Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 20. srpna 2019

Lípa Olgy Havlové možná přežije všechny, kdo se na její zasazení přišli podívat

V Kolíně už asi není nikdo, kdo by nenavštívil některou z Otevřených ulic či o této oblíbené akci alespoň neslyšel. Po tradiční zimní pauze se letošní první Otevřená ulice "sešla" na zálabském nábřeží k neoficiální oslavě nedožitých pětaosmdesátých narozenin Olgy Havlové.

Lípa Olgy Havlové možná přežije všechny, kdo se na její zasazení přišli podívat
Foto: František Stráník
 
Publikováno: 16.4.2018 v 14:00, Aktualizováno: 14.4.2018 v 17:00
Rubrika: Zpravodajství

Iniciativa tentokrát nevzešla od osvědčeného organizačního týmu Otevřené ulice, ale od starosty Kolína Víta Rakušana. Ten přišel s nápadem zapojit i Kolín do celorepublikových "řetězových oslav" narozenin zřejmě nejoblíbenější "první dámy" v dějinách Československa, první manželky Václava Havla Olgy. Oslava je to přesně ve stylu Olžiny povahy skromná, nenápadná a vlastně i užitečná - po republice se do vybraných měst "posunuje" v měsíčním intervalu  dokumentární výstava nazvaná "Olga Havlová a výbor dobré vůle" a na pětaosmdesáti místech byla (či ještě bude) zasazena lípa srdčitá coby "strom Dobré vůle". Lípa připomíná odkaz a charitativní práci charismatické manželky prvního českého prezidenta a současně svou budoucí korunou a stínem zkrášluje místo, kde bude po další desítky let mohutnět, vonět a stínit.
Předehrou Otevřené ulice se stal dopolední program v CEROPu v areálu zámku, kde proběhla vernisáž výstavy i přednáška pro studenty kolínského gymnázia (výstava zde bude pro veřejnost přístupná až do 27. dubna). Do Kolína na vernisáž i přednášku dorazila ředitelka nadace Výboru dobré vůle nadace Olgy Havlové Monika Granja a s ní i Milena Černá, předsedkyně správní rady nadace a osobní přítelkyně Olgy.
V podvečer pak vypukla samotná Otevřená ulice na zálabském nábřeží u lávky přes Labe. Na přenosných panelech sem byla přenesena část výstavy z CEROPu, pražští hosté společně s vedením kolínské radnice zasadili "strom Dobré vůle" a mnoha "obyčejným" příchozím hrála k "sousedskému setkání" v nádherném jarním počasí kapela The Acoustic A-Team.
A kdy se Otevřená ulice sejde příště? Do pravidelných prázdninových setkání je ještě daleko a tak podle informací jednoho z organizátorů, Filipa Šádka, bude dlouhé čekání zpříjemněno přinejmenším jednou "předehrou". Ta se odehraje těsně před červnovým Kmochovým Kolínem a není vyloučeno, že organizátoři stihnou ve druhé půli června ještě jednu Otevřenou ulici s velkým překvapením, o kterém z pověrčivosti zatím nechtějí veřejně mluvit.

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM