Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 18. září 2019

Kolínští strážníci: Kvůli maturitě nikdo neodejde

Sdělovací prostředky rozvířily problém s městskými strážníky. Strážníkem totiž může být nově jen ten občan České republiky, který je bezúhonný, je spolehlivý, je starší 21 let, je zdravotně způsobilý, dosáhl středního vzdělání s maturitní zkouškou a má osvědčení o splnění stanovených odborných předpokladů (dále jen "osvědčení"). Zákon č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů, jak praví paragraf 4 příslušného zákona o obecní policii. Městské policie v Kolíně se ale potíže netýkají.

Kolínští strážníci: Kvůli maturitě nikdo neodejde
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 4.5.2015 v 16:00, Aktualizováno: 1.5.2015 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

"Všichni strážníci v Kolíně splňují podmínky, které jsou stanovené k tomu, aby mohli vykonávat práci strážníka městské policie, takže nikdo z těchto důvodů k 31. prosinci 2015 neodejde," uvedla mluvčí Městské policie Kolín Helena Honkiszová.

Zákon č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů, stanoví v paragrafu 4 odst. 1 písm. e) pro strážníky podmínku dosažení středního vzdělání s maturitní zkouškou. Zákon č. 274/2008 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti se změnou zákona o Policii České republiky (dále jen "změnový zákon"), stanoví v třetí části, cl. VI., bodu 2 : "Strážník, který je v pracovním poměru k obci ke dni nabytí účinnosti tohoto zákona a nedosáhl středního vzdělání s maturitní zkouškou, je povinen tuto podmínku splnit do 31. prosince 2015. To neplatí, pokud strážník, který ke dni nabytí účinnosti tohoto zákona dosáhl věku 45 let, třikrát úspěšně absolvoval zkoušku z odborné způsobilosti před zkušební komisí ministerstva a obec je držitelem platného osvědčení strážníka."

Z tohoto ustanovení vyplývá, že strážník, kterému bylo ke dni 2. ledna 2009 (den následující po nabytí účinnosti změnového zákona) 45 let a ke stejnému datu složil 3 zkoušky z odborné způsobilosti před zkušební komisí Ministerstva vnitra, nemusí již získat středoškolské vzdělání zakončené maturitou. U těchto zaměstnanců obce je předpoklad, že nedostatek vzdělání je nahrazen dlouhodobou profesní zkušeností a opakovaným složením zkoušek z odborné způsobilosti před zkušební komisí Ministerstva vnitra. Všichni ostatní strážníci, kteří nemají maturitu či nesplňují výše uvedené podmínky, si musí vzdělání doplnit do 31. prosince 2015. Pokud tak neučiní do uvedeného termínu, přestávají být dnem 1. ledna 2016 strážníky.

Autor článku: Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM