Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 23. září 2018

Městská galerie vystaví neznámé fotografie Kolína Jaromíra Funkeho

Jaromír Funke (1896-1945), průkopník české moderní fotografie se pomyslně vrátí do Kolína, města svého mládí, díky výstavě, která bude zahájena 10. října v 17 hodin v Galerii města Kolína.

Městská galerie vystaví neznámé fotografie Kolína Jaromíra Funkeho
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 10.10.2017 v 6:00, Aktualizováno: 9.10.2017 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Výstava má název "Jaromír Funke Kolín 1920-1935" a k vidění na ní bude asi třicet zvětšenin - výhradně kolínská tematika z uvedených let. Součástí této události se stane i událost druhá. Při zahájení bude slavnostně pokřtěna publikace "Jaromír Funke - Kolín 1923", kterou s podporou města Kolína oficiálně v tento den vydává nakladatelství KANT Karla Kerlického.
Knihu nám stručně představila dcera Jaromíra Funkeho Miloslava Rupešová: "Jejím základem je album sedmdesáti dvou kontaktních fotografií Kolína a okolí, které, až na několik málo výjimek, nebyly dosud publikovány. O kvalitě a významu snímků z hlediska vývoje české umělecké fotografie v úvodní textu zasvěceně píše Antonín Dufek. Kolínský archivář Jaroslav Pejša snímky zařadil do roku 1923 a napsal k tomu bližší poznámky. Knížka vychází česko-anglicky."
Podrobněji dílo v anotaci představuje Antonín Dufek: "Unikátní album sedmdesáti dvou nedatovaných fotografií Kolína a okolí vzniklo zřejmě v roce 1923. Ač předchází Funkeho avantgardní dílo, jedná se o album mimořádně závažné. Jaromír Funke tehdy fotografoval teprve čtvrtým rokem. Často zobrazoval Kolín, zejména význačné kolínské památky a stavby i městská zákoutí. Důležité jsou zejména jeho momentky snímané kvalitním příručním fotoaparátem, který na začátku dvacátých let ještě nebyl žádnou samozřejmostí. Velkou část fotografických toulek absolvoval Funke společně s Josefem Sudkem, z jehož fotografické sklizně z té doby se ale dochoval jen zlomek. Tato publikace nám dává výjimečnou příležitost potěšit se krásou tohoto Funkeho souboru a obdivovat jednotnou koncepci i provedení. Kdyby bylo album č. 19 publikováno v době svého vzniku, zřejmě by dnes figurovalo v každém přehledu významných fotografických publikací."
Kolínský archivář Jaroslav Pejša dodává: "Kolín měl na počátku dvacátých let 20. století smělé ambice a velké sny. Ne nadarmo sám sebe tehdy nazval českým Manchesterem. A jeho sny jako by se zrcadlily i ve fotografiích Jaromíra Funkeho."
Možná si vzpomenete, že zhruba před rokem si Kolín připomenul 120. výročí narození Jaromíra Funkeho besedou v divadle. Události se účastnila Miloslava Rupešová, která o odkaz svého otce pečuje mimořádným způsobem a též emeritní kurátor Moravské galerie v Brně Antonín Dufek. Ten se dílem Jaromíra Funkeho zabývá od roku 1978 a je autorem dvou Funkeho monografií, z nichž ta zásadní "Jaromír Funke: Mezi konstrukcí a emocí" z roku 2013 vyšla jako katalog ke stejnojmenné výstavě, a to též v nakladatelství KANT. Městu Kolínu může polichotit, že jak Miloslava Rupešová, tak i Antonín Dufek se letos opět mají důvod sejít v Kolíně, byť se jejich perimetr rozrostl na celou Evropu. 
"Souběžně s kolínskou výstavou se připravuje výstava v Českém centru v Paříži ´Avantgardní fotograf Jaromír Funke´ (od 9. listopadu) a koncem ledna 2018 další výstava ve Frankfurtu nad Mohanem," sdělila Presu Miloslava Rupešová.
Je pozoruhodné a potěšitelné sledovat, že zájem o fotografické dílo Jaromíra Funkeho stále roste. Už se o něm nemluví pouze jako o stěžejní osobnosti české moderní fotografie, ale i jako o průkopníkovi avantgardní fotografie a světově významné osobnosti, jehož tvorba má své důstojné místo v kontextu evropské fotografie a kultury.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM