Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 20. dubna 2019

Kvalita vody na přírodních koupalištích ve Středočeském kraji minulý týden

Minulý týden proběhlo další kolo kontroly koupacích vod. Slunečné a někdy až příliš teplé dny sice přímo vybízí ke koupání, zároveň však vysoké teploty na některých lokalitách negativně ovlivňují kvalitu koupacích vod, oznámila Krajská hygienická stanice Středočeského kraje.

Kvalita vody na přírodních koupalištích ve Středočeském kraji minulý týden
Kvalita vody v písáku Hradištko I je podle hygieniků vyhovující.Foto: Jiří Červín
 
Publikováno: 3.8.2015 v 16:00
Rubrika: Zpravodajství

V letošní sezóně se tato situace zvlášť projevila na lokalitách Středočeské části přehradní nádrže Orlík. Již od začátku června se zde vyskytuje vysoké množství převážně toxických sinic a voda je ke koupání nevhodná. Oproti minulému týdnu se po více jak měsíci zlepšila kvalita na lokalitě Podskalí, kde se počty sinic snížily na takovou míru, že kvalita vody mohla být hodnocena stupněm 3. Naopak na koupacím místě Popelíky došlo ke zhoršení a toto místo je společně s Lavičkami a Trhovkami hodnoceno 4 – voda nevhodná ke koupání. Další vývoj ukáže kontrola, která proběhne již příští týden.

Zhoršující trend ve vývoji kvality vody se projevil i na písníku Bakov na Mladoboleslavsku, kde byla podle posledních výsledků voda klasifikována rovněž stupněm 4 – voda nevhodná ke koupání. Připomínám, že koupání ve vodách s vysokým obsahem toxických sinic je zvlášť nebezpečné pro osoby se sníženou imunitou, malé děti a těhotné ženy, kterým rozhodně vodní radovánky na uvedených lokalitách nedoporučuji. Zhoršená kvalita vody je ještě na přírodním koupališti jezero Ostrá v okrese Nymburk, kde je již 14 dní hodnocení na stupni 3. U takto hodnocených vod je vhodné se po každém koupání osprchovat.

Na ostatních sledovaných přírodních koupalištích je však dlouhodobě kvalita dobrá, a podstatná část z 35 sledovaných lokalit má kvalitu vod na stupni 1. Mírné zhoršené smyslově postižitelné vlastnosti (snížená průhlednost způsobená zvýšeným obsahem chlorofylu) byly zaznamenány na Tyršově koupališti na Rakovnicku, jezeře Poděbrady na Nymbursku a na dvou přírodních koupalištích v oblasti Praha–východ, přírodní koupaliště Vyžlovka a Proboštská jezera.

Již ptwntotýden proběhne vzorkování na některých menších koupalištích a pochopitelně i na všech koupacích místech, kde bylo podle posledních vzorků hodnocení na stupni 3 a 4. Výsledky budou opět k dispozici na webových stránkách naší hygienické stanice ke konci týdne.

Autor článku: http://www.khsstc.cz
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM