Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 21. března 2019

Malebné návrší u Dobřichova se vrátí v čase o 2.000 let

Malebné návrší nad Dobřichovem Pičhora je od Kolína vzdáleno vzdušnou čarou 13 kilometrů. Ve čtvrtek 14. června se tu uskuteční již tradiční popularizační akce - Germánský den.

Malebné návrší u Dobřichova se vrátí v čase o 2.000 let
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 13.6.2018 v 14:00, Aktualizováno: 12.6.2018 v 23:00
Rubrika: Zpravodajství

Událost, kterou spolupořádají Ústav archeologické památkové péče středních Čech a obec Dobřichov, začne v 17.30 hodin na Horní návsi obce. Vhodná je pro nejširší veřejnost včetně dětí, zejména však pro zájemce o dávnou minulost naší země. Akce se koná v rámci oživování naučné Stezky Markomanů, která je zde zbudována od roku 2014 a o obsahu programu více prozrazuje letošní podtitul "Germáni a Římané na Pičhoře".
Pičhora je významná archeologická lokalita. Na počátku 1. století n.l. se zde nacházelo velmi bohaté germánské pohřebiště, které je spojováno s Marobudovou říší. Pohřebiště zkoumal již na konci 19. století slavný archeolog Josef Ladislav Píč a pro velmi luxusní a početné nálezy mu archeologové věnují pozornost dodnes. Každoročně na konci jara zde pak pořádají oživené dny, během nichž se návrší zaplní divokými Germány, kteří široké veřejnosti ukazují způsob života, řemesla a kulturu, které zde kvetly před dvěma tisíci lety.
Letošním tématem jsou obchodní kontakty místních Germánů s antickými Římany, které jsou doloženy četnými nálezy právě z pohřebiště. Ve spolupráci s odborníky a lektory z řad "living history" bude na dopolední hodiny připraven interaktivní program pro místní školy, v podvečer se pak přímo na návrší odehraje historická germánsko-římská performance, doprovozená krátkou archeologickou přednáškou o historii lokality.
„Žáci místních škol i obyvatelé tuto akci každoročně oceňují, neboť je pro ně jedinečnou možností seznámit se s historií svého vlastní regionu naživo, doslova na vlastní kůži“, říká k oživené germánské události na Pičhoře archeoložka a lektorka Ústavu archeologické památkové péče středních Čech Veronika Puhačová.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM