Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 20. října 2017

Libenická tvrz zůstává na léto zavřená. Okrašlovacímu spolku se to nelíbí.

Webový portál Okrašlovacího spolku Libenice oznámil, že během léta Libenická tvrz veřejnosti neotevře.

Libenická tvrz zůstává na léto zavřená. Okrašlovacímu spolku se to nelíbí.
 
Publikováno: 21.7.2014 v 6:00, Aktualizováno: 17.7.2014 v 14:00
Rubrika: Zpravodajství

Informaci opepřil tímto komentářem: "Rozhodl tak vlastník, tedy obec Libenice. Neznamená to konec světa, pro spolek je to naopak (ne)čekaná úspora času, jenž bychom věnovali tvrzi po celé léto. Hořká je jen ta omáčka kolem. Důvodem je údajně nebezpečnost památky z hlediska statiky. Tvrdí to lidé, kteří mají mnohého večera problém se statikou svojí. Znáte to možná i v té vaší obci, jestliže jste aktivní občané. Jednou vám říkají že jste přivandrovalci, málo chodíte mezi lidi či do hospody, nebo že jste zazobanci a strkáte nos do věcí, do kterých vám nic není, děláte v obci bordel, atd. Všechno to znamená jen jedno, nejste v té správné partě, překážíte někomu, kdo má strach o své korýtko. Urputnost a prostota ducha se u takových obránců starých pořádků snoubí takřka zákonitě. Ty zdi takových viděly za šest století mnoho, tak snad přežijí i naše časy. A tak dál držíme tvrzi palce a třeba se tam s Vámi zase někdy sejdeme. Zavřeli nám tvrz, ale hubu nám nezavřou :-O." Současně Okrašlovací spolek Libenice uvedl, že ze stejného důvodu nebude tvrz součástí zářijových Dnů evropského dědictví.

Starosta obce Libenice Lubomír Marcin se "všem zklamaným" omlouvá. Jedním dechem však dodává: "Střecha této památky je tak v katastrofálním stavu, že každou chvíli hrozí pád hřebenáčů či tašek, kterých jsou plné okapy, jak je zřejmé z přiložených fotografií. Oprava této střechy (pouze její nejnutnější části) byla odsouhlasena všemi v zastupitelstvu, tak nevím proč pan David Buřič (pravděpodobný autor vyjádření Okrašlovacího spolku Libenice - pozn. red.) plive síru týden před zastupitelstvem, když ví že peníze v rozpočtu na toto jsou připraveny. Po odstranění tohoto rizika (pád tašek) bude vstup umožněn. V tomto se ale skrývá velké nebezpečí pro mne jako starostu obce. I v případě, že vstup bude na vlastní nebezpečí členů Okrašlovacího spolku, tak v případě jakéhokoli úrazu nesu zodpovědnost já. Jak mi bylo sděleno členy spolku ´Chtělo by to starostu, nadšence do historie, který na to tak nehledí´. Ale v případě, že se někdo zraní a bude mít doživotní zdravotní následky, tak je jasné, komu to pojišťovna a právníci spočítají! Vlastníkovi památky," vysvětlil starosta Marcin. Nakonec dodal: "Jak se stále všude říká, máme památku, ale vrata pokreslená dětmi od poslední ´otvíračky´ tvrze, za dozoru Okrašlovacího spolku, tomu moc nenapovídají. Takto to vypadá u dnešních ´ubytoven´".

Libenická tvrz otevřela bránu v září 2013. Podle tvrzení na webu je Libenický okrašlovací spolek občanské sdružení založené v roce 2011 z potřeby zakládající trojice členů přispět svým dílem ke kulturnímu a společenskému dění v obci Libenice, a zároveň být prospěšným partnerem obecním orgánům v řešení veřejných záležitostí. Sdružení si dalo za cíl v naší obci udržovat a propagovat historické dědictví, chránit a krášlit životní prostředí, pořádat či podporovat společenské události. Sdružení je otevřené lidem podobného smýšlení, těm kteří chtějí aktivně přispět k tomuto programu, všem kdo s námi chtějí konat dobré skutky.

Libenická tvrz zůstává na léto zavřená. Okrašlovacímu spolku se to nelíbí.
Pomalovaná vrata jako záminka?
Foto: Archív Obecní úřad Libenice

Vyjádření bývalé starostky

Své vyjádření nám poskytla i Růžena Versteegová, zastupitelka obce, členka Libenického okrašlovacího spolku a předchozí starostka obce Libenice: Tvrz se zavřela bez oficiálního oznámení všem spoluobčanům o její nebezpečnosti. V rozpočtu je schválena finanční částka 50.000 korun na nejnutnější opravu střechy, kterou inicioval Libenický okrašlovací spolek již na podzim 2013. V téže době byla oslovena firma, která s nejnutnější opravou střechy souhlasila a nabídla přijatelnou cenu.

Libenický okrašlovací spolek, jehož jsem členkou, a který má ve stanovách péči o místní památky, nabídl obci spolupráci při údržbě tvrze (která není bohužel ze strany obce žádná), nabídl zajistit propagaci (kam patří i akce Dny evropského dědictví - EHD) a nabídl možnost zabývat se dotacemi. Ve zveřejněném záměru v zimě 2014 na pronájem tvrze byly uvedeny podmínky, které spolek splňoval a uváděl je ve své žádosti.

Naprosto chápu obavu pana starosty z možného rizika, které bere na sebe. V podobné situaci jsem se nejednou ocitla. Za mé působnosti starostky spolek prováděl bez finanční odměny řadu brigád, průvodcovství, pořádal dvě akce EHD. Výhodou bylo, že jsem nadšenec a člen spolku. Ovšem to mě nijak neoprošťovalo od plné odpovědnosti, ne za akci, za tu odpovídal spolek, ale za bezpečnost zapůjčených prostor od obce. Za mé působnosti však také prováděl zastupitel a kulturní komise úpravu obecního dvora a pořádali za obec akci Rozloučení s prázdninami v prostorách obecního dvora a bývalé konírny a akci Čarodějnice dokonce na cizím pozemku. V těchto případech nejsem nadšenec a odpovědnost šla za mnou. Také se mohl někdo zranit, třeba na schodech, které někdo náhle vystavěl bez povolení, nebo u ohně bez přítomnosti hasičů,... Moje chyba.
Pravda je, že všechny budovy, které jsou buď užívané obcí (obecní úřad, knihovna, sklad, konírna...), nebo je má někdo v pronájmu (bývalý obchod, pivnice...), skýtají rizika pro představitele obce. Pokud vím, žádná z nich nemá zpracován statický posudek a dle konstatování a zprávy komise, všechny jsou v neutěšeném stavu.

Vrata vedoucí do příkopu tvrze jsou skutečně pokreslená dětskou kresbou, o níž jsem se domnívala, že se líbí i novému vedení obce, zvolenému na podzim 2013, protože jinak by byla dávno natřená a opravená. Vrata drží na svém místě především díky předsedovi okrašlovacího spolku panu Buřičovi.

Přiložím jen pár fotek ze spolkových brigád na tvrzi, neboť během předloňského odklízení veškerého odpadu po posledním nájemníkovi, což vydalo na jeden velkoobjemový kontejner, nezbývalo na focení mnoho času. Ani při vytrhávání křídlatky z hromad roští a likvidování metrových kopřiv. Ani při odklízení a pečlivém třídění skládky skla a telefonních kabelů v příkopu tvrze a nakonec ani při loňském vynášení suti ze sálu divadla v oblacích prachu. Opravu vypadlých kamenů u vchodových dveří zajistil pan Buřič bez finančního ohodnocení a pan Klatka za 1.000 korun z obecního rozpočtu. Vyjádření a povolení k opravě zajistila úřednice obce.

Přece nelze schovat za jedna pokreslená vrata spousty hodin dobrovolnické činnosti nejen členů spolku, ale i spoluobčanů a nadšenců, které byly věnovány historické památce v uplynulých dvou letech,. A nelze upřít, kolik návštěvníků, odborníků a dokonce i památkářů navštívilo tvrz díky usilovné spolkové propagaci. Souhlasila bych s argumentem, pokud by zněl "Vážím si vašeho zájmu a nabídky pomoci obci, ale promiňte nemám v ruce žádný odborný posudek, který by mě ujišťoval, že se neženu do průšvihu, proto zajistím posudky na všechny budovy, u nichž si nejsem jistý jejich statikou a jsou veřejně přístupné." To zní fér. Pokud však stačilo zajistit bezpečnost opravou několika tašek na střeše, mohl se o této skutečnosti spolek informovat v době, kdy si podal žádost, tak aby mohl včas zajistit náročný program akce Evropské kulturní dny. S přáním hezkého dne i večera a s přáním příjemného přemýšlení nad otázkou, které problémy jsou skutečné? Růžena Versteegová
 

Zdálky vypadá Libenická tvrz velebně, zblízka už to taková sláva není.
Foto: Archív Obecní úřad Libenice
Autor článku: Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Velim a Český Brod B se v I. A třídě posunuly v tabulce výšeHokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí Kohouty
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM