Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 17. července 2019

Městskou galerii v Kolíně navštíví 5 tisíc lidí ročně, nadete ji pod střechou místního divadla

Jan Tichý, Martin Salajka, Vladimír Hnízdo a Joska Skalník. To jsou jména umělců, jejichž díla máme možnost vidět letos v Galerii města Kolína (GMK), jejíž prostory můžete navštívit v kolínském divadle. Kurátorem je opět Mgr. Aleš Rezler, který zároveň vede Galerii Felixe Jeneweina v Kutné Hoře. Zeptali jsme se jej na podrobnosti kolem obou institucí, které milovníci umění vyhledávají.

Městskou galerii v Kolíně navštíví 5 tisíc lidí ročně, nadete ji pod střechou místního divadla
Kurátor Aleš Rezler při jedné z mnoha vernisáží v Městské galerii Kolín. Foto:
 
Publikováno: 21.1.2016 v 7:00, Aktualizováno: 20.1.2016 v 8:00
Rubrika: Kultura

Je už zcela jistý plán výstav na rok 2016 pro Galerii města Kolína?

Ano výstavní plán je hotov, předal jsem ho panu řediteli Městského divadla v Kolíně Lubošovi Růžičkovi v listopadu a je i s termíny uveřejněn na webu divadla. Předpokládám, že byl ředitelem divadla předložen městské radě a odsouhlasen.

Spolu s umělci jste se zaměřili na autory, kteří mají s Kolínskem spojené osudy. Proč?

Vzhledem k tomu, že se jedná o městskou galerii, koncept jejího vedení byl jasný od začátku. Kombinovat umělecké osobnosti, které pocházejí z Kolína nebo zde byly činné s programem prezentací zajímavých autorů současné české umělecké scény. Ta druhá část programu má samozřejmě logické důvody. Jakkoliv bychom si to přáli, Kolín nebyl a není kulturním centrem jako Praha, která především vysokými výtvarnými školami i ekonomickými možnostmi lákala umělce ze všech koutů země. Těch, kteří z Kolína pochází nebo jsou s ním spojeni, tedy zase až taková zásoba není a předpokládám, že galerie nebude fungovat jen pár let než "vystřílí" své kolínské hvězdy.

Mohl byste je představit blíž stejně jako vystavovaná díla?

Výstavní plán začal letos malířem Janem Tichým, rodákem z Velkého Oseka.

Jak vypadá financování těchto kolínských výstav?

To je spíše otázka pro ředitele divadla Luboše Růžičku. Já pochopitelně neznám režijní náklady na energie, vodu a vůbec všechny složky nákladů, které musíme do provozních nákladů počítat, ani mzdy zaměstnanců, případně jejich podíly na činnosti galerie, nebo náklady na svozy exponátů. Mým úkolem je koncipovat výstavní plán, vybrat jednotlivá díla tak aby složená v jednom celku poskytovala jasný obraz autorovy práce minimálně ze zpracovávaného období. Kromě toho zpracovávám smluvní podmínky zápůjček a pak realizaci výstavního plánu, řeším grafické návrhy pozvánek, plakátů a katalogů výstav. Vím, že na tiskoviny k výstavám uvolňuje divadlo částku ve výši zhruba 30 tisíc na jednu výstavu.

Jak jste spokojeni s návštěvností?

Myslím, že idea spojení provozu divadla s výstavním prostorem galerie, se projevila jako nadmíru šťastná. Průměrná roční návštěvnost výstav GMK je 5 tisíc návštěvníků. To je o zhruba o 2 tisíce osob vyšší průměrná roční návštěvnost než v GF v Kutné Hoře v průběhu let 1995-2015. Je zřejmé, že to o něčem svědčí. Nevím, jestli je Kolín vnímavější vůči výtvarnému umění než Kutná Hora a není ani smyslem tohoto hodnocení to zjišťovat. V každém případě odezva práce pro GMK mně velice těší.

 

Autor článku: Jiří Červín
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM