Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 21. října 2017

Lepší místo z Kolína dobývá Čechy, za dva a půl roku se v našem městě vyřešilo 130 podnětů

Více než sto tisíc obyvatel Česka žije ve městech, která se rozhodla aktivně nabízet svým obyvatelům Lepší místo. Tato unikátní služba umožňuje úřadům spolu s občany snadno a rychle zlepšovat veřejný prostor. Čtyři z deseti starostů, kteří chtějí naslouchat problémům a nápadům svých občanů, se dnes setkali v Kolíně, kde aplikace vznikla, s cílem porovnat zkušenosti a vzájemně se inspirovat v jejím dalším používání.

Lepší místo z Kolína dobývá Čechy, za dva a půl roku se v našem městě vyřešilo 130 podnětů
 
Publikováno: 31.5.2014 v 16:00, Aktualizováno: 30.5.2014 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

"Lepší místo je dnes v českém prostředí něco absolutně výjimečného. Systém je propracovaný a přitom uživatelsky velmi jednoduchý. Je to dárek pro každé město a každé by se ve vlastním zájmu mělo do Lepšího místa pustit," zhodnotil používání v Kolíně starosta Vít Rakušan. Služba provozovaná stejnojmennou neziskovou organizací ve městě funguje již dva a půl roku, za tu dobu se lidem spolu s úředníky podařilo vyřešit na 130 problémů či nápadů na zlepšení ve veřejném prostoru. Ať již jde o rozbitou lavičku nebo třeba černou skládku, každý může jednoduše během pár minut upozornění na problém odeslat do povolaných rukou. Stačí místo vyfotit a vložit na www.lepsimisto.cz. Tam tip zaznamená odpovědný úředník a začne jej řešit. Podněty lze hlásit také přímo z ulice prostřednictvím aplikace pro chytré telefony.

Z Kolína se služba v posledních měsících za pomoci významné české nevládní organizace Fond Otakara Motejla úspěšně šíří do dalších měst v Česku. Používají ji nejen v nedaleké Kutné Hoře nebo Českém Brodu, ale také v Lysé nad Labem na Nymbursku, ve městské části Praha-Čakovice, v Čelákovicích na Praze-východ nebo na Vysočině v Novém Městě na Moravě. "Projekt Lepší místo přispívá k větší transparentnosti radnice. Je to další krok ke zkvalitnění a zjednodušení komunikace s veřejností. Občané tak mají novou možnost, jak rychle upozornit na problémy ve městě. A my zase máme další příležitost, jak se dozvědět o názorech a představách občanů," pojmenoval starosta Kutné Hory Ivo Šanc, jaké výhody projekt městu přináší. Nejčastěji řeší hlášení o nepořádku, zničených lavičkách, koších či problémy s přebujelou zelení. Objevují se však i nápady na vylepšení, například na umístění workoutového hřiště nebo nového přechodu pro chodce.

Vedle obyvatel desítky měst, která sama službu aktivně nabízí svým občanům, může Lepší místo využít kdokoliv v Česku. Pokud příslušná radnice s projektem dosud nespolupracuje, dostane starosta e-mail s upozorněním na nový podnět. Celkem již lidé na území republiky vložili na 700 tipů na zlepšení, třetinu se úřadům daří vyřešit.

Například se díky aplikaci podařilo odstranit dvě zbytečné cedule u silnice na Prahu zvoucí na sexuální hrátky.
Foto: Archiv Lepší místo
Autor článku: Hana Kružíková
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Stolní tenisté Kolína se stále vezou na vítězné vlněVelim a Český Brod B se v I. A třídě posunuly v tabulce výše
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM