Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 19. září 2019

Mladí atleti a atletky z Kolína na halovém MČR brali zlato a stříbra

Mladí atleti a atletky z Kolína na halovém MČR brali zlato a stříbra
Dorostenecká štafeta na 4 x 200 m ve složení Holub, Jíra, Krakuvčík a Řehák podlehla ve finiši Slavii Praha a získala republikové stříbro. Foto: A. Morávek
 
Publikováno: 3.3.2017 v 10:00
Rubrika: Sport

Šestnáctičlenná výprava kolínských juniorů a dorostenců se na halovém mistrovství České republiky v Ostravě rozšířila letošní medailovou sbírku, kterou začala na vícebojařském šampionátu zlatem starší žákyně Natálie Olivová, ziskem pěti medailí. 

Jako první z Kolíňáků se představil ve skoku dalekém juniorů Lukáš Kupka. Nejdelší skok předvedl v prvním pokusu, a to 605 cm, což stačilo jen na celkové 17. místo. Po něm zaklekl do startovních bloků třetího rozběhu dorostenců na 60 metrů překážek Jan Bouma, jehož cílem vzhledem k letošní výkonnosti byl postup do osmičlenného finále. A na jeho výkonu bylo vidět, že se na vrchol halové sezóny připravil výborně. V rozběhu si výrazně vylepšil osobní rekord na 8,26 s a z druhého místa postoupil pátým nejrychlejším časem do odpoledního finále.

Poté přišly na řadu rozběhy na 60 metrů. V prvém rozběhu dorostenců se představil Marek Řehák, ale ani nový osobní rekord 7,23 s mu po 4. místě těsně o jedinou setinku na postup do finále nestačil a bylo z toho celkové 9. místo. Skvěle si ve druhém rozběhu vedl Stanislav Jíra, který zvítězil, časem 7,01 si výrazně o celou desetinu vteřiny vylepšil osobní maximum a do finále postoupil druhým nejrychlejším časem. Mezi juniory hned v prvém rozběhu potvrdil Štěpán Hampl pozici největšího favorita a vítězstvím v čase 6,87 s bez problémů postoupil do finále. Ve třetím rozběhu pak Aleš Moravec doběhl na 3. místě a čas 7,12 s mu o pouhou setinu sekundy zajistil postup do finále z 8. příčky.

Finále na 60 metrů překážek se bohužel Janu Boumovi zdaleka nevydařilo tak, jako rozběh. Jeho výsledný čas 8,48 s znamenal 7. místo, ale i tak jde o jeho prozatím největší úspěch v kariéře. První kolínskou medailovou šancí byl ve finále na 60 metrů dorostenec Stanislav Jíra. A ten dokázal ve finále ještě vylepšit svůj skvělý osobní rekord z rozběhu, poprvé se dostal časem 6,99 s pod magickou hranici 7 sekund, a to znamenalo nečekanou a senzační stříbrnou medaili pro svěřence trenéra Antonína Morávka!

V následujícím finále juniorů na 60 metrů se představili hned dva kolínští sprinteři. Další ze svěřenců Antonína Morávka Štěpán Hampl nenechal nikoho na pochybách, kdo je v současnosti nejlepším českým juniorským sprinterem a ve výborném čase 6,83 s vybojoval suverénně pro Kolín na tomto šampionátu první zlato! Aleš Moravec pak výkonem 7,19 s uzavřel finálovou osmičku.

Současně se startem juniorského finále se rozběhla dálkařská soutěž dorostenců s Dominikem Holubem a Robinem Martinkem. Ve třetím pokusu Robin Martinek předvedl nový osobní rekord 653 a dostal se na stříbrnou pozici. Dominik Holub pak postoupil do finále ze 7. příčky. Ve čtvrté sérii se Dominik za 646 cm posunul na konečné 6. místo, bohužel Robin po třech přešlapech pozici neudržel a skončil na nepopulárním 4. místě.

Mezitím začala také soutěž dorostenek ve skoku vysokém s účastí Denisy Pešové. Ta skákala až do 162 cm čistě, první opravy přišly na 165 cm. Naštěstí byla Denisa napotřetí úspěšná a mezi deseti dívkami, které pokračovaly v soutěži, jí patřilo 8.místo. Na následující výšce se ale karta zcela obrátila. Denisa zdolala 168 cm napoprvé a dostala se do čela soutěže. Na 171 cm ale pokračovalo ještě šest výškařek. Bohužel tady se už svěřenkyni Ratislava Šediny nedařilo, laťku třikrát shodila a stejně jako Robin Martinek medailovou pozici neudržela a skončila čtvrtá.

V rozbězích na 400 m startoval Tadeáš Krakuvčík hned v tom prvním, doběhl na 2. místě za 52,25 s a musel čekat, zda to bude stačit na postup do šestičlenného finále mezi dva nejrychlejší nevítězné časy. Bohužel už po třetím rozběhu bylo jasné, že do nedělního finále se Tadeáš nepodívá a celkově obsadil 8. místo. Ve skoku vysokém juniorek se svěřenkyním Květoslava Paříka příliš nedařilo. Kateřina Pospíšilová nezaznamenala zdařený pokus a Markéta Braunová skončila po zdolání 155 cm na 10. příčce.

Posledním sobotním medailovým želízkem v ohni byl v soutěži tyčkařů dorostenec Jakub Vítek. Ten vstoupil do soutěže až na výšce 385 cm, kterou zdolal napoprvé, a v soutěži už zůstalo pouze šest tyčkařů. Podruhé byl úspěšný na 405 cm a boj o medaile se zúžil na 4 závodníky. Potřetí se Jakub představil na 420 cm, tady ale zaváhal a zdolal až napodruhé, a tak i po následném zdolání 430 cm mu patřilo v souboji o zlato s Filipem Bartoňkem průběžně druhé místo. A když pak jeho soupeř nečekaně uspěl i na 440 cm, nechal si kolínský tyčkař svůj poslední pokus na další výšku. Tento tah mu ale nevyšel, a tak z mistrovského závodu bral stříbrnou medaili.

Závěrečnou sobotní disciplínou s kolínským zastoupením byl trojskok juniorů. Tady se dařilo Josefu Bernatovi, který postoupil do finále ze 6. místa novým osobním rekordem 13,36 m. Ve finále se již nezlepšil, ale šesté místo je pro něj doposud největším úspěchem. Lukáš Kupka skončil po třech skocích na 12. příčce za 12,48 m.

Jako první z kolínských závodníků se v neděli představili dorostenečtí výškaři Štěpán Šanc a Tomáš Puczek. Ti se spolu s další desítkou úspěšných vypořádali s výškou 182 cm, ale následujících 185 cm už vystavilo stopku Tomáši Puczkovi, který tak obsadil 8. místo. Štěpán Šanc byl napodruhé úspěšný a pokračoval v soutěži v sedmičce nejlepších. Po úspěchu na 188 cm se už Štěpán dostal mezi poslední pětici, ale výš už se kolínský výškař nedostal a obsadil 5. místo.

V rozbězích na 200 metrů startovali nejprve dva kolínští dorostenci - Stanislav Jíra hned v prvním a Marek Řehák ve čtvrtém. Stanislav Jíra obsadil 2. místo za 22,68 s a musel čekat až do posledního rozběhu, zda to bude stačit na finále. Nakonec se o 7 setin do finálového závodu dostal, zatímco Marek Řehák po výkonu 23,31 s obsadil celkové 14. místo. V následujících rozbězích juniorů si hladce vítězstvím ve třetím běhu za 22,08 s zajistil postup Štěpán Hampl, naopak vůbec se nedařilo Aleši Moravcovi, který za 23,70 s skončil až osmnáctý.

Poslední technickou disciplínou s kolínskou účastí byl trojskok dorostenců, ve kterém startoval Robin Martinek. Ten se po dvou přešlapech zachraňoval napotřetí v soutěži, dolétl na 12, 44 m a postoupil do finále ze šesté příčky. Ve čtvrté sérii se zlepšil na 12,89 m a posunul se na 4. místo. Další zlepšení už ale nepřišlo a po sobotní dálce to byla pro Robina už druhá bramborová medaile.

Ve finále dorostenců v běhu na 200 metrů startoval Stanislav Jíra z nevýhodné první dráhy. I proto zaběhl pomaleji, než v ranním rozběhu, a čas 22,97 s znamenal další 4. místo, k medaili však bylo daleko, víc jak půl vteřiny. Ve finále juniorů Štěpán Hampl startoval naopak z šesté dráhy a ta mu přinesla výtečný čas 21,76 s, jen 4 setiny za jeho vlastním kolínským rekordem z otevřené dráhy, kde jsou podmínky pro běh na 200 metrů mnohem lepší, což znamenala druhou Štěpánovu medaili na šampionátu, tentokrát stříbrnou.

Kolínskou účast na šampionátu zakončila obrovská bitva dorosteneckých štafet na 4x200 metrů. Čtveřice Stanislav Jíra, Tadeáš Krakuvčík, Dominik Holub a Marek Řehák jižjiž sahala po zlaté medaili, ale nakonec na posledním úseku podlehl Marek Řehák finišmanu pražské Slavie, čerstvému mistru ČR na 400 metrů Danielu Vejražkovi, o pouhých 10 setin sekundy. Přitom Slavia Praha zaběhla nový národní rekord, stříbrní Kolíňáci pak samozřejmě historický kolínský rekord.

Kolínská bilance z šampionátu se tedy zastavila na jedné zlaté a čtyřech stříbrných medailích, čtyřech čtvrtých, jednom pátém, dvou šestých, jednom sedmém a třech osmých místech, což je výsledek, který znovu ukázal velkou sílu kolínské atletiky.

Autor článku: Jiří Tuček
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM