Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 21. dubna 2018

Muzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnosti

Událost, na kterou se čekalo víc jak třicet let, se uskutečnila ve středu 8. března. V podloubí historického Veigertovského domu č.p. 8. Na Karlově náměstí bylo znovuotevřeno muzeum.

Muzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnosti
Veigertovský dům na Karlově náměstí v Kolíně v den otevření.Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 15.3.2017 v 6:00, Aktualizováno: 13.3.2017 v 11:00
Rubrika: Kultura

Patrioti si oddechli s pocitem, že věci v nestálém světě se stále ještě mohou vrátit do patřičných souvislostí. Kulturní veřejnost vnímala nutnost návratu muzea na náměstí jako prioritu kolínského veřejného zájmu.

Slavnostního otevření muzea se účastnili nejvyšší představitelé kraje, města a podle odhadu muzejníků i víc jak 500 kolínských občanů. Před domem se okolo 17. hodiny vytvořil velký dav, který z podloubí bobtnal do náměstí. Ukázalo se, že prostory muzea jsou pro takovou událost malé a většina lidí mohla slyšet zahajovací projevy jen díky reproduktorům umístěným před vchodem. Mezi přítomnými byla většina starších lidí, kteří si ještě mohli pamatovat expozice muzea na náměstí z osmdesátých let minulého století.

Část lidí po půlhodinovém marném čekání odešla, všichni vytrvalci se však za necelou hodinu vecpali do útrob obnoveného domu, aby zjistili, že to není muzeum na jaké se pamatují, ale instituce, která se dokázala transformovat do 21. století.

Kromě očekávané výstavy "Poklady ze sbírek Regionálního muzea v Kolíně" zapůsobily na příchozí zejména nádvoří s terasou v patře a "skleněnou" dostavbou, která obklopena kulisami okolních střech historických domů působí nečekaně nerušivě. Zaujalo i špičkové vybavení, ať už se jedná o výstavní systém panelů, vitrin a reflektorů nebo o interiér budoucí kavárny (prý otevře až na podzim) či vstupní prostor s pokladnou a muzejní prodejnou.

Poděkovat za celé dílo můžeme arch. Ireně Hrabincové, fimě Amos design a Geosanu. O navrácení muzea zpět do života se ovšem největší měrou postaral ředitel muzea Vladimír Rišlink, jehož snahu podpořili čtyři v minulosti postupně úřadující hejtmani. 

V domě je zatím "oživeno" pouze druhé patro s aktuální výstavou, další veřejné prostory uvnitř domu se začnou probouzet postupně. Od 9. března je muzeum v běžném provozu, každý den kromě pondělku je otevřeno až do 17 hodin. Vstupenka stojí 50 Kč.

Slavnostní otevření Veigertovkého muzea si můžete prohlédnout v přiložené fotogalerii...

FotogalerieMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnostiMuzeum na náměstí otevřelo. Veigertovský dům je přístupný veřejnosti
Autor článku: Vladimír Sládek, autor fotogalerie: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM