Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 18. června 2019

Mrakodrap Spojů čeká rekonstrukcee

Ve slunném dni ve středu 14. června mluvila s občany na dvoře Veigertovského domu v Kolíně středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Zájem byl ohromný, podle členů jejího doprovodu si s ní přišlo popovídat víc jak 100 lidí. K otázkám týkajícím se Kolína, které jsme hejtmance položili, potřebovala čas na zjištění podrobností, a tak na ně Presu odpověděla až dodatečně.

Mrakodrap Spojů čeká rekonstrukcee
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 2.7.2017 v 6:00, Aktualizováno: 1.7.2017 v 21:00
Rubrika: Zpravodajství

* Proslýchá se, že mrakodrap Spojů na Jaselské ulici bude rekonstruován. Už víte, kolik bude oprava stát?
 
V mrakodrapu, o kterém píšete, sídlí SOŠ informatiky a spojů a SOU Kolín. Do budovy chceme významně investovat. Peníze půjdou hlavně do zateplení, do oken a dalších míst tak, aby se snížila energetická náročnost budovy a Středočeský kraj ušetřil na vytápění. Mělo by jít o investice za téměř 69 milionů korun. Rekonstrukci by měl kraji pomoci financovat Státní fond životního prostředí ČR.
 
* Podařilo se už kraji prodat objekt, který sloužil v ulici Na Petříně jako ubytovna zdravotních sester?
 
Bývalá ubytovna zdravotních sester v ulici Na Petříně byla vyjmuta z majetku Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Kolín v prosinci 2015. Přes to, že ji Středočeský kraj intenzivně nabízí k odprodeji, prodat se ji zatím bohužel nepodařilo.
 
* Plánujete stále postavit hospic v Kolíně nebo v jeho blízkosti? Vaši političtí předchůdci to slibovali. 
 
V tuto chvíli se připravuje strategie středočeského zdravotnictví, v jejímž rámci chceme klást důraz na významnější podporu rozvoje paliativní a hospicové péče, mimo jiné i v Oblastní nemocnici Kolín, konkrétně pak v její kutnohorské pobočce. Počítáme s dotací Středočeského kraje na vybudování hospicových lůžek v rámci dalšího rozvoje následné a dlouhodobé péče v nemocnici v Kutné Hoře a současně se Nemocnice Kolín bude ucházet o provozování terénní hospicové péče v rámci domácí péče. Předpokládám, že tyto služby by mohly začít fungovat během příštího roku.
 
* Máte v plánu nějak se angažovat při řešení hluku ze silničního obchvatu, který trápí část obyvatel Štítar, stejně jako zatopení štítarského údolí vodou? 
 
V případě obchvatu Kolína se jedná o silnici první třídy, jejíž majetkovou správu zajišťuje Ředitelství silnic a dálnic ČR. To také nechalo v místě postavit protihlukové stěny. My na Krajském úřadu Středočeského kraje, jako na speciálním stavebním úřadu pro silnice I. tříd, neevidujeme žádnou stížnost na hluk plynoucí z této silnice. Pokud si lidé, kteří tam žijí, nechali hluk změřit, měli by se s těmito výsledky obrátit přímo na Ředitelství silnic a dálnic, které jako vlastník stavby určitě provede případné stavební úpravy. Co se týká vyšší hladiny podzemní vody, zabývá se tímto případem Odbor životního prostředí v Kolíně, který ustanovil znalce za účelem zjištění, co je příčinou problému. Je mi líto, že mají lidé poškozené zahrádky, ale proč se hladina spodní vody zvedá, jasné není.
 
* Jak to dopadlo a navýšením platů sester ve zdravotnických zařízeních kraje? Zmíněné zdravotnice zatím nic ve výplatách nepocítily. 
 
K navýšení platů zdravotních sester má dojít až ve druhé polovině roku, respektive poprvé v srpnové výplatě za červenec. Proto sestřičky zvýšení platů zatím pocítit nemohly. Středočeský kraj čeká na vyhlášení podmínek dotačního titulu ministerstvem zdravotnictví, které má poskytnout prostředky ze státního rozpočtu a rezerv MZ ČR ve výši zhruba 10 miliard korun. Peníze mají jít právě na navýšení mezd nelékařského zdravotnického personálu, který pracuje v nemocnicích a v pobytových zařízeních sociálních služeb ve směnném nebo nepřetržitém provozu. Středočeský kraj už ministerstvo urgoval, aby tyto peníze uvolnilo. Řešení situace v oblasti zdravotnického personálu patří mezi priority naší krajské vlády.
 
* Podpořil by kraj pořízení pamětní desky, která byla kdysi umístěna ve statku rodiny Mašínových v Lošanech?
 
V rámci Středočeského Fondu kultury a obnovy památek jsme obdrželi žádost o finanční podporu na projekt "Pamětní deska podplukovníka Josefa Mašína, generála in memoriam Lošany". Jde o částku 55 tisíc korun. O poskytnutí této dotace by měli rozhodovat krajští zastupitelé na svém zasedání 27. června.

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM