Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 19. října 2017

Městská galerie vystaví neznámé fotografie Kolína Jaromíra Funkeho

Jaromír Funke (1896-1945), průkopník české moderní fotografie se pomyslně vrátí do Kolína, města svého mládí, díky výstavě, která bude zahájena 10. října v 17 hodin v Galerii města Kolína.

Městská galerie vystaví neznámé fotografie Kolína Jaromíra Funkeho
 
Publikováno: 10.10.2017 v 6:00, Aktualizováno: 9.10.2017 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Výstava má název "Jaromír Funke Kolín 1920-1935" a k vidění na ní bude asi třicet zvětšenin - výhradně kolínská tematika z uvedených let. Součástí této události se stane i událost druhá. Při zahájení bude slavnostně pokřtěna publikace "Jaromír Funke - Kolín 1923", kterou s podporou města Kolína oficiálně v tento den vydává nakladatelství KANT Karla Kerlického.
Knihu nám stručně představila dcera Jaromíra Funkeho Miloslava Rupešová: "Jejím základem je album sedmdesáti dvou kontaktních fotografií Kolína a okolí, které, až na několik málo výjimek, nebyly dosud publikovány. O kvalitě a významu snímků z hlediska vývoje české umělecké fotografie v úvodní textu zasvěceně píše Antonín Dufek. Kolínský archivář Jaroslav Pejša snímky zařadil do roku 1923 a napsal k tomu bližší poznámky. Knížka vychází česko-anglicky."
Podrobněji dílo v anotaci představuje Antonín Dufek: "Unikátní album sedmdesáti dvou nedatovaných fotografií Kolína a okolí vzniklo zřejmě v roce 1923. Ač předchází Funkeho avantgardní dílo, jedná se o album mimořádně závažné. Jaromír Funke tehdy fotografoval teprve čtvrtým rokem. Často zobrazoval Kolín, zejména význačné kolínské památky a stavby i městská zákoutí. Důležité jsou zejména jeho momentky snímané kvalitním příručním fotoaparátem, který na začátku dvacátých let ještě nebyl žádnou samozřejmostí. Velkou část fotografických toulek absolvoval Funke společně s Josefem Sudkem, z jehož fotografické sklizně z té doby se ale dochoval jen zlomek. Tato publikace nám dává výjimečnou příležitost potěšit se krásou tohoto Funkeho souboru a obdivovat jednotnou koncepci i provedení. Kdyby bylo album č. 19 publikováno v době svého vzniku, zřejmě by dnes figurovalo v každém přehledu významných fotografických publikací."
Kolínský archivář Jaroslav Pejša dodává: "Kolín měl na počátku dvacátých let 20. století smělé ambice a velké sny. Ne nadarmo sám sebe tehdy nazval českým Manchesterem. A jeho sny jako by se zrcadlily i ve fotografiích Jaromíra Funkeho."
Možná si vzpomenete, že zhruba před rokem si Kolín připomenul 120. výročí narození Jaromíra Funkeho besedou v divadle. Události se účastnila Miloslava Rupešová, která o odkaz svého otce pečuje mimořádným způsobem a též emeritní kurátor Moravské galerie v Brně Antonín Dufek. Ten se dílem Jaromíra Funkeho zabývá od roku 1978 a je autorem dvou Funkeho monografií, z nichž ta zásadní "Jaromír Funke: Mezi konstrukcí a emocí" z roku 2013 vyšla jako katalog ke stejnojmenné výstavě, a to též v nakladatelství KANT. Městu Kolínu může polichotit, že jak Miloslava Rupešová, tak i Antonín Dufek se letos opět mají důvod sejít v Kolíně, byť se jejich perimetr rozrostl na celou Evropu. 
"Souběžně s kolínskou výstavou se připravuje výstava v Českém centru v Paříži ´Avantgardní fotograf Jaromír Funke´ (od 9. listopadu) a koncem ledna 2018 další výstava ve Frankfurtu nad Mohanem," sdělila Presu Miloslava Rupešová.
Je pozoruhodné a potěšitelné sledovat, že zájem o fotografické dílo Jaromíra Funkeho stále roste. Už se o něm nemluví pouze jako o stěžejní osobnosti české moderní fotografie, ale i jako o průkopníkovi avantgardní fotografie a světově významné osobnosti, jehož tvorba má své důstojné místo v kontextu evropské fotografie a kultury.

Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Velim a Český Brod B se v I. A třídě posunuly v tabulce výšeHokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí Kohouty
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM