje Středočeský kraj kvůli neodsouhlasení dotace na Kmochův Kolín
Kmochův Kolín. Největší místní festival je každoroční událostí, v posledních letech nejen pro příznivce dechovky.Foto: František Stráník
 
Publikováno: 10.3.2016 v 7:00, Aktualizováno: 8.3.2016 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

Starosta Vít Rakušan (je zároveň i krajským zastupitelem) respektuje, že na dotaci nemá pořadatel, tudíž město Kolín, automaticky nárok, na druhou stranu oponuje hejtmanovi Milošovi Peterovi, když ten mu v osobním rozhovoru tvrdil, že město žádalo o dotaci z nesprávného fondu, tedy z Fondu hejtmana, protože není primárně určen na podporu akcí, ovšem správně měl pořadatel oslovit Fond kultury a památek.

Na druhou stranu je podivné, když Rada Středočeského kraje 22. února, jde o stejné datum, kdy nebyl podpořen Kmochův Kolín, údajně největší akce svého druhu v Čechách, udělila dotaci z peněz všech obyvatel Středních Čech 100 tisíc korun paní Pešlové z Prahy 1 (nejde tudíž o občanku Středočeského kraje) na pražské taneční divadlo Balet, které uvede hru Děvčátko se sirkami, jak řekl v úterý 1. března Vít Rakušan.

"Panu Liboru Novákovi bylo ten samý den schváleno 70 tisíc korun na zpětné proplacení prosincové České mše vánoční v Mladé Boleslavi. Městskému centru Hořovice byl schválen významný finanční příspěvek z Fondu hejtmana na literární soutěž. Mažoretkám Kladno, město Stochov, bylo schváleno z Fondu hejtmana hezkých 60 tisíc korun. To jenom na ukázku a na protiargument, že by Kolín žádal ze špatného fondu a že hejtman nedává na kulturní záležitosti. Myslím, že z toho stejného data vidíme, že dává," sdělil kolínský starosta.

Dále uvedl, proč Kolín nežádal o dotaci z Fondu kultury a památek. "Organizace s jedním identifikačním číslem (IČO) smí žádat z jednoho fondu pouze o jednu záležitost. My jsem ovšem žádali (loni rovněž, ale tehdy jsme dotaci nedostali) na restaurování renesančních sgrafit, které jsou na budově kolínského zámku. Požadovaná dotace je 264.275 korun. Tolik si platí sám žadatel. Možná jsme žádali o dotaci ze špatného fondu (Fond hejtmana), možná ano, proč ale ze stejného fondu jsou hrazeny jiné kulturní akce a Kmochův Kolín nikoliv," řekl Vít Rakušan.

Další argument podle něho možná je, že si dotaci Kmochův Kolín nezaslouží. Ale ve chvíli, kdy radní kraje z Fondu hejtmana podpoří nicotné divadelní představení, je to vzhledem k návštěvnosti přehlídky (kolem 5 tisíc) a k tradici zvláštní argument. Starosta Kolína se rovněž domnívá, že když kraj podpoří takové akce, jako jsou Děvčátko se sirkami, případně mažoretčí show, měl by finančně zadotovat i akci, která je primárně určena pro seniorské a tudíž hodně konzervativní publikum a má už 53. ročník.

"Pokud někdo sám sebe vydává za sociálně smýšlejícího politika (jako je hejtman Petera), měl Kmochův Kolín podpořit. Je to jedna z absolutně nejnavštěvovanějších kulturních událostí, které se ve Středočeském kraji konají," prohlásil a dodal, že Kmochův Kolín má tradici na rozdíl od filmového festivalu v Poděbradech, který chce Středočeský kraj například zadotovat a jenž má rozpočet kolem 60 milionů korun. "A nenajde se ani 200 tisíc korun na největší festival dechové hudby ve Střední Evropě. Víte, jsou tam neprokazatelné věci, které jsou založeny na principu jedna paní povídala a prý. Debata (na krajském úřadu) vypadala údajně tak, že Rakušan je antikomunista, nepodporujte ho, Rakušan bude mít na Kmochově Kolíně one man show a už se blíží krajské volby," prohlásil Vít Rakušan.

Podle něho, jak soudí, panuje nelibost vůči němu možná proto, že na minulém krajském zastupitelstvu moc mluvil a dovolil si kritizovat několik investic, které plynou do měst, kde starostují sociální demokraté či komunisté. "Já nevím, čím to je. Pokud to opravdu bylo tím důvodem, chtěl bych panu Peterovi vzkázat, že Petera nebude, Rakušan nebude, ale Kmochův Kolín bude. A byl bych rád, kdyby tuto krátkozrakou politiku (Středočeský kraj) opustili. Myslel jsem, že tato krátkozraká politika skončila érou Davida Ratha, víme, jak se Kolínu dařilo, neskončila, oni se nezmění, oni mají velkého učitele (Ratha), který je to naučil a jede se stále ve stejných kolejích," pronesl starosta Rakušan.

Dále doplnil, že Kmochův Kolín, které si naše město (díky svým občanům - pozn. red.) dominantně platí samo, bude uspořádán i bez příspěvku kraje. "Jenom ukazuji, jak se ve Středočeském kraji rozhoduje," zdůraznil Vít Rakušan.

"Fond hejtmana má svá pravidla i své omezené zdroje, není nárokový. Doporučoval bych organizátorům, aby žádali spíše z Fondu kultury a obnovy památek, který je pro podobné akce určen a kde je v kritériích zohledněna tradice akce, význam a regionální přesah. Za svou gesci ale dodávám, že po již schválené Koncepci podpory divadel připravujeme Koncepci podpory významných kulturních akcí, která by měla zajišťovat dlouhodobější podporu tradičním festivalům a dalším aktivitám v kraji, a v té by Kmochův Kolín dle mého názoru určitě chybět neměl,“ uvedl radní pro kulturu a památkovou péči Středočeského kraje Zdeněk Štefek.

Vtírá se otázka, jestli tímto verdiktem začal před volbami do krajského zastupitelstva Středních Čech boj mezi ČSSD, stranou spolupracující s KSČM, které jsou v zastupitelstvu nejpočetněji zastoupeny, a politickým hnutím Starostové a nezávislí, v jehož řadách působí na krajské úrovni i Vít Rakušan, který se navrch zúčastní středočeských krajských voleb jako jednička a soupeřem mu bude právě Miloš Petera. Jedno je jisté, dotace jsou především politickým rozhodnutím a tudíž přidělování jakýchkoliv dotací je nemravné, ať je to na úrovni kraje či obce. Patrně ano. Na svém facebookovém profilu totiž ve čtvrtek 3. března napsal, že "tento týden paní místostarostka Kutné Hory a náměstkyně hejtmana pro investice a veřejné zakázky v jedné osobě, Zuzana Moravčíková, NEpodpořila krajskou dotaci Kmochovu Kolínu. Důvodem jsou prý blížící se volby a má politická příslušnost." Lze tedy říct, že dotace a sirky do rukou politiků nepatří!

Autor článku: Michal Černý
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM