Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 12. listopadu 2019

Luboš Votroubek bude brzy už dvacet let ředitelem Domu dětí

Luboš Votroubek je kolínskou legendou. Byl na Kolínsku prvním moderátorem, chcete-li spíkrem a v Kolíně ho znají děti i dospělí.

Luboš Votroubek bude brzy už dvacet let ředitelem Domu dětí
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 4.11.2017 v 6:00, Aktualizováno: 3.11.2017 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Během své zhruba čtvrt století dlouhé kariéry spolupracoval s rozhlasem po drátě, městským divadlem, pořádal Den Záchranářů, v rámci své agentury Impreso moderoval nesčetně diskoték a zábavných akcí, a to nejen v Kolíně. Příští rok oslaví 20 let ve funkci ředitele Domu dětí a mládeže (DDM) v Kolíně a bude to poslední rok jeho ředitelování. S velkým předstihem totiž ohlásil, že k 31. prosinci 2018 skončí. Ptali jsme se ho nejen na toto překvapivé prohlášení.
 
* Proč vlastně z křesla ředitele DDM odcházíte?
Je fakt, že mě k tomu nikdo nevyzývá a netlačí, ale nedovedu si představit, že tady budu do sedmdesáti. A také si myslím, že už je třeba se zamyslet, jestli nenastal čas, kdy nejsem motorem, ale brzdou. (smích) Paradoxní je, že mě poslední dobou práce manažera konečně začala bavit. (smích)
 
* Jakého byste rád měl nástupce?
Moc by se mi líbil člověk, který je z Kolína, vysokoškolsky vzdělaný, se specifickými zkušenostmi a dovednostmi z oblasti volnočasových aktivit, sportu, umění, nebo jinak „švihlý“, se skvělými manažerskými schopnostmi, extrovert, který má rád lidi a je známou postavou, a v takovém věku, aby měl perspektivu tady pár let vydržet...
 
* Máte představu, jak se váš život po odchodu změní? Co vám bude chybět?
Vůbec si to nedovedu představit. Vždy jsem považoval za štěstí, když se stane koníček povoláním. Ale nyní to vidím jako obrovskou nevýhodu. Protože když opustím povolání, ztratím i koníčka... Toužím po jisté míře svobody...
 
* V jakém stavu budete DDM předávat svému nástupci? Letošní rok jste hodně investovali a změny se uskutečnily nejen ve vašem hlavním sídle na Zámecké. Jaké má tedy DDM dnes v Kolíně zázemí?
Posledních cca šest let si to fakt užívám. Před tím jsem kupříkladu na radnici přestal úplně chodit nebo psát, nemělo to smysl, protože mi nikdo neodpovídal a bavili se se mnou jen z povinnosti... Budovy chátraly, zájem ze strany radnice o nás nebyl... Byli jsme přece "krajský"... V současnosti cítím ze strany města maximální podporu. Vedle toho, že radnice podporuje konkrétní akce a aktivity DDM, investuje nemalé částky do objektů ve kterých DDM sídlí a respektuje přitom naše požadavky. Navíc úspěšně společně s městem provozujeme Otevřený klub Céčko v Pražské ulici a nedávno jsme společně otevřeli nové Dětské centrum Rimava s velkou dětskou hernou, v Kolíně něco úplně nového...
 
* Kdo je vaším zřizovatelem a kdo vám nejvíc pomáhá?
Dům dětí a mládeže je příspěvkovou organizací Středočeského kraje. Peníze, které nám plynou na platy či příspěvek na provoz jsou ze státní kasy nebo z rozpočtu kraje. Ale protože sídlíme v Kolíně, vykonáváme služby především pro občany města a jeho okolí. To si uvědomuje i současná radnice, maximálně nás podporuje a respektuje, jak jsem se o tom zmínil v předchozí odpovědi. Je to příjemný pocit, když se vás starosta nebo místostarosta zeptá, zda něco nepotřebujete, ví o aktivitách DDM a když něco slíbí, tak to dokonce splní, nebo když jednáte s úředníky města, a oni jsou vstřícní a spolupracují s vámi.
 
* Máte představu, jak je na tom nabídka DDM Kolín ve srovnání s jinými městy?
Ve srovnání s jinými DDM v kraji jsme středním zařízením za těmi největšími jako jsou Mladá Boleslav a Kladno. Ale každé zařízení má úplně jiné podmínky, jiné klienty, jiné pracovníky, takže úplné srovnání není možné. Z počátku jsem hledal zkušenosti, inspiraci a nápady u kolegů a kolegyň v kraji. Když jsem nastupoval do funkce, působil DDM Kolín v jedné budově a druhou čerstvě získal. Dnes působíme ve čtyřech objektech...
 
* DDM nejsou jen budovy, ale především lidé. Jak se za vašeho ředitelování změnilo personální obsazení? Rozšířil se kolektiv a mění se lidé často?
Kolektiv interních pracovníků se komplet proměnil a ti, kteří tady vydrželi, jsou dnes skuteční profesionálové, mají pedagogické vzdělání a každý samostatně řídí svůj svěřený úsek nebo oddělení. Když jsem v DDM nastoupil, bylo nás pět, nyní je nás jedenáct interních pracovníků. Činnost DDM bychom však těžko zajistili bez externích spolupracovníků. Podařilo se nám vytvořit kolektiv cca 40 stálých externistů, kteří vedou většinu kroužků, jsou vedoucími na táborech, spolupracují na akcích. A co považuji za úspěch a za projev obětavosti a odpovědného přístupu je, že všichni tito externisté mají v souladu se Školským zákonem odpovídající pedagogické vzdělání!
 
* Na jaké počiny v roli ředitele jste nejvíce pyšný? Co se opravdu povedlo?
Pyšný jsem na stálý kolektiv vzdělaných, obětavých a loajálních profesionálů. Také se povedlo být respektován nejen u zřizovatele, ale především ve městě Kolín, podařilo se postupně rekonstruovat budovu Zámecké v Pražské 161 od opravy fasády a výměny oken, opravy foyeru, dlažeb, vchodu, přes vybavení sálu novými stoly a židlemi, po vybudování nových WC, vybudování nové kanalizační přípojky a kompletní rekonstrukci divadelní techniky a osvětlení. V ulici Rimavské Soboty na kolínském sídlišti úspěšně funguje městem vybudovaný prostor s výtvarnými ateliéry, střelnicí a tanečním sálem. Na začátku října jsme za účasti kompletního vedení města a vzácných hostů otevřeli čtvrtý objekt - Dětské centrum Rimava. A pak si velmi považuji toho, s jakou samozřejmostí léta fungují některé kroužky, jak se staly součástí života mnoha rodin, dětí i jejich vedoucích. Velmi si cením akcí, které se staly trvalou součástí společenského života ve městě. Jsou to kupříkladu soutěž mažoretek "O pohár ze zámku", přehlídka studentských divadelních souborů "Zámecká prkna", přehlídka pohybových aktivit na Dni záchranářů, soutěž ve společenském tanci "Memoriál Bohuslava Matiáše", soutěž v šachu "O velikonočního beránka" nebo střelecká soutěž "O pohár ředitele" a mnoho dalších. Předmětové soutěže, tzv. olympiády se nám podařilo dostat na vynikající respektovanou úroveň, pořádáme i krajské kolo recitační soutěže "Dětská scéna". Musím také zmínit skvělé letní i zimní tábory, příměstské tábory, medailovou účast členů kroužků na soutěžích a přehlídkách a další a další...
 
* Když se ohlédnete za svojí kariérou, jaké okamžiky si nejraději připomínáte? V kterých chvílích člověk opravdu cítí, že jeho práce má smysl?
Přiznám se, že se moc neohlížím. Dívám se raději před sebe, a vidím, že vše skvěle funguje, děti a rodiče si vše úžasně užívají a kolegyně mají na paměti především bezpečnost a spokojenost dětí a všech účastníků našich akcí. A pokud bych se přece jen měl ohlédnout, tak snad jen proto, abych poděkoval za všechna setkání a za příležitost, kterou jsem dostal.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM