Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pátek, 17. listopadu 2017

Miniknihovna stojí v Komenského parku

Miniknihovna se zhruba pěti desítkami titulů byla předána do užívání veřejnosti ve středu 16. srpna v Komenského parku.

Miniknihovna stojí v Komenského parku
 
Publikováno: 29.8.2017 v 12:00, Aktualizováno: 28.8.2017 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

Jde v pořadí již o třetí miniknihovnu umístěnou v kolínském plenéru, další dvě byly v minulých měsících instalovány na Kmochově ostrově a v areálu Vodního světa. Knihy umístěné v miniknihovnách si každý zdarma může půjčit a přečíst, klidně odnést domů a v ideálním případě i vrátit. Miniknihovny jsou výsledkem projektu "Knihy jsou lidem tím, čím perutě ptákům", s nímž získala Městská knihovna v Kolíně podporu z grantového programu TPCA.
Dosud nejznámější miniknihovnou byla ta první, stojící na Kmochově ostrově v Kolíně. Pěkně provedená dřevěná budka na nožičkách má lepenkovou střechu, prosklená dvířka a nápis "prohlížej - sdílej - pečuj", což je jediná regule, kterou by se čtenáři měli řídit. Kolínský výtvarník Ondřej Pokorný budku pomaloval - nepřehlédnutelný je portrét kapelníka Kmocha na jejím boku. Miniknihovna stojí přímo u dětského hřiště, je sledována kamerou a pečují o ni průběžně žáci ze školní družiny základní školy U Kostelíčka. Knihy umístěné v budce získala knihovna převážně z darů. Jde o žánrově pestrou kolekci knih dětských a čtiva pro dospělé od Arabely až po naučnou publikaci o etiketě a Věčnou Ambru. 
Postupně bude vyrobeno a po Kolíně rozmístěno devět různých miniknihoven. Pro umístění zbývajících šesti byly vytipovány Borky, Vodárna, tzv. Šachovnice na sídlišti, Ohrada u Kolína a posléze i zahrada knihovny, s jejíž úpravou se do budoucna počítá. O většinu z nich by měly pečovat děti z kolínských škol.
Zkušenosti s fungováním miniknihoven je zatím předčasné komentovat. Sám ředitel knihovny Pavel Kárník si není jistý, zda má dosavadní provoz miniknihovny na Kmochově ostrově považovat za úspěšný či nikoliv. Obsah této miniknihovny musela totiž knihovna doplnit o dalších padesát knížek. Znamená to, že cíl - podpora čtenářství - byl splněn a lidé knihy budou po přečtení průběžně vracet? Nebo byl obsah elegantní skříňky s prosklenými dvířky rozkraden? Ať tak či onak, jisté je, že miniknihovny svým provedením a originálním výtvarným designem vylepšují veřejný prostor města.

Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Basketbalisté Kolína obdrželi v Děčíně první stovku v sezóněVelim podlehla na hřišti lídra tabulky, Český Brod B si veze body z PoděbradStolní tenisté Kolína vyhráli a po dramatu remizovali
Kalendář akcí: Listopad
Po
 
20
Út
 
Čt
30
3
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Prodej (4 inzerátů)
Seznámení (6 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM