Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 20. února 2017 a svátek má Oldřich.

Lepší místo z Kolína dobývá Čechy, za dva a půl roku se v našem městě vyřešilo 130 podnětů

Více než sto tisíc obyvatel Česka žije ve městech, která se rozhodla aktivně nabízet svým obyvatelům Lepší místo. Tato unikátní služba umožňuje úřadům spolu s občany snadno a rychle zlepšovat veřejný prostor. Čtyři z deseti starostů, kteří chtějí naslouchat problémům a nápadům svých občanů, se dnes setkali v Kolíně, kde aplikace vznikla, s cílem porovnat zkušenosti a vzájemně se inspirovat v jejím dalším používání.

Lepší místo z Kolína dobývá Čechy, za dva a půl roku se v našem městě vyřešilo 130 podnětů
 
Publikováno: 31.5.2014 v 16:00, Aktualizováno: 30.5.2014 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

"Lepší místo je dnes v českém prostředí něco absolutně výjimečného. Systém je propracovaný a přitom uživatelsky velmi jednoduchý. Je to dárek pro každé město a každé by se ve vlastním zájmu mělo do Lepšího místa pustit," zhodnotil používání v Kolíně starosta Vít Rakušan. Služba provozovaná stejnojmennou neziskovou organizací ve městě funguje již dva a půl roku, za tu dobu se lidem spolu s úředníky podařilo vyřešit na 130 problémů či nápadů na zlepšení ve veřejném prostoru. Ať již jde o rozbitou lavičku nebo třeba černou skládku, každý může jednoduše během pár minut upozornění na problém odeslat do povolaných rukou. Stačí místo vyfotit a vložit na www.lepsimisto.cz. Tam tip zaznamená odpovědný úředník a začne jej řešit. Podněty lze hlásit také přímo z ulice prostřednictvím aplikace pro chytré telefony.

Z Kolína se služba v posledních měsících za pomoci významné české nevládní organizace Fond Otakara Motejla úspěšně šíří do dalších měst v Česku. Používají ji nejen v nedaleké Kutné Hoře nebo Českém Brodu, ale také v Lysé nad Labem na Nymbursku, ve městské části Praha-Čakovice, v Čelákovicích na Praze-východ nebo na Vysočině v Novém Městě na Moravě. "Projekt Lepší místo přispívá k větší transparentnosti radnice. Je to další krok ke zkvalitnění a zjednodušení komunikace s veřejností. Občané tak mají novou možnost, jak rychle upozornit na problémy ve městě. A my zase máme další příležitost, jak se dozvědět o názorech a představách občanů," pojmenoval starosta Kutné Hory Ivo Šanc, jaké výhody projekt městu přináší. Nejčastěji řeší hlášení o nepořádku, zničených lavičkách, koších či problémy s přebujelou zelení. Objevují se však i nápady na vylepšení, například na umístění workoutového hřiště nebo nového přechodu pro chodce.

Vedle obyvatel desítky měst, která sama službu aktivně nabízí svým občanům, může Lepší místo využít kdokoliv v Česku. Pokud příslušná radnice s projektem dosud nespolupracuje, dostane starosta e-mail s upozorněním na nový podnět. Celkem již lidé na území republiky vložili na 700 tipů na zlepšení, třetinu se úřadům daří vyřešit.

Například se díky aplikaci podařilo odstranit dvě zbytečné cedule u silnice na Prahu zvoucí na sexuální hrátky.
Foto: Archiv Lepší místo
Autor článku: Hana Kružíková
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kuželkář Filip Dejda reprezentoval ČR na Světovém poháru jednotlivcůFutsalisté SKP Kolín porazili souseda v tabulceOBRAZEM: Ples 4.C Gymnázia Kolín 4.2.2017
Kalendář akcí: Únor
Po
 
6
13
20
27
Út
 
7
21
St
1
 
Čt
23
 
 
Ne
5
12
19
26
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (2 inzerátů)
Blahopřejeme (1 inzerátů)
Byty (2 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (3 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (5 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (2 inzerátů)
Různé (3 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM