Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 19. března 2019

Městská galerie vystavuje Sudka

Když světově proslulý fotograf Josef Sudek v roce 1976 zemřel, zdálo se, že by jeho rodný Kolín mohl být místem, kde bude udržován odkaz české moderní fotografie. Vždyť nebyl to právě Kolín, kde se průkopníci moderní fotografie Josef Sudek a Jaromír Funke potkali?

Městská galerie vystavuje Sudka
Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 13.4.2018 v 14:00, Aktualizováno: 12.4.2018 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Pro zřízení stálé fotografické expozice obou autorů však tehdy nebyly v Kolíně podmínky. Ozvěnou nenaplněných přání se v osmdesátých letech staly Sudkovské kolínské dny, které o dekádu později nahradil ambicióznější festival Funkeho Kolín. Ani dnes, kdy představy o možnostech okresního města v oblasti prezentace výtvarného umění mají celkem zřejmé ekonomické limity, neztratil Kolín všechen svůj potenciál. Existují neviditelná vlákna, kterými je ke Kolínu připoutána řada osobností z oblasti tvůrčí fotografie či publicistiky. Pocítili jsme to i minulý rok, kdy Galerie města Kolína připravila ohlédnutí za kolínskou tvorbou Jaromíra Funkeho. Nyní od 11. dubna připomíná již zmíněná galerie dílo Josefa Sudka. Výstava vychází z přání vedení města Kolína prezentovat kromě současných umělců i slavné rodáky a umělce spjaté s Kolínem. "Výstava je výběrem z odkazu Boženy Sudkové Regionálnímu muzeu v Kolíně. Přesto, že tento soubor asi 400 fotografií obsahuje skupinu fotografií krajin a panoramat z Polabí a Kolínska, nebyl by tím vzorkem, který by vypovídal o Sudkově významu dostatečně, proto je doplněn i selekcí z navazující tvorby 40. až 60. let," charakterizoval dramaturgii výstavy kurátor galerie Aleš Rezler. Připomeňme, že Sudkovy fotografie jsou zastoupeny v mnoha českých i světových sbírkách a mezi největší vlastníky patří Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze, Moravská galerie v Brně a právě i Regionální muzeum v Kolíně.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM