Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 18. února 2019

Město Kolín ruší záchytku

Ukončení provozu protialkoholní a protitoxikomanické záchytné služby schválili plným počtem hlasů v pondělí 25. června kolínští zastupitelé. Nejde o zrušení okamžité, případní klienti se mohou těšit na dočasné ubytování až do konce prosince letošního roku.

Město Kolín ruší záchytku
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 9.7.2018 v 7:00, Aktualizováno: 8.7.2018 v 23:00
Rubrika: Zpravodajství

Datum ukončení provozu není náhodné. Od příštího roku totiž budou pro tuto zdravotnickou službu platit nové materiálně-technické i personální standardy, které město Kolín již nebude schopné bez rizika garantovat. "Nechceme chodit k soudu za to, že dojde k nějakému závažnému zdravotnímu problému na záchytce," řekl starosta Vít Rakušan. Tím, že město Kolín ukončí provoz své záchytky, připadne zákonná povinnost zajistit tuto službu v našem regionu krajským orgánům.
Rozhodnutí kolínského zastupitelstva není nijak překvapivé. Podle starosty Víta Rakušana upozorňuje město již rok a půl na to, že takové rozhodnutí přijde. "Nikoho nepřekvapujeme, nevedeme žádné poziční války," řekl přímo. Řešení problému měl podle něj připravené bývalý středočeský radní Martin Kupka. Nové krajské vedení však věc zanedbalo.
Místostarosta Tomáš Růžička může doložit, že v loňském roce město informovalo kraj o záměru zrušit záchytnou stanici i písemně. "Podle našeho názoru je ideálním řešením záchytku umístit do areálu nemocnice," dodal místostarosta.
Toto řešení nevidí příliš ideálně kolínský zastupitel a primář kolínské nemocnice MUDr. Petr Volšanský, který zná možnosti nemocnic v Kolíně i v Kutné Hoře. Postavit záchytku v kutnohorské nemocnici s investicí cca 7 miliónů by podle něj bylo pro kraj schůdné, ale nemocnice zde nemá personál a nikdy mít ani nebude. "Druhou možností je zřídit záchytku v nemocnici v Kolíně, kde ovšem nejsou prostory a ani nebudou," ukončil výčet nereálných řešení primář. Co tedy zbývá? Podle Petra Volšanského hrozí to, že žádná nová záchytka nevznikne a její potenciální klienti budou ležet v nemocnici na standardních lůžkách. "V tuto chvíli nikdo neví přesně jak to bude, ale k tomuto řešení se blížíme, naše nemocnice se na něj připravuje a je to smutný důsledek zákonných úprav, které k tomu směřují. Město za to nemůže, ale doplatí na to pacienti a personál," uzavřel primář.
Musíme mu dát za pravdu. Je zřejmé, že záchytka není službou opilcům, ale obyčejným lidem, kterým je zatěžko opilce na ulici překračovat či trpět jejich obtěžující chování. Případné umístění opilců do nemocnice mezi normální pacienty proto není řešením, ale pouze přesunutím problému z jednoho veřejného prostoru do druhého.
Na druhou stranu je dobré si všimnout, že velký regionální problém má podobu jednoho opilce za dva dny. Podle statistiky není třeba aby měla záchytka víc jak dvě lůžka, a i to je skoro nadbytečné. Dvě lůžka byla obsazena za poslední dva roky pouze jednou. Za loňský rok měla záchytka 166 klientů, v tomto čísle jsou ovšem započítány osoby z širšího regionu, přivezené z Říčan, Kutné Hory, Poděbrad či Čáslavi. Jakou si tedy záchytkový problém zaslouží investici a jak velký prostor záchytka se dvěma lůžky potřebuje?
Dlužno poznamenat, že zrušení záchytky se dotkne nejen jejích potenciálních klientů, ale i zaměstnanců. Místostarosta Tomáš Růžička jednal s vedením kolínské nemocnice o jejich možném uplatnění tam a ukázalo se, že nemocnice personál zrušené záchytky využije.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM