Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 23. září 2017

Kolínští politici chtějí snížit celkový dluh, napřed se poradí jak

Vedoucí představitelé města Kolína mají v úmyslu znovu snížit celkový dluh. Ten k 31. prosinci 2013 dosahoval výše 753 milionů korun včetně ručitelského závazku Správy městských sportovišť Kolín za rekonstrukci Vodního světa.

Kolínští politici chtějí snížit celkový dluh, napřed se poradí jak
 
Publikováno: 18.3.2014, Aktualizováno: 14.3.2014 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

Za zhruba půl roku (24. září) budou mít možnost prodloužit, přeúvěrovat nebo v nejméně myslitelném případě splatit smlouvu na syndikovaný úvěr čerpaný v letech 2005 a 2006 na výstavbu bytů pro zaměstnance TPCA. Ten byl původně uzavřen na 411 milionů korun.

Otázkou je, co s ním politici udělají. "Na splacení nemáme, a kdybychom měli, úvěr není možné v této chvíli splatit předčasně, aniž by se nemusely doplatit úroky, o které by banka předčasným splacením přišla. Můžeme se však pokusit prodloužit stávající smlouvu s Komerční bankou (o společný úvěr se dělí s Českou spořitelnou) a vyjednat lepší úrokovou sazbu, která v současnosti činí 4,915 procenta," řekl 2. místostarosta Jan Pospíšil. Další finanční povinností, která se k tomuto úvěru váže, je poplatek půl procenta Státnímu fondu rozvoje bydlení za ručení.

Jednání s oběma výše zmíněnými bankovními domy právě probíhají. "Situace se vyvíjí tak, že pokud bychom uzavřeli dohodu na prodloužení úvěru, jsme schopni se v jednání s bankou dostat na úrokovou sazbu těsně nad dvě procenta. Tím pádem dojde ke snížení úroků. Během zbývajících 10 let tak můžeme uspořit mezi 37 a 38 miliony korun," uvádí Jan Pospíšil.

Další variantou je i to, že celý syndikovaný úvěr plus půjčku lze přeúvěrovat formou směnkového programu. Město má u České spořitelny půjčku uzavřenou původně na 350 milionů korun, která se však v průběhu doby snížila na cca 311 milionů korun. "Výše úspor se bude lišit podle toho, do jaké míry budou směnky zaručené. Pokud by část zůstala nezajištěná, může uspořit kolem 18 milionů korun. Pokud by byly plně zajištěné, půjde o 11 milionů korun. Pokud budou směnky nezajištěné, město sice může ušetřit více peněz, ale v průběhu splácení se mohou změnit podmínky a zvýší se úroková sazba. Pravda je i to, že je lze přednostně splatit, nebo dozajistit," konstatuje 2. zástupce starosty.
Ve finále lze říci, že pokud vše vyjde podle představ vedení města, Kolín by mohl uspořit 45 až 50 milionů korun, s kterými může naložit ve prospěch jeho obyvatel. Navíc by se částečně zbavil ručení nemovitostmi, z nichž některé by se, obrazně řečeno, oprostily od okovů.

Jelikož možností, jak naložit se stávajícími úvěry je více, byl na tento týden před jednáním zastupitelstva 24. března svolán kulatý stůl politických subjektů. "Jedná se o důležité strategické rozhodnutí, které ovlivní financování města v následujících deseti letech," vysvětluje II. místostarosta.

Pro toho, koho zajímá struktura dluhu uvádíme, že komerční úvěry dosahovaly výšky 547 milionů korun, návratné finanční výpomoci od Ministerstva financí a Ministerstva průmyslu a obchodu 162 milionů korun, ručitelský závazek SMSK činí 44 milionů korun. Město v letošním roce splatí dalších 83 milionů korun a zaplatí přibližně 26 milionů korun úroků.

2. místostarosta Kolína Jan Pospíšil nejnověji oznámil, že podnikatelský inkubátor bude stát cca 40 mil. Kč.
Foto: www.bojovnici.cz
Autor článku: Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Poříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězilaKolínským kuželkářům se vstup do nové sezóny nevyvedlKateřina Šafránková se po pěti letech dočkala medaile a obdržela ocenění za rekord
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM