Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 20. září 2017

Mokrá středa 29. května 2014: Kolín se změnil v město tisíce mělkých jezer

Z "obyčejných" zatažených mraků se ve středu 28. května odpoledne strhla pohroma. Varováním předem mohly být Tatce, kde po mocném dešti v úterý začala přitékat voda z přilehlých polí. Naplnila retenční nádrž, která začala přetékat. Protože akutně hrozilo vylití vody do obce, vyjeli na místo hasiči z Peček. Pomocí bagru bylo následně vyhloubeno koryto, kterým voda z polí stékala na níže položené území, kde nikoho neohrožovala.

Mokrá středa 29. května 2014: Kolín se změnil v město tisíce mělkých jezer
 
Publikováno: 4.6.2014, Aktualizováno: 3.6.2014 v 14:00
Rubrika: Zpravodajství

Do Kolína přišly přívalové lijáky následující den okolo 17. hodiny a zaplavily ulice. Zpočátku to vypadalo na krátkou bouři křižovanou občasnými blesky. Teenagerští řidiči zprvu projížděli s radostí a rychlostí ulice rozstřikujíce vodopády na liduprázdné chodníky. Situace posléze začala být hrozivá, průtrž mračen neustávala a sílila, silnice se změnily v řeky, níže položená místa v jezera. Voda z přeplněných kanalizací vyrazila vpustě a gejzíry zaplavily chodby, dvory a sklepy a výtahové šachty domů, také zahrádky, restaurace, obchodní domy. Lidé se místy brodili po pás ve vodě ke svým autům či velocipédům.

Podle zjištění kolínské radnice bylo nejvíce nahromaděné vody v lokalitě u Starých lázní a Futura, v ulicích Dolní a Rorejcova, dále u Základní umělecké školy v ulici Sokolská. Na předměstích byla jezera u Draslovky v ulici Havlíčkově, na Zálabí pak v ulici Ovčárecké a u otočky autobusu v ulici K Vinici.

Řeka přívalového deště zaplavila podjezd pod tratí ke Starým Lázním. Mnoho lidí si tam fotilo škodovku potopenou až pod střechu, průjezd pod mostem se stal možným pouze pro ponorky. Vodotrysky z kanálů zaplavily obchodní dům Futurum a jeho okolí, pohyblivé schody končily uprostřed vodní plochy, vypadla elektřina, zákazníci "Fíčka" museli k výše položenému východu do Kutnohorské ulice. Zaplavený byl i Kaufland, který přerušil prodej. V Sokolské ulici bylo vody nad pás. Dvě třídy umělecké školy živel vyplavil. Nedaleko na Kollárově náměstí vzniklo jezero a vyplavilo částečně centrum Kolárka. Tady pracovníci Vodosu zasahovali ještě při dešti.

Mnoho ulic připomínalo brouzdaliště pro malé děti voda se vylívala přes obrubníky v Sadové, Na Magistrále i jinde. V Benešově ulici lidé zvažovali, zda se brodit k autobusu městské dopravy, byly zaplaveny blízké podúrovňové garáže. Výhodu měly třeba ulice Masarykova či Táboritská, tam díky sklonu voda bez větších problémů protekla a odtekla. Horší to bylo v místech, kde vznikla jezera. Na Vinicích se kalná tekutina vlila do sklepů a souvisle zaplavila vnitroblokové zahrady. Stalo se jim to v blízké době již podruhé a lidé zde mluví o tom, že budou požadovat zvýšení obrubníků a podají stížnost.

Mokrá středa 29. května 2014: Kolín se změnil v město tisíce mělkých jezer
Záhadný cyklista se neohroženě pustil do řeky na světelné křižovatce ulic Žižkova a Jaselská.
Foto: HANA ČERVÍNOVÁ

Kolín měl tentokrát štěstí v tom, že se voda rychle po katastrofě vsákla či odtekla, zůstaly pouze závoje bahna. Příčinu pohromy vidí mnozí v nefunkční kanalizaci, která nestačila vodu pojmout. Mluvčí radnice Jiřina Holubová nás ujistila, že vpusti dešťové kanalizace jsou čištěny pravidelně, a to v rámci blokového čištění a dále i mimo to ve všech lokalitách, které to vyžadují. O aktualizaci stavu dešťových vpustí a jejich průběžné čištění se z pověření města stará AVE Kolín.

Podle radnice bylo příčinou středečního "vodokvasu" obrovské množství srážek v krátkém čase a skutečnost, že kanalizace v původních částech Kolína není historicky dimenzována na takovéto extrémní přírodní události. Kdyby byly kanalizační vpusti ucpané, těžko by z nich mohli stříkat gejzíry, které lidé ve všech níže položených lokalitách pozorovali, bylo nám vysvětleno.

Štěstím je, že na konci roku 2013 bylo zdvojeno potrubí na odlehčovacím místě městské kanalizace v lokalitě Na Polandě. Pokud by se tak nestalo, bylo by podle vyjádření správce městské vodohospodářské infrastruktury na mnoha místech v Kolíně o 50 cm vody více.

Desítky Kolíňaček si toho dne večer sušilo na ramínku své šaty, o botách ani nemluvě.
Foto: Vladimír Sládek
Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Fotbalisté FK Kolín doma ani na třetí pokus neuspěliPoříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězilaHokejisté Kolína dvakrát prohráli a uzavírají tabulku
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM