Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 14. prosince 2019

Mnohé stromy v Kolíně prosychají

Kolíňáci si na mnoha místech ve městě všímají, že některé stromy nevypadají zdravě. Prosychání, plísně a předčasné padání listů jsou důsledkem sucha a veder.

Mnohé stromy v Kolíně prosychají
Foto: Jiří Červín
 
Publikováno: 13.10.2017 v 6:00, Aktualizováno: 12.10.2017 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Jak vidí problém s usychajícími stromy radniční odbor životního prostředí? Na to nám odpověděla Tereza Matyášová, která má v Kolíně na starosti ochranu přírody a městskou zeleň.
 
* Máte informace, kolik stromů na katastru města nepřežilo dlouhotrvající období sucha?
Statistiku stromů, které uschnou suchem, bohužel nevedeme, odhadem jich však mohou být řádově desítky.
 
* Jak jednoznačně poznáme, že strom zcela uhynul?
Ne vždy lze ihned jednoznačně zjistit, že strom uhynul. Záleží na druhu, věku, umístění i předchozím zdravotním stavu stromu. Zhoršující se zdravotní stav lze na stromech obvykle pozorovat podle některých typických symptomů již delší dobu - prosychání větví, usychání vrcholů, výskyt dřevokazných hub, hniloby, snížení vitality apod. Postupně stromy usychají, až na nich nezůstanou prakticky žádné živé části, popřípadě na jaře již neobrazí. Takové dřeviny musíme vykácet. Je třeba však také brát v potaz aktuální klimatické podmínky a možné obranné mechanismy dřevin - může se stát, že strom například ve velmi suchém počasí záměrně ztratí listy dříve než obvykle, vypadá, že uschl, ale na jaře opět obrazí. Proto někdy čekáme na nové vegetační období, než vykácení provedeme.
 
* Zdá se, že suché jsou hlavně lípy, topoly či borovice. Které stromy jsou odolnější?
Samozřejmě existují dřeviny, které jsou obecně odolnější proti suchu, například některé druhy javorů, platanů, hlohů, jírovců, katalp, jinan dvoulaločný, jerlín japonský apod. Velmi však záleží na umístění stromu a jeho životních podmínkách, obvykle lépe snáší sucho dřeviny rostoucí ve volné půdě než třeba stromy ve zpevněných plochách. Odolnost proti suchu bývá častým kritériem při výběru nových dřevin do města.
 
* Jaká je skutečná příčina? Někdy se uvádí, že to začalo už předloňskými vedry... 
Příčinou se skutečně uvádějí dlouhotrvající suchá a teplá vegetační období hned několika po sobě následujících let a nedostatečné nasycení půdního profilu vodou. Vystavení tomuto stresu se na dřevinách velmi často projevuje až s několikaletým zpožděním, takže v současné době opravdu hynou dřeviny, které byly poškozeny suchem během loňského či předloňského léta. Velmi náchylné jsou v tomto případě jehličnany, ale také třeba břízy či lípy.
 
* Pokud strom uhyne, čeká ho většinou pořezání a vysazuje se nový. Jaké stromy by měly ty mrtvé nahradit?
Jak bylo již výše naznačeno, snažíme se vybírat takové dřeviny, které se co nejlépe přizpůsobí konkrétnímu stanovišti - jiné stromy se hodí na parkoviště a jiné do parku. Volíme tedy dřeviny podle odolnosti proti suchu, citlivosti na zasolení, náchylnosti proti chorobám, vzrůstnosti, plodonosnosti či estetických vlastností. Výběr však může být omezen v případě doplňování stávajícího stromořadí, kam je nutné doplnit původní druh či z jiného, například historického důvodu.

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Dětský jarmark ZŠ Bezručova pod záštitou České spořitelny
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM