Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 18. června 2019

Kriminalita v Kolíně se výrazně snížila, níž už dramaticky nepůjde

Za poslední tři roky se podařilo v Kolíně stlačit kriminalitu velmi výrazně. Alespoň tak o tom vypovídají čísla za zmíněné období. Před třemi lety byl Kolín nazýván středočeským Palermem, tehdy ve vedení kolínské policie vystřídal Dušana Žďárského Jiří Fejfar. Loni se pozměnilo vedení radnice a realizovány jsou opatření v rámci projektu Bezpečný Kolín. Na podrobnosti jsme se ptali vedoucího územního odboru Policie ČR v Kolíně Jiřího Fejfara.

Kriminalita v Kolíně se výrazně snížila, níž už dramaticky nepůjde
Jiří Fejfar.Foto: Jiří Červín
 
Publikováno: 23.9.2015 v 6:00, Aktualizováno: 22.9.2015 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

Podle Policie ČR má být kriminalita v Kolíně na tak nízkých číslech, že už snižování není reálné. Z čeho se tak usuzuje?

Je pravdou, že kriminalita v Kolíně dramaticky poklesla, což je dobrá zpráva pro všechny Kolíňáky. Konkrétně celkově evidujeme o 445 trestných činů méně než za stejné období loňského roku, což je pokles o 42 procent. Ještě lépe vypadá pohled na majetkové trestné činy, tedy na ty, na které v rámci balíku opatření Bezpečný Kolín cílíme, kde celkový pokles činí 55 procent oproti roku 2014. Pravdou je, že další takto dramatický posun v příštím roce pravděpodobně nelze očekávat, nicméně naší prioritou bude nadále snižování zejména pouliční kriminality, byť to asi nebude v takto obrovských číslech.

Máte určitě čísla za poslední dobu?

Plukovník Fejfar se v tomto případě odvolal na prezentaci statistických údajů. V porovnávaném období od 1. ledna do 31. srpna během tří let 2013 až 2015 statistika uvádí, že počet trestných činů klesl ze 1.254 vloni na 1.056 a letos na 611. Majetková trestná činnost vykazuje čísla 863 - 631 - 281. Kapesní krádeže a krádeže v obchodech poklesly z 489 na 361 respektive 136. Vloupání do vozidel, domů, bytů a domů rovněž kleslo z 297 na 191 a letos na 79.

Jaký druh kriminality je problémem nyní?

Tak jako v celé republice, nejvyšší podíl na celkovém počtu trestných činů má majetková trestná činnost. To i přes obrovský pokles platí i v Kolíně. V poslední době se nejvíce potýkáme s nárůstem kapesních krádeží, na které se cíleně jak ze strany pořádkové, tak i kriminální policie zaměřujeme.

Jak vypadá objasněnost v poslední době?

Celková míra objasněnosti v rámci Územního odboru Kolín je 50,57 procent, konkrétně město Kolín je lehce pod touto hranicí, kdy objasněnost v Kolíně činí 48,77 procent.

Jaké jsou vaše priority do budoucna?

Jednou z mých hlavních priorit v nejbližší budoucnosti je vznik policejní služebny na kolínském sídlišti, kde budou dislokováni policisté, jejichž hlavní náplň práce bude spočívat jednak v běžné hlídkové činnosti a dále budou speciálně vycvičeni a vybaveni pro případný zákrok v mimořádně těžkých a komplikovaných situacích, jako je například zákrok proti tzv. "šílenému" střelci.

 

Autor článku: Jiří Červín
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM