Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 18. února 2019

Místo jednoho podchodu bude mít nádraží dva

Je to už rok a půl, co Pres poprvé napsal o nápadu na prodloužení podchodu pod vlakovým nádražím až do Starokolínské ulice a současném vybudování velkokapacitního parkoviště tamtéž.

Místo jednoho podchodu bude mít nádraží dva
Foto: Petr Soukup
 
Publikováno: 7.7.2018 v 7:00, Aktualizováno: 6.7.2018 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Toto plánované řešení mělo velký ohlas především u dvou skupin obyvatel města - Zálabáci, chodící na nádraží na vlak, by se po přechodu železničního mostu podchodem dostali k nástupištím bez nebezpečného přebíhání kolejí, a také u řidičů, kteří si každodenně zoufají nad nedostatkem parkovacích míst v lokalitě kolem nádraží. Ti by jednak na novém parkovišti bezproblémově našli volné místo a nejen to - vůbec by nemuseli zajíždět do frekventované lokality před nádražím, protože by se na nové parkoviště dostali sjezdem přímo z Nového mostu.
Realizace zajímavého nápadu byla ale od počátku závislá na tom, jak se k ní postaví Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), která by prodloužení podchodu musela nejen odsouhlasit, ale i zaplatit a provést. Situace ale vypadala od počátku příznivě i proto, že SŽDC má se stávajícím podchodem pod nádražím letité problémy - nevyhovuje totiž aktuálním požadavkům na kvalitní bezbariérový přístup na všechna nástupiště, protože stávající výtahy na jednotlivé peróny byly před lety postaveny nikoliv jako osobní, ale jen jako nákladní. SŽDC navíc v prvních jednáních s městem podmínilo prodloužení podchodu tím, že kolínská radnice smluvně potvrdí vybudování parkoviště ve Starokolínské ulici na své náklady.
Už letos na jaře byla první ze dvou podmínek splněna. Radnice pokročila v realizaci dohody s firmou České přístavy o dlouhodobém pronájmu pozemků u Starokolínské ulice, což umožní vybudování velkého parkoviště pro 130 osobních aut. Naopak "železničáři", kteří momentálně finišují s přípravou blížící se kompletní opravy chátrající odjezdové haly (měla být zahájena v květnu, ale pravděpodobně se tak stane až v září), zařadili nápad na prodloužení podchodu do plánu dlouhodobých investic a čekalo se už jen na jeho finální schválení.
K tomuto zásadnímu rozhodnutí došlo v polovině června, kdy vedení SŽDC dalo projektu "zelenou" a rozhodlo o zahájení projektových prací. Novinkou je ale úplně jiné technické řešení podchodu, než o jakém se dosud mluvilo. Zatímco od počátku žili všichni v domnění, že SŽDC pouze prodlouží a zmodernizuje stávající podchod, ve skutečnosti bude pod kolínským nádražím vybudován podchod druhý, kompletně nový. Umístěn by měl být východněji od stávajícího (laicky řečeno: začínat by měl někde zhruba na úrovni objektu České pošty) a právě z něj by měly vést i moderní bezbariérové výtahy na jednotlivé peróny. Zachován zůstane i podchod stávající, tedy po dokončení si budou moci cestující vybrat hned ze dvou podzemních přístupů na všechny peróny.
Kde přesně bude nový podchod umístěn zatím není jasné. SŽDC teď v létě zahájí projektovou přípravu celé akce a přesné umístění podchodu bude zvoleno právě až po detailním průzkumu nádraží tak, aby byl co nejjednodušeji a nejfunkčněji včleněn do stávajících nádražních prostor.
Ti, kdo se na nový podchod i parkoviště ve Starokolínské ulici těší, si ale ještě chvíli počkají. Budovat parkoviště dříve, než bude podchod hotový, by bylo zbytečné a tak jeho stavbu radnice sladí až s termínem budování podchodu. Odhad SŽDC, kdy by měl být nový podchod hotový, je ale hodně konzervativní - nebude to dříve než v roce 2021, tedy za tři roky a jako pesimistický odhad (v případě nějakých komplikací) uvádí SŽDC termín ještě o rok delší.

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM