Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 23. dubna 2019

Na příští Kmochák se už teď chystá pět kapel z ciziny

Návštěvníci letošního ročníku Kmochova Kolína se shodli, že festival se vydařil. Obavy, že se na náměstí nahrnou pochybné existence, protože se neplatí vstupné, se nevyplnily. Muzika zůstala tím nejdůležitější a zdá se, že budoucnost festivalu je optimistická. O letošním ročníku Kmochova Kolína i jeho budoucnosti jsme si povídali s jednou s organizátorek a zároveň flétnistkou Jitkou Křičkovou.

Na příští Kmochák se už teď chystá pět kapel z ciziny
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 27.6.2017 v 6:00, Aktualizováno: 26.6.2017 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

* Jak se z pohledu pořadatelů vydařil letošní ročník Kmochova Kolína?
 
Ještě v neděli odpoledne, když jsme uklízeli poslední pozůstatky festivalového zázemí, jsme se všichni z pořadatelského týmu shodli na tom, že se festival opravdu velmi vydařil. Nikdo z nás nezachytil žádné negativní ohlasy a mnoho lidí nám sděluje, že se jim festival skutečně velmi líbil. Skvělé ohlasy máme také z řad účinkujících.
 
* Co by se dalo do budoucna zlepšit?
 
Vždy je co zlepšovat. Ještě jsme neměli čas se sejít a více rozebrat vše, co s festivalem souvisí. Jen máme takové první pocity, že někdy bylo málo rukou. Zejména nám chyběli lidé při různých přestavbách podia. Těch pár lidí, kteří na tom dělali, občas nestačilo. Bude-li více zahraničních orchestrů, musíme posílit i o jazykově vybavené průvodce. Na poslední chvíli se podařilo sehnat vynikající maďarsky mluvící průvodkyni k orchestru Mogyorósbányai Fúvószenekar, k rakouskému orchestru máme už několikátý rok výbornou manželskou dvojici průvodců v němčině. Bude-li více zahraničních hostů, potřebujeme takových lidí více. Průvodce musí být nadšenec, který se o našeho hosta stará jako o vlastní dítě a není mu zatěžko s ním trávit opravdu veškerý čas jako ti, které jsem jmenovala. Také by bylo skvělé, kdyby se našel nějaký štědrý dárce a koupil nám do Kolína asi 220 notových stojánků. I to by velmi usnadnilo život orchestrům, kdyby při výměně na podiu nemuseli hudebníci skládat stojánky a ti další je zase rozkládat. Kdyby na obou pódiích byly stojánky připraveny, jistě by to bylo pro všechny jednodušší. Tento počet by se potom na monstrkoncert přesunul na hlavní podium a orchestrům by to usnadnilo přesuny. Případný sponzor by mohl mít na každém stojánku svoje logo a byla by to i pro něj dobrá reklama. Každoročně také bojujeme s vybaveností podia některými bicími nástroji. Chceme-li hrát opravdu moderní repertoár, bylo by potřeba pořídit ještě některé bicí nástroje, které by měly být standardem vybavení podia tak významného festivalu. Konkrétně nám v Kolíně schází vibrafon, marimba, největší ze čtveřice tympánů, velký koncertní buben a gong.
 
* Často slýchaným názorem je, že pokud bude program složený jen z vystoupení dechovek, postupně začne divácká účast klesat. Sdílíte tuto teorii?
 
Tohle je jeden z obecných omylů, který také často slýchám. Ono už jen to pojmenování „dechovka“... Dechovky jsme tu letos měli dvě. Zkuste třeba některému dirigentovi říci, že ta jeho „dechovka“ hrála výborně. Tím ho spíš naštvete, než potěšíte. Pojem dechovka používají lidé z oboru pro pojmenování malého orchestru a typu hudby, kterou toto těleso hraje. Je to spíše malý soubor, hrající na tanečních zábavách, masopustech a májích. Kmochův Kolín je od svých prvopočátků festivalem, kde dominují velké dechové orchestry. Ty opravdu kvalitní, které v Kolíně chceme mít, „dechovku“ moc nehrají, některé prakticky vůbec. Repertoár velkého dechového orchestru musí být pestrý, měl by obsahovat náročnější skladby psané původně pro velký dechový orchestr, hudbu filmovou, muzikálovou, taneční, populární, transkripce klasiky a „dechovku“ jen částečně.
Díky volnému vstupu se letos na festival dostali i lidé, kteří by za „dechovku“ peníze nedali. Přijeli se podívat ze zvědavosti a byli velmi překvapeni. Zrovna dnes mi jeden známý sděloval, jak se rodině líbil Kmochův Kolín, jak celé sobotní odpoledne až do večera všichni sledovali program a byli překvapeni, jaká hudba se dnes v podání dechového orchestru hraje. I tím sponzor festivalu dechové hudbě velmi pomohl, rozšířil se totiž okruh lidí, kteří objevili, jak může být dechová hudba krásná, když se uchopí za správný konec.
 
* Vypadá to, že monstrkoncert už nebude v této multižánrové podobě festivalu jeho vrcholem. Není to trochu škoda? Tolik muzikantů pohromadě se přece jen neslyší každý den.
 
Nevím z čeho usuzujete, že to tak vypadá? Hudba jiných žánrů je na Kmochově Kolíně jen doplňkem a hlavním stavebním kamenem je stále hudba dechová. Monstrkoncert je vyvrcholením festivalu a je přesně tím, čím je Kolín v konkurenci ostatních republikových festivalů tou jedničkou. Sice se ještě jinde v republice o něco podobného pokoušejí, ale mnohde hrají orchestry společně jen vstoje pochody nebo se hraje hudební literatura velmi jednoduchá a většinou velmi stará. My zde máme horké novinky a skladby na mnohem vyšší úrovni. Náš festival je zajímavý nejen pro diváky, ale i pro orchestry právě tím, že si od nás odvezou noty, které jinde nemají. Důležité je i vzájemné poznávání hudebníků napříč orchestry, které nelze pominout. Já osobně jsem měla snad největší radost z toho, když jsem viděla to nadšení hudebníků, kteří ve velkém tělese hráli, zejména těch nejmenších. Pro mnohé z nich je to možná právě ten významný moment a výjimečný zážitek, který je ovlivní natolik, že do budoucna u hudby zůstanou.
 
* Předpokládám, že festival bude nadále pořádat město?
 
Uvidíme, jak to vše další rok dopadne. Město je vlastníkem ochranné známky "Kmochův Kolín, mezinárodní festival dechové hudby". Festival významným způsobem finančně podporuje a rozhodnutí, jakým způsobem organizace dalšího ročníku proběhne, je pouze v jeho rukou. Je pravda, že posláním úřadu není pořádat umělecké podniky, některé "úřední postupy" jsou zbytečně komplikované. Pokud se ale některé činnosti delegují na lidi, kteří k nim mají blízko, a město se rozhodne jejich činnost zastřešit, je to na jeho rozhodnutí. Nedivím se tomu, že město chce mít kontrolu nad tak významným festivalem, jsou zde špatné zkušenosti z nedávné minulosti. Kmochův Kolín je festival evropského jména a s touto značkou nelze hazardovat. Špatně připravený festival by udělal Kolínu obecně špatné jméno, je to závazek pro všechny, kdo s festivalem mají co do činění. Já osobně vnímám jako velmi důležité, abychom měli nadále oporu v osobnostech odborníků, jakými jsou Miloslav Bulín a Petr Ciba.
 
* Máte už teď nějaké zajímavé nápady na příští 55. ročník?
 
Možná tomu nebudete věřit, ale my už máme na další ročník domluveno asi 12 orchestrů a máme dokonce příslib asi 5 zahraničních těles. V době asi měsíc před festivalem, kdy vrcholily přípravy 54. ročníku, jsme už pracovali na tom dalším. Pokud chceme v Kolíně opravdu to nejlepší, nesmíme zaváhat, na podzim by už bylo pozdě. Takže jednoduše řečeno, přípravy 55. Kmochova Kolína jsme zahájili už v květnu tohoto roku. Nápadů máme tolik, že bude problém se vejít do časových možností programu. Zatím je nebudeme prozrazovat, nechte se překvapit.

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM