Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 20. srpna 2019

Na Karlovo náměstí se v sobotu 15. června sjedou historická vozidla

Padesát let je v lidském životě docela dlouhá doba. Člověk zvládne vyrůst, vystudovat, vybudovat si kariéru a postarat se o svou dobrou pověst. Co však takové výročí znamená pro zájmový klub?

Na Karlovo náměstí se v sobotu 15. června sjedou historická vozidla
Foto: Redakce KP
 
Publikováno: 13.6.2019 v 7:00, Aktualizováno: 12.6.2019 v 19:00
Rubrika: Zpravodajství

Veteran Car Club (VCC) Kolín slaví letos už 50. výročí své existence a svou dobrou pověst si určitě zaslouží. Byl založen jako jeden z prvních v Československu v roce 1969 pod názvem Aero Car Club, protože tehdy sdružoval majitele právě vozů značky Aero. Krásné a nablýskané aerovky si majitelé nechávali, i když na denní ježdění si postupně pořizovali novější a modernější vozy. I z těch se však postupně stávali "veteráni", a tak se klub v roce 1978 přejmenoval na Veteran Car Club, aby mohly být přijímány i vozy jiných značek a typů.
V průběhu padesáti let se členové a příznivci mohli zúčastnit celé řady nejrůznějších soutěží, výstav a dalších akcí. Soutěže probíhaly jak přímo v městě Kolíně, tak v jeho okolí – v Kutné Hoře, Poděbradech, Nymburce i jinde. Například od čtvrtého ročníku, kdy byla navázána spolupráce s tehdejším lidovým spotřebním družstvem Jednota Kolín, se cílem soutěže stal tehdy nově vybudovaný motorest v Plaňanech. Kromě soutěží byly pořádány i různé kulturní a společenské akce, každý rok se program obměňuje, takže se zájemci mohli svézt historickým parním vlakem, Kolínskou řepařskou drážkou, mohli se podívat do hřebčína v Kladrubech, vystoupat na ochoz kolínského kostela sv. Bartoloměje, seznámit se s výrobou piva v pivovaru v Kostelci nad Černými lesy nebo s výrobou knih ve staré dílně v Rožďalovicích. Také plavba lodí po Labi v Poděbradech nebo návštěvy skanzenů v Kouřimi a v Přerově nad Labem patří k velmi vydařeným akcím.
Útlum v činnosti klubu nastal jen po politických změnách po roce 1989, kdy členové začali mít na zájmové aktivity méně času. Od roku 1995 se klub opět probouzí k nové práci a pořádá pravidelné soutěže a přehlídky. Na pouhý seznam akcí s roky, kdy je klub pořádal, bychom potřebovali mnohem větší rozsah, než je těchto několik řádků. Máte-li zájem, můžete navštívit ¨naše webové stránky (vcckolin.cz) a dozvědět se vše i v detailech a s fotografiemi.
V současné době má klub asi 100 členů, z nichž většina se na činnosti klubu aktivně podílí. Od roku 2009 úspěšně probíhá spolupráce s městem Kolín, které je záštitou celé akce a hlavním finančním sponzorem. Letos bude klub pořádat již 35. Plaketovou jízdu, opět v Kolíně na Karlově náměstí, kde se v sobotu 15. června sjedou historická vozidla, aby si je od 8 do 11 hodin mohli prohlédnout všichni zájemci z řad veřejnosti. V rámci oslav padesátého výročí založení klubu proběhne i soutěž zcela novou formou. Máte-li doma veterána, můžete se zúčastnit i vy, speciální pozvánku mají vozy Aero, ale vítáni jsou samozřejmě i majitelé ostatních osobních i nákladních vozů, motocyklů, autobusů traktorů a dalších strojů. Nemáte-li historický vůz, přijďte se alespoň podívat a pokochat se historickou krásou.
Motto letošní soutěže "Nikdo nic nemusí, ale může" by se hodilo všem optimistům i do každodenního života. Přijďte se tedy podívat a potěšit; nemusíte, ale můžete! Bude to jistě (stejně jako každý jiný rok) velmi příjemný zážitek s nádechem nostalgie a historie uplynulých padesáti let.
VCC Kolín

Autor článku: Redakce KP
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM