Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 23. října 2017

Král odboje Václav Morávek ožije v akčním dramatu Pavla Bezděka. Patřil k hrdinům jeho dětství

Začátkem září promluvil v Kolíně na pietním aktu k uctění památky kolínského hrdiny, štábního kapitána Václava Morávka i slovenský velvyslanec Peter Weiss. Zmínil, že Morávkův příběh by si zasloužil zfilmování. Netušil, že na filmu už delší čas pracuje Pavel Bezděk, který má nyní v ruce pátou verzi scénáře.

Král odboje Václav Morávek  ožije v akčním dramatu Pavla Bezděka. Patřil k hrdinům jeho dětství
 
Publikováno: 24.11.2014 v 12:00, Aktualizováno: 18.11.2014 v 14:00
Rubrika: Zpravodajství

Pavel Bezděk (* 1965), filmový kaskadér působil od roku 1988 v kaskadérské skupině Jaroslava Tomsy, nyní se členem skupiny Filmka vedené Ladislavem Lahodou. Posledních deset let je koordinátorem kaskadérských týmů, má zkušenosti s druhoštábovou režií akčních scén, diváci ho mohli zahlédnout v menších rolích snímků Hannibal Raising, M.I. 4, Vetřelec vs. Predátor, jako kaskadér se podílel na válečných snímcích Stalingrad, Černý jestřáb sestřelen aj.

Film "Třetí král" o Václavu Morávkovi, má být jeho režijním debutem. Natočit příběh Václava Morávka je Bezděkovým dlouholetým snem. Morávek patří k hrdinům jeho dětství. Poprvé se s ním seznámil v osmi letech z tatínkova vyprávění u pomníčku v parku u Prašného mostu, později o něm četl v knížce Tři kontra gestapo z knižní edice Magnet a příběh s ním rostl dalších čtyřicet let.

Akční drama z okupace už nabralo pevné kontury. Pavel Bezděk pozval ke spolupráci známé osobnosti - spisovatele a scénáristu Jana Nováka a dramaturgyni Zuzanu Kopečkovou, zástupkyní ČR v Eurimage. Film zaštítil zatím nejmenovaný producent a dokončení scénáře podpořila Rada Státního fondu kinematografie. "Hlavní roli nezávazně ale nadšeně přislíbil Karel Dobrý, který je pro mne dokonalým představitelem Václava Morávka," doplňuje tvůrce.

Jak daleko už práce na filmu pokročily? Pavel Bezděk prozradil, že základní příběh, tak, jak ho do scénáře zhutnil Jan Novák, se mu zdá výborný, ale rád by do něj zapracoval další scény a postavy, což si vyžádá čas. Ve filmu se objeví slavná odbojová skupina Tří králů (Balabán, Mašín, Morávek), ale zaostřeno bude na příběh Václava Morávka a jeho spolupráci s agentem A- 54 Paulem Thümmelem. Režisér se hodlá přísně držet faktů a je si vědom skutečnosti, že některá bílá místa Morávkova života zůstanou zahalena tajemstvím a děj je možné doplnit už jen logickou dedukcí a autorskou licencí.

"Je třeba připomenout, že zatímco dnes jsou kina plná fiktivních akčních příběhů a fiktivních hrdinů, u nás jeden takový skutečný byl a bojoval," říká Pavel Bezděk a pokračuje: "Čeká nás ještě spousta práce, svými znalostmi a názory velmi přispívá historik a autor knihy Muž proti okupaci, Vilém Čermák a historik, autor knihy o Josefu Balabánovi Petr Koura. Zbývá mi ještě kontaktovat historiky z vojenského historického ústavu a rovněž nezbytná je i konzultace s poradcem v oboru psychiatrie pro dokonalé ztvárnění atributů lidského chování v mezních situacích člověka dlouhodobě pronásledovaného gestapem."

Akční drama by mělo být zaměřeno na mladší generaci, pro kterou jsou slova jako vlastenectví a odboj jen prázdnými pojmy. Akční drama nevyplynulo podle autora ze sledu akčních scén, jak jsme zvyklí z většiny thrillerů, ale z toho, že skutečný příběh Třetího krále akční jednoduše byl.

Třetí král Václav Morávek na jedné z archivních fotografií.
Foto: Archiv KP
Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Drozdův lesní běh v kolínských Borkách vyhrál slávista Michal ŠmahelStolní tenisté Kolína se stále vezou na vítězné vlně
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM