Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 20. srpna 2019

Na jednání městského zastupitelstva v Kolíně se 25. ledna hrozilo podáním několika trestních oznámení

IX. zasedání Zastupitelstva města Kolína se uskutečnilo v pondělí 25. ledna. Na jednacích stolech stály rozkvetlé petrklíče a na programu jako hlavní bod schválení rozpočtu pro rok 2016. Každý ze zastupitelů dostal jako podklady k jednání několik kilogramů papírů. Sešli se všichni, kromě Martina Slavíka, který je na dlouhodobé zahraniční cestě, prázdná byla i židle Jana Rakušana. Na druhou stranu se dostavili i zjevně indisponovaný místostarosta Tomáš Růžička zamotaný do šály a Petr Volšanský se zdravotním molitanovým límcem pod bradou. Vše nasvědčovalo tomu, že jednání bude hladké jako obvykle. Nakonec však idylu rozbilo několik diskuzních příspěvků Jaroslava Němce, které nezůstaly bez odezvy.

Na jednání městského zastupitelstva v Kolíně se 25. ledna hrozilo podáním několika trestních oznámení
Z jednání Zastupitelstva města Kolína 25. ledna. Na snímku starosta Vít Rakušan.Foto: Vladimír Sládek
 
Publikováno: 3.2.2016 v 7:00, Aktualizováno: 2.2.2016 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

Předně se patří říci, že rozpočet města  Kolína na rok  2016 byl schválen, a to i přesto, že dva zastupitelé  byli zrovna na  záchodě a nehlasovali. Starosta Vít Rakušan  dokázal okomentovat cíle  rozpočtu v několika esenciálních  větách. Podle něj je prioritou  nevytvářet další dluhy,  každý rok snižovat, i tak dosti vysoké zadlužení  města,  a v maximální míře získávat dotace. Dotace ovšem počítají  se  spolufinancováním, takže město podle svého starosty potřebuje  dostatečnou sumu k nezbytnému spolufinancování evropských projektů.  K  rozpočtu by to snad prozatím stačilo,  plánovaným investicím  a detailům  se můžeme podrobněji věnovat v následujících  vydáních našich novin.

Pro  veřejnost bylo důležité  i hlasování o koupi tzv. Kmochova domu v  Kutnohorské ulici,  který je ve vlastnictví České republiky. Vedení  radnice se  podařilo vyjednat schůdnou cenu 2.806.000 Kč a hlavně výhodné  splátky rozložené do devíti let. Zastupitelé neodolali tuto  koupi  schválit, byť zástupce opozice Jan Hora připomenul zbytečnost  takové  investice a odvoláním na to, že dům je v havarijním  stavu a město má  dost jiných prostor, kde lze památník kolínského  génia dechové hudby  zřídit.

Nyní již se dostáváme k  emocím, které plénem zahýbaly a k  osobě předsedy fotbalového  klubu AFK Kolín Jaroslava Němce, který byl  svým způsobem  hlavní postavou celého dramatu. Z drobných indicií  bylo  znát,  že vedení města má s panem Němcem již své zkušenosti, které  dozrály do lehké vzájemné antipatie. Jaroslav Němec hodlal  svým projevem  před zastupiteli očernit konkurenční fotbalový  klub FK Kolín a ve  výsledku dosáhnout zrušení dotace pro  zmíněný klub. To se se mu sice  nepodařilo a dotace pro FK  Kolín zastupitelé odhlasovali, své si však  Němec řekl a  servítky si nebral. Mluvil o valné hromadě FK Kolín, která  podle něj nebyla řádně svolaná a přímo řekl: "Apeluji  na vás, abyste se  rozhodovali podle zdravého rozumu a jsme připraveni  s rodiči podat  trestní oznámení na ty, kteří podporují  tento hnůj, který v FK Kolín  je."

Jaroslav Němec přímo  citoval i z dopisu, který zastupitelům ten  den poslal. Píše  se v něm, že dotace v FK Kolín nejsou využívány na  výchovu  mládeže, ale jsou přečerpávány na družstvo dospělých.   Dále se v  dopise píše, že rodiče fotbalových žáků musí  své děti dávat do jiných  oddílů, dojíždět do jiných  měst a podobně.

Reakce na Němcovy  diskuzní příspěvky,  kterých bylo hned několik, byla odměřená. Starosta  Vít Rakušan  zmínil, že se ve schránkách radních objevil i anonymní dopis  na podobné téma.  V anonymu se objevuje jméno zastupitele Jiřího  Trusky  a konstatování, že 20% dotace z Městského úřadu  Kolín požaduje jako  vratku pro některé radní, které on musí  na hlasování přesvědčit - jinými  slovy obvinění z korupce.

Podle  Víta Rakušana je to nehoráznost a  rada města Kolína podá  trestní oznámení na neznámého pachatele pro  pomluvu.  Přisadil  si i Jiří Truska, který vratku označil za absolutní  nesmysl  a dodal, že i František Bílek z FK Kolín podá trestní oznámení  na neznámého pachatele, protože je podezříván z věcí,  které mu  těžko  někdo prokáže nebo které neprovedl. Pokud  jsme dobře počítali, visí tedy  ve vzduchu hned tři trestní  oznámení. Jakou bude mít celá věc dohru?

Prozatím  radnice  slíbila zadat hloubkový audit v FK Kolín. Měl by prokázat,  že  finance z dotace byly čerpány skutečně tak, jak si město  představuje.
Němec slíbil přivést pisatele anonymu aby na  městě příště promluvili: "Dnes jsem s nimi hovořil, jsou  ochotní vystoupit."

Sportovní  komise města Kolína, která  rozděluje dotace oddílům podle počtu jejich  členů se bude  muset případem asi též zabývat. Němcovo AFK totiž náhle  začalo uvádět  174 členů, což je zhruba pětkrát víc  než před rokem a do  doby schvalování rozpočtu se tuto skutečnost  nepodařilo prověřit.

Autor článku: Vladimír Sládek
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM