Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 21. září 2017

Literární večery edice Polabští básníci začínají v muzeu již ve čtvrtek 26. března

Edice "Polabští básníci" vycházející zásluhou vydavatelství Vespero oslaví tento rok již 5. výročí své úspěšné existence. Chlubit se může devíti vydanými tituly, ale jak často u poezie bývá, jde o věci křehké a nenápadné. V knihovně Regionálního muzea v Kolíně se proto zrodil nápad upozornit letos na polabské básníky širší veřejnost. Víc nám o tom řekla knihovnice muzea Gabriela Jiroudková.

Literární večery edice Polabští básníci začínají v muzeu již ve čtvrtek 26. března
 
Publikováno: 24.3.2015 v 9:00, Aktualizováno: 18.3.2015 v 2:00
Rubrika: Kultura

* Myslíte, že polabští básníci jsou pro širší veřejnost zajímaví? Jak je chcete dostat do širšího povědomí?

Ano, myslím si, že polabští básníci mají co říct každému vnímavému člověku a jejich poezie nás rozhodně může duševně obohatit. Přednost navíc vidím ve faktu, že se jejich poezie zrodila v Polabí a byla inspirována prostředím, jež je nám blízké. Všichni máme k místu, ve kterém vyrůstáme a žijeme, určitý vztah a toto osobní vnímání můžeme konfrontovat s pohledem básníka.

Tvorbu jednotlivých umělců bychom rádi prezentovali veřejnosti poutavým způsobem. Proto se zrodila myšlenka komponovaných literárních večerů, v rámci kterých chceme sbírky představit komplexně. Budeme vyprávět o vzniku jednotlivých svazků, prostřednictvím veřejných čtení a recitací necháme promlouvat poezii samotnou a vše bude doplněno ještě o hudební vystoupení. Účast nám přislíbili někteří básníci osobně, takže leckdy se bude jednat o čtení autorská. Nechceme opominout ani grafický doprovod sbírek, takže prostor bude částečně věnován i výtvarníkům. Věříme, že takto koncipovaný program by mohl přilákat vyznavače poezie, hudby i výtvarného umění.

* Jak často by se měly literární večery konat a kdy cyklus literárních večerů zahájíte? S jak velkým publikem počítáte?

Literární večery se budou konat vyjma července a srpna v měsíčních intervalech až do konce roku 2015. V rámci každého pořadu chceme představit jeden ediční titul. Dějištěm bude většinou přednáškový sál Dvořákova muzea pravěku. Březnový úvod (26.3.) bude patřit sborníku Labe, v němž jsou zastoupena díla 15 kolínských poetů. Při této příležitosti představíme veřejnosti celou redakční radu a všechny žijící autory zastoupené v tomto sborníku.

Dubnový podvečer bude věnovaný básníku Jiřímu Červínovi a malíři Janu Kubíčkovi a titulu Dobrý den, noci. Květen je vyčleněn pro Miloše Kima Houdka a jeho sbírku Kameny trávy hvězdy, kterou si sám ilustroval. V červnu naše posluchače pozveme netradičně do Červinkovského domu, jehož výstavní prostory zaplní výtvarné dílo F. K. Foltýna. Zde vám představíme jeho sbírku básní Jsou různá ticha a budeme mít možnost vnímat Foltýnovo dílo téměř všemi smysly. Po prázdninové přestávce se v září setkáme s Evou Šulcovou a jejími dvěma sbírkami Voda v ohni a Tančící zrnko prachu, které ilustrovala její sestra Libuše Drahovzalová. Na říjen chystáme společné čtení z příležitostných textů této edice a to z Otokara Fischera - Slova a Anastáze Opaska - Oslava. V listopadu představíme nově připravované sbírky.

* Kdo s vámi na projektu literárních večerů spolupracuje?

Jelikož se jedná o mezioborový projekt, navázali jsme spolupráci s několika institucemi i jednotlivci. Předně bych ráda zmínila vydavatelství Vespero Pardubice, které celou Edici Polabští básníci vydalo. Významným spolutvůrcem programu jsou pedagogové a žáci Základní umělecké školy F. Kmocha v Kolíně, zejména pak paní učitelka dramatického oboru Helena Malehová. Rozhodně nesmím zapomenout ani na pana Rudolfa Kvíze nebo na nymburské hudebníky ze skupiny Surikhata.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Třetí pruh na pražské výpadovce?Hokejisté Kolína dvakrát prohráli a uzavírají tabulkuKaždé léto čistíme stoly a židle od nalepených žvýkačekStarokolínskou brázdu vyorají 23. září
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM