Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 21. září 2017

Myslím si, že dechová hudba určitě budoucnost má, říká Hana Zrůstová

Na úvod si dovolím malou neslušnost. Náš host už zpíval v době, kdy byl autorovi článku ani ne jeden rok.

Myslím si, že dechová hudba určitě budoucnost má, říká Hana Zrůstová
 
Publikováno: 31.3.2014 v 10:00
Rubrika: Kultura

Kde se zrodila vaše láska k muzice, zejména pak k dechové?

Naše rodina byla prostě zpěvavá. A nás, tři děti, vedli rodiče ke zpěvu odmala. Bratr se nakonec stal profesionálním zpěvákem (Mirek Kávon Novák), my dvě, sestra Eva a já, jsme zůstaly u amatérského zpěvu. A ta náklonnost k dechové muzice? Ta nejspíš pramení také od dětství, protože nejvíc jsme zpívali vždy lidové písničky (a se sestrou je zpíváme nejraději dodnes) nebo třeba "Hašlerky", které měl rád tatínek. A od těch už je k dechové hudbě jenom krůček.

Jakým hudebním vývojem jste prošla do dneška?

No, poměrně dost dlouhým, protože letos už je to padesát let od chvíle, kdy jsem se poprvé postavila k mikrofonu. Bylo to na Kmochově ostrově (vidíte, že ten Kmoch je mi prostě souzený) na taneční zábavě. A kapela, u které jsem začínala i se svou sestrou, které tehdy bylo 16, byl Taneční orchestr Přemysla Černíka. Ten se musel tatínkovi zaručit, že na nás, hlavně na Evu, dá pozor. S ním jsme pak účinkovaly obě několik let. Odtud jsem já přešla do Kutné Hory k tanečnímu orchestru Astoria Oty Miloty, Eva do kolínského Studia. I já jsem za svou pěveckou éru byla pár let u Studia, také jsem jako host zpívala s cikánskou kapelou Jirky Hrušky. To už ale začalo i hostování u dechových orchestrů. K Městské hudbě Františka Kmocha jsme přišly s mou sestrou hostovat někdy kolem roku 1978 za kapelníka Mirka Císaře. Eva pak odešla zpět do Studia, já jsem už zůstala. Kromě velké Kmochovky jsem zpívala i s jednou její malou partou, kterou vedl Josef Materna. Na kontě mám i několikaleté angažmá i Malé dechovky Václava Keltnera (dnes Starostova dvanáctka). No a dnes zpívám na Zámecké prostě s každou kapelou, která, s úsměvem řečeno, mě pustí k mikrofonu.

Měla jste nějaký hudební vzor?

Za dobu mého zpívání se vzory měnily. Měla jsem oblíbené zpěváky a zpěvačky, nejvíce písniček jsem zpívala z repertoáru Hany Zagorové, ta byla mým nedostižným vzorem. Z dechové hudby mám moc ráda zpěvačku Ivanku Brožovou, zpěváka Jiřího Škváru, Brigitu Hlaváčkovou a samozřejmě Josefa Zímu. Všechny znám osobně a vím, že jsou to i milí lidé ač jsou i velkými osobnostmi.

Posloucháte i jiný styl hudby?

Samozřejmě! Já vím, že to zní jako fráze, ale mám ráda skoro každou dobrou hudbu. Od trampských písniček přes country, swing, jazz až k vážné hudbě. Tu jsem si užívala jako dlouholetá moderátorka koncertů Kruhu přátel hudby, Kolínské filharmonie a Společnosti Jana Kubelíka. Co mě neoslovuje, je moderní hudební projev, ale to je dáno nejspíš věkem.

Proč je Městská hudba Františka Kmocha důležitá pro Kolín zejména v dnešní době?

Víte, myslím si, že každé město by mělo být hrdé na své tradice, pěstovat si je a vážit si jich. A Kmochova hudba a její tvůrce František Kmoch patří k těm nejlepším tradicím města Kolína. Za hranicemi naší země mnozí třeba nevědí, kde Česká republika leží, ale znají pochody Františka Kmocha. Proto, ať se to někomu líbí nebo ne, myslím si, že Městská hudba Františka Kmocha by měla zůstat městským orchestrem a měla by mít podporu vedení Města Kolína.

Jak jste vnímala rozdělení Městské hudby Františka Kmocha, k němuž došlo za vedení starostky Majerové?

Pane šéfredaktore, k tomu bych se opravdu nerada vracela. Je to pryč a dnes jsem moc ráda, když vidím, jak na Zámecké vedle sebe v účinkujících kapelách sedí v dobré shodě muzikanti ze všech kolínských dechových orchestrů a hrají tak, jak to nejlíp umějí. Mezi nimi rivalita není, ta, pokud ještě je, tak je někde "v horních vrstvách", jistě víte, jak to myslím. A musíme jenom doufat, že jednou si na Kmochově Kolíně vedle sebe při kolínském monstrkoncertu sednou všechny velké dechové orchestry a nebudou se na sebe mračit. Muzikanti by měli hrát a ne vést války.

Jak je možné, že Klub přátel Františka Kmocha dokáže v sezóně pravidelně každých 14 dní pořádat zábavy? O něčem podobném jsem v Kolíně neslyšel.

Tuhle otázku přijímám s úsměvem a s úsměvem na ni odpovím, že si ji ve výboru také někdy klademe. I když my to vlastně víme! Před 25 lety zahájilo naše občanské sdružení svou činnost. Bylo nás pár a postupně se k nám přidávali další příznivci dechové a lidové hudby a Františka Kmocha zvlášť. Dnes už je nás kolem 200. Záhy jsme začali pořádat taneční zábavy, protože při nich se česká muzika nejlépe propaguje, a to máme jako úkol ve stanovách klubu.

Myslím si, že dechová hudba určitě budoucnost má, říká Hana Zrůstová
Sestry Novákovy v roce 1966.
Foto: Archiv Hany Zrůstové

Zavzpomínejte na začátky...

Zpočátku pro nás hrály jen obě malé party Městské hudby Františka Kmocha, dnes už bychom mohli hrát každý týden a ještě bychom neuspokojili poptávku kapel, které si na Zámecké chtějí zahrát. I za málo peněz, které jim můžeme dát. Prostě proto, že muzikanti chtějí hrát a v posledním dvacetiletí zvláště dechové orchestry v podstatě nemají kde. A také pro neopakovatelnou atmosféru našich zábav. Přijďte se někdy podívat, sám uvidíte!

Jak je na tom klub finančně?

Pro Klub přátel Františka Kmocha jsou přesto tato taneční odpoledne hodně finančně náročná. Sice téměř všichni "sloužíme" na Zámecké zadarmo, platíme malou částkou jen hasiče a pokladní, dostáváme dotaci z rozpočtu města, která částečně pokryje pronájem, máme členské příspěvky od našich věrných, občas seženeme nějakého sponzora, uděláme tombolu z vlastních zdrojů. Ale jde to ztuha, stále vycházíme jen tak tak. Se vstupným nemůžeme jít moc vysoko, protože návštěvníky našich akcí jsou převážně senioři, kteří mají hluboko do kapsy. Ale přesto nás tahle činnost baví, naplňuje a chceme ji, dokud to bude možné, dělat i nadále. Držte nám palce!

Jak jste spokojená s přístupem současného vedení radnice a zastupitelů ke kultuře?

Já si myslím, že vedení i zastupitelé mají ke kultuře kladný vztah. Současné vedení radnice se zajímá o kulturu ve městě, navštěvuje kulturní akce, vychází vstříc jejich pořadatelům. Alespoň my to tak vnímáme. Na radnici máme vždy otevřené dveře nejen u vedení, ale i na odborech, několikrát nás vedení obšťastnilo svou návštěvou na Zámecké, vnímáme lidi na radnici jako přátele a pomocníky.

Jak jste spokojena s kulturním děním v Kolíně?

Mohu vám říct, že mě vždycky dokáže rozčílit někdo, kdo si stěžuje, že se v Kolíně nic kulturního neděje. A to nenarážím na naše akce, ty jsou jen malou součástí kulturního dění ve městě. Ale vezměte si třeba: stabilně vyprodané divadlo, výborný program kina s akcemi, o kterých se nám dříve ani nezdálo (například přímé přenosy oper). A Městský společenský dům? Nikdy dřív v něm nebylo tolik akcí pro všechny věkové i sociální skupiny obyvatel města, jako je teď. Ta pestrost programu je neuvěřitelná! Jen kdyby lidé měli víc peněz a víc času, aby se mohli všeho toho zúčastnit! A to se zmiňuji jen o profesionálních zařízeních! Kdybych měla vypočítat všechna sdružení, spolky, složky, které pořádají kulturní akce, bylo by to na knihu a ne na rozhovor. Ne nadarmo jsem byla řadu let členkou kulturní komise města, kde jsem to všechno vstřebávala. Proto se zlobím nad stížnostmi ignorantů, kteří se ani nepodívají na plakáty nebo do kulturních upoutávek v tisku a kritizují.

Máte zkušenosti s tím, jak se mladí lidé staví k dechové hudbě a jakou jí předpovídáte budoucnost?

No, na rozdíl od Moravy, kde mají k dechové a lidové muzice nějak blíž, jsme v Čechách trochu pozadu. Ale zase ne o moc! I tady jsou v dechových kapelách mladí, a není jich málo. Jistě je to i zásluha naší základní umělecké školy, z které absolventi zasedají vedle svých starších kolegů muzikantů do orchestrů a je jim tam dobře. A když vidím třeba mažoretky, jak si při tanci broukají pochody Františka Kmocha, když se nám do klubu přihlásí tu a tam i mladí lidé, nebo si někdo z mladší generace přijde zatancovat, mám radost. V časopisu Naše muzika si s radostí přečtu články o mladých hudebnících, vídáme je i na Kmochově Kolíně a při zájezdech za muzikou třeba na pražské Výstaviště. Prostě já si myslím, že dechová hudba určitě budoucnost má. Kdo si pamatuje několik desítek let text některé ze současných písní? Ale text polky Škoda lásky nebo pochodu Andulko šafářova si pamatuje skoro každý, ač je těm písničkám už třeba 100 let.

Jaká je vaše nejoblíbenější skladba, případně autor?

Tak na to se mi špatně odpovídá. Za těch 50 let jsem oblíbených písniček měla moc. Takže to vezmu jen z poslední doby. Moc ráda zpívám písničky hudebního skladatele ze Sázavska Vlasty Dvořáka. Znala jsem ho osobně, byl to vzácný člověk. Jeho melodie jsou krásné a texty pravdivé. Snad nejvíc se mi líbí jeho valčík Když odchází mládí. V závěru je text: "... mládí čas pomalu nám uvadá, duše však zůstává stále mladá". Vzhledem k mé blížící se sedmdesátce a s přihlédnutím k mým aktivitám, je to, jak jistě uznáte, přímo ze života.

Na jakou hudební akci nebo zážitek s muzikou spojený si z poslední doby nejraději vzpomenete?

Myslím, že to byl loňský koncert Městské hudby Františka Kmocha v Chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře. Atmosféra, výkony hudby, pěveckého sboru i sólistů umocněné prostředím - to byl opravdový umělecký zážitek, na jaký se nezapomíná.

Hana Zrůstová zpívá na letošním Plese Městské hudby F. Kmocha.
Foto: Archiv Hany Zrůstové
Autor článku: Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Poříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězilaKmocháci vystoupí v SenátuKolín bude mít dvě infocentraTřetí pruh na pražské výpadovce?
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM