Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 23. dubna 2019

Lučební Kolín je v této zemi stále výjimečnou chemičkou, dozvíme se z rozhovoru s ředitelem firmy

Málokterá česká firma může prokázat takový nepřetržitý vývoj a produkci vlastních produktů jako Lučební Kolín (to je ten areál, které lze vidět vpravo na výjezdu z Kolína směrem na Prahu). Mimochodem je to společnost stále v českých rukou. V roce 1871 byla založena k výrobě umělých hnojiv. Pak se zde vyráběly lučebniny jako kyselina sírová, síran hlinitý, silikony, Synhydrid, ethylchlorid. Výrobky pak cestovaly snad do všech oborů lidské činnosti od stavebnictví po zdravotnictví a umělecké předměty. O tom jsme si povídali s dlouholetým ředitelem Miroslavem Urbanem.

Lučební Kolín je v této zemi stále výjimečnou chemičkou, dozvíme se z rozhovoru s ředitelem firmy
Miroslav Urban.Foto: Jiří Červín
 
Publikováno: 13.7.2014 v 6:00, Aktualizováno: 10.7.2014 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Naposledy jsme se při našem rozhovoru před deseti lety zabývali skutečností, že Lučební musela snižovat stav zaměstnanců. Jak vypadá situace nyní?

Ty doby jsou už za námi. Ovšem před revolucí měla Lučební přes 800 zaměstnanců, dnes jich je 90 a počet je stabilní. Podařilo se rovněž dokončit sanaci starých ekologických zátěží, takže plocha celého podniku je zcela vyčištěná. Jsme středně velká firma, s tím, že se pohybujeme na konkurenčním a relativně volném trhu, kde na každého dost fouká a žádnou větší úlevu či podporu odjinud zpravidla nedostaneme.

Hlavním výrobním programem je Synhydrid. Proč je tak zajímavý?

Ano, tato látka tvoří významnou část naší produkce. Používá se ve farmacii, průmyslu vůní a příchutí ale i třeba při výrobě agrochemikálií a polymerů. Jedná se o unikátní chemikálii, a také ji vyrábíme na světě jen my a jedna společnost u jezera Michigan.

Prý se jedná dokonce o český vynález. Jak se dostal do USA?

Je to tak. Jeden z českých spoluautorů vynálezu krátce po okupaci spřátelenými armádami v roce 1968 emigroval do USA, a protože byl schopný odborník, brzy našel firmu, která licenci řádně koupila od našeho státu.

Výroba u vás je obestřena tajemstvím a normální smrtelník se do provozu nedostane. Proč?

Látka sama je velmi reaktivní - proto ji naši zákazníci kupují. Při výrobě se používá vodík a ten je extrémně výbušný. Velká část peněz na investici do nové výrobny Synhydridu, o které jsme při našem minulém rozhovoru mluvili, byla spojena s řadou různých bezpečnostních prvků. Máme například automatický protipožární systém a spoustu dalších opatření. "Tajné" know- how samozřejmě existuje, ale kromě technické dokumentace je tu něco, čemu říkám "duch chemické výroby", a to jsou těžko popsatelně zkušenosti a dovednosti zaměstnanců. Z tohoto pohledu jsou naši zaměstnanci podstatnou součástí kapitálu firmy. Žádný jedinec, ani já, nedokáže sám vyrobit a prodat Synhydrid. Průmyslové špionáže se proto až příliš neobáváme. Hlavním důvodem nepřístupnosti je opravdu bezpečnost.

Další nosným výrobkem jsou silikonové tmely. Mám pocit, že jich nabízíte tolik druhů, že je těžké se v nich orientovat.

Na bázi silikonu se vyrábějí v Lučební nejen tmely, ale i kaučuky, laky, emulze, pásky a další. Tmely jsou určeny především pro profesionály a speciální účely, mají totiž potřebné atesty a certifikáty pro průmysl, na rozdíl od výrobků v hobbymarketech. Tam náš Lukopren nenajdete. Jinak pro laiky je použití popsané na obalu, kde je přesně specifikované určení ve stavebnictví nebo v tmelení automobilů a podobně.

Ve vaší "síni slávy" jste mi ukázal mnoho zajímavostí, o kterých jsem neměl tušení. Například, že vaše chemička spolupracuje s restaurátory. Je tam i "váš" výrobek Acylpyrin.

Je to opravdu zajímavé, že se věnujeme i umění, i když to není zásadní část našich prodejů. Naše kaučuky slouží například jako forma na sádrové otisky, které se dá cestou bobtnání vulkanizátu v toluenu zvětšovat. Tak vznikají zvětšené kopie znaků, reliéfů mincí a podobně. A co stýká Acylpyrinu, ten se opravdu kratší dobu v Kolíně mezi válkami vyráběl. Málo se o tom ví.

Část plochy využívají i jiné firmy. Jak velký díl to je?

Asi třetinu z plochy 35 hektarů pronajímáme, nebo byla odkoupena. Finská společnost tady vyrábí síran hlinitý a funguje tu řada dalších menších firem. Z tohoto pohledu je potřeba dodat ke katastrofickému číslu o počtu zaměstnanců před revolucí a dnes, z mé odpovědi na vaši první otázku, i fakt, že dnes v celém areálu nalézá práci kolem 400 lidí.

Automobilista, který jede kolem, si zapamatuje typický komín, který byl součástí výroby kyseliny sírové a možná si všimne prázdných "bazénů" u benzinové čerpací stanice. K čemu slouží?

Betonové nádrže využívala společnost, která tu prováděla sanaci.


 

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM