Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 10. prosince 2018

Kuželkářský oddíl Sokola Kolín slaví v letošním roce 80 let od svého založení

ilustrační fotoFoto: Archiv KP

Publikováno: 6.12.2018 v 15:00

Kuželky se hrají takřka od nepaměti a například i sám otec vlasti Karel IV., musel vydat dekret, kterým tuto populární hru poněkud omezoval. Dnešní sportovní kuželky samozřejmě vypadají o hodně jinak a jsou uznávaným sportovním odvětvím.

V Kolíně se kuželky za císaře pána i tatíčka Masaryka hrály zhruba na 8 místech. Jedním z nich byla i Sokolovna, kde v roce 1938 vznikl i odbor kuželek, který se zapojil a podílel na vzniku organizovaných soutěží v rámci ČSR a na scéně působí dodnes.

V průběhu osmi desítek let dosáhli hráči a zejména hráčky významných úspěchů jak na domácí, tak i na mezinárodní scéně.

Ženy od poloviny 60. do poloviny 70. let 20. století dominovaly československým kuželkám a získaly 6 mistrovských titulů v družstvech a řadu medailí z mistrovství jednotlivců.

To se pochopitelně promítlo i do reprezentace, kdy Eva Rážková, Marie Švorbová Věra Lauerová a Hana Konířová, vozily cenné kovy i z mistrovství světa. Vůbec první zlatou medaili pro československé kuželky získala v roce 1974 Hana Konířová.

Další medaile kolínského hráče z mistrovství světa se oddíl dočkal v novém tisíciletí. Konkrétně v roce 2007, kdy 2 zlaté a 3 stříbrné přivezl z mistrovství světa Filip Dejda.

Po roce 2000 v Kolíně dorostla nová silná družstva žen a mužů, která hrála I. ligy ve svých kategoriích. Ani jedno z družstev však v nejvyšší soutěži na medaile nedosáhlo. Naopak dorostenky, ve složení Vacková, Kohoutová a Plačková získaly stříbrné medaile ve smíšené lize dorostu.

Mužům i ženám se však dařilo v Poháru České kuželkářské asociace, odkud oba týmy postoupily do mezinárodního Poháru NBC. Ženy si v roce 2003 dokonce zahrály Champions League, kam postoupily z poháru NBC.

Kolínský oddíl se věnoval a stále věnuje, výchově mládeže a má v ní rovněž výborné úspěchy. Kolínské odchovankyně Vlasta Kohoutová a Nikol Plačková hrají I. ligu žen v mistrovské Slavii Praha, resp. Sokole Duchcov.

Filip Dejda se v loňské sezóně stal mistrem Rakouska s družstvem St. Pölten.

Jiří Tichý vloni získal na mistrovství České republiky žáků stříbrnou medaili a jeho sestra Lada byla mezi žákyněmi bronzová.

Kuželkáři Sokola Kolín již celá desetiletí usilují o vybudování moderní čtyřdráhové kuželny, která by byla obrovským impulsem pro další rozvoj oddílu. Bohužel se potřebné finance, i přes podporu města Kolína, na nákladnou investici zatím nepodařilo získat.

Členové oddílu pořádají turnaje i pro veřejnost a tzv. Liga neregistrovaných se již řadu let těší velké oblibě. Na kuželnu si po předchozí domluvě může přijít zahrát každý zájemce, ať již pracovní kolektiv, skupina přátel či aktivní rodina.

Na oslavu významného výročí pořádá oddíl kuželek, s podporou města Kolína, ve dnech 7. - 9. prosince 2018 na své „retro“ kuželně v Sokolovně turnaj, nazvaný Kolínská osmdesátka, který je vypsán na 80 hodů do dorážky.

Autor článku: Redakce KP