Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 19. března 2019

Letos chce radnice masivně investovat do základních škol

V posledním čísle Presu vyšla inzertní dvoustrana věnovaná základním školám. Těm město v několika posledních letech věnovalo značnou pozornost. Ve všech byly uskutečněny rozsáhlé rekonstrukce různých zařízení i vybavení a ve stejném trendu hodlá radnice pokračovat i letos.

Letos chce radnice masivně investovat do základních škol
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 10.3.2018 v 6:00, Aktualizováno: 6.3.2018 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Se základními školami přímo souvisí i projekt a zavedení tzv. chytré klíčenky, který Kolín celorepublikově proslavil. Klíčenka se od příštího školního roku rozšíří do všech zdejších základních škol. O klíčence i školách si Pres povídal s místostarostou Michaelem Kašparem.
 
* Mohl byste vyjmenovat nejdůležitější stavební akce v kolínských základních školách z poslední doby?
Bylo jich mnoho. Pokud se budeme bavit pouze o základních školách, tak mohu jmenovat obnovu fasády a nasvícení ZŠ Kmochova, rekonstrukci systému vytápění tamtéž, letos tu bude dokončena oprava tělocvičny a kompletní změnou projde celý dvůr i oplocení směrem od Jaselské ulice. Na ZŠ Bezručova jsme dokončili úpravy vnějších prostor a chodníků a opravili tělocvičnu, pracujeme na projektu obnovy celé jídelny a kuchyně. Na ZŠ Lipanská jsme vybudovali nový vstupní prostor do celého areálu, zastřešili vchod a postupně rekonstruujeme WC. ZŠ Mnichovická získala nové venkovní hřiště a letos dojde k rozsáhlé opravě střechy tělocvičny. Ovčárecká ZŠ spustila rekonstruovaný objekt Techcentra pro technické vzdělávání a každoročně jej doplňuje dalšími zajímavými možnostmi pro své žáky. ZŠ v Sendražicích dostane po desítkách let kompletně nová okna. Na ZŠ Prokopa Velikého byla vyměněna okna na „internátu“. Velké rekonstrukce letos čekají i ŽS Masarykova - budou vyměněny povrchy obou venkovních hřišť a chceme opravit celou podlahu v tělocvičně. Kromě výše uvedeného ještě v našich školách probíhá projekt EPC, který řeší úsporná opatření v budovách. Kontinuálně proto ve velkém probíhají modernizace topných systémů a výměny osvětlení za úsporná, případně například instalace rekuparace na Ovčárecké. Jinak těch dalších „drobnějších“ oprav jsou každoročně desítky. Snažíme se o své školy starat, dobré zázemí je podle mne naprostým základem a nutností pro kvalitní vzdělávání.
 
* Lze přibližně říci, kolik loni město do základních škol investovalo?
Přes 8 miliónů korun do základních škol a 3 milióny korun do mateřských. Letos to bude ještě výrazně více. Stavíme nový pavilon MŠ Chelčického z dotace 12 miliónů a máme naplánováno množství investic včetně projektové přípravy kompletní rekonstrukce tří kuchyní a jídelen v ZŠ Kmochova, Ovčárecká a Bezručova. Tyto projekty bychom chtěli připravit na kompletní renovace v následujících 3-4 letech. Budou to velké investice, které jsou ale nutné. Školy máme ve výrazně lepším stavu, než tomu bylo před deseti lety, tělocvičny a venkovní hřiště postupně rekonstruujeme stejně jako kuchyně a jídelny. Tyto projekty jsou zásadní pro další rozvoj školských areálů a pro další krok vpřed.
 
* Víte, kolik prvňáků se letos do základek ve městě přihlásí a jak bude stačit jejich kapacita? Kolik míst celkově v Kolíně máme?
Počet prvňáčků, kteří by se měli dostavit letos k zápisu a v září by měli nastoupit do 1. tříd, je celkem 400, z toho za Kolín je to 343 dětí a za 10 obcí, které s námi mají dohodu o školském obvodu, je to 57 dětí. Tento počet se musí snížit o děti, kterým bude udělen odklad povinné školní docházky, což obvykle bývá zhruba 50 dětí. Celková kapacita kolínských základních škol je 4.170 žáků, v tuto chvíli je počet žáků 3.565. Kapacitně jsme na tom oproti mnoha městům v české republice dobře.
 
* Jaká je demografická křivka ročníků žáků, kteří budou do škol nastupovat?
Demografický přehled dětí, které by měly nastoupit do kolínských ZŠ, byl vzat z evidence obyvatel k letošnímu 26. únoru: 2018/2019 - 400 dětí, 2019/2020 - 366 dětí, 2020/2021 - 386 dětí, 2021/2022 - 320 dětí a podobně je tomu i v dalších letech. Z výše uvedeného vyplývá, že situace je výhledově stabilizovaná a nemělo by docházet k výraznému nárůstu nově příchozích žáků oproti posledním několika letům.
 
* Připravujete zavést chytrou klíčenku do všech základních škol. Bude se její užívání nějak zásadněji lišit od pilotního projektu na ZŠ v Ovčárecké ulici?
Ano, pracujeme na tom s partnery projektu. Klíčenka se osvědčila a získává si renomé nejen v ČR. Již nyní vím, že na základě dobré praxe z Kolína ji bude zavádět mnoho škol v různých městech po republice. Základ bude stejný - cílem klíčenky je nahradit množství čipů, klíčů či peněženek, které děti běžně užívají, jediným funkčním nástrojem, který je schopen uskutečnit všechny identifikační, přístupové či platební aktivity jednotlivých instrumentů. Kolínská klíčenka dnes dokáže díky využití bezkontaktního čipu zastat funkci čtenářské průkazky městské knihovny nebo čipu pro objednání a výdej obědů ve školní jídelně. Otevře též školní elektronický zámek nebo může být použita jako časová jízdenka v MHD Kolín. Klíčenku lze také aktivovat i jako předplacenou kartu, na kterou mohou rodiče svému dítku posílat kapesné. Uvedu jednoduché porovnání: všichni znají nepovedený a neuvěřitelně předražený projekt OpenCard v Praze. Kolínská chytrá klíčenka na rozdíl od ní funguje a její provoz stojí zlomek. Má obrovský potenciál a těším se na její další rozšiřování. Možná si to ani neuvědomujeme, ale tento projekt byl v Barceloně na obrovském veletrhu chytrých opatření zastoupen jako jediný z celé ČR. MasterCard se chlubil třemi projekty z celého světa - jeden z Londýna, jeden z Bogoty a třetí z Kolína. Je to obrovská reklama pro naše město. Kontaktují mne nejen tuzemští, ale i zahraniční zájemci a ptají se na klíčenku, což mě těší. Ale největší radost mám z toho, že jsme zavedli něco, co opravdu funguje a zjednodušuje život. Nejen něco „chytrého“, ale něco smysluplného a efektivního.
 
* Jaké jsou nejdůležitější úkoly města v jeho základních školách v budoucnu?
To je složitá otázka, na kterou je třeba se dívat z několika pohledů. Samozřejmě město musí pokračovat v modernizacích objektů. Tím nemyslím jen třídy, tělocvičny, hřiště, ale i kuchyně, jídelny, zázemí pro učitele, kotelny. Celé areály v posledních letech prošly důležitými změnami a je třeba v této koncepční podpoře pokračovat. Zároveň je důležité nabídnout moderní trendy, jako je již zmíněná klíčenka. Pro kvalitní vzdělávání je dobré podpořit specifickou nabídku jednotlivých škol a podporovat je v rozvoji, viz třeba Techcentrum na ZŠ Ovčárecká. V současné době máme podané projekty na vytvoření moderních učeben pro technické a přírodovědné vzdělávání. Jedná se o projekty za více než 60 miliónů korun, které by mohly být v případě úspěchu financovány z dotačních prostředků. V každém projektu se jedná o vytvoření 3-4 vysoce moderních specializovaných učeben (PC, dílny, matematiky, přírodní vědy atp.). Konkrétně jde o půdní vestavbu ZŠ Kmochova, přístavbu ZŠ Mnichovická a nový pavilon pro ZŠ Bezručova a Masarykova. Aktuálně čekáme na výsledek dotačního programu, pokud uspějeme, znamenalo by to zásadní kvalitativní posun. Jinak samozřejmě jedním z důležitých aspektů je spravedlivé ohodnocení pedagogů na školách. Na kvalitě učitelů stojí a padá kvalita celého systému a vzdělanost národa, což je to nejdůležitější. To jsme ale už u kompetencí státu, nikoliv města.
 
* Vy sám jste učitel, jak se díváte na myšlenku amerického prezidenta, že učitelé by měli chodit do škol ozbrojeni?
Je hrozné, co se zejména v USA posledních letech ve školách děje. Určitě si nemyslím, že by mělo být standardem, aby učitelé chodili do školy ozbrojeni. Je možné posílit jakékoliv technické zabezpečení škol (kamerový systém, čipový systém atp.), ale vždy je to o lidském faktoru. Věřím, že u nás nikdy nebudeme potřebovat ozbrojené učitele...

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM