Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 20. července 2019

Na tesaře či truhláře se u nás učili i doktor medicíny a jaderný fyzik

Tento rok bude Stavební škola v Kolíně slavit čtyřicáté výročí svého založení. Během let se její název několikrát měnil, od roku 2002 je to Střední odborná škola stavební a Střední odborné učiliště stavební Kolín.

Na tesaře či truhláře se u nás učili i doktor medicíny a jaderný fyzik
Foto: František Stráník
 
Publikováno: 6.2.2019 v 7:00, Aktualizováno: 5.2.2019 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Škola sídlí v dnes rozkopané Pražské ulici a na první pohled poutá pozornost originální fasádou. Dílny odborného výcviku má na opačné straně Kolína, na Zálabí v ulici Macharově. O jejích žácích, učebních oborech i budovách jsme si povídali s ředitelem školy Jindřichem Synkem. Ten školu považuje téměř za jedno ze svých dětí. Pracoval zde už v době jejího vzniku v roce 1979. Pamatuje dobu, kdy většina současných budov školy sloužila jinému účelu nebo neexistovala. V jedné učebně se tehdy například houpala podlaha natolik, že lavice byly umístěny podél stěn a prostředkem se raději ani nechodilo. Dnes je škola po stránce vybavení i vzhledu zcela moderní a patří mezi čtyři až pět největších škol v kraji.

* Souhlasíte s často slýchaným tvrzením, že bez maturity dnes nejste nikdo?

Rodiče maturitu chtějí, ale pro budoucí uplatnění studentů ji nepovažuji za rozhodující. Řemesla bývala nedoceněná, což dnes už neplatí. Šikovný řemeslník má plat, o jakém se vám nebo mně ani nesní. Divil byste se, ale řada lidí s maturitou k nám přichází, protože se kromě toho chtějí vyučit i řemeslu. Za poslední dva roky se u nás učili na tesaře či truhláře i doktor medicíny, jaderný fyzik a doktor věd. Motivaci mají takoví studenti různou. Někdo chce pěstovat řemeslo jako koníčka, jiní třeba vystudovali textilní školu a teď chtějí dělat topenařinu. Můžeme jim udělat individuální studijní plán, ale musí se i předvést při cvičné práci na stavbě.

* Na jakých stavbách učňové během praxe pracují?

Jako škola provádíme dílčí práce, určené objednávkou zákazníka. Praxe probíhá během celého školního roku. V rámci odborného výcviku můžeme zájemcům provést na zakázku všechny práce, které máme v osnovách, od truhlářských, zednických a tesařských prací až po instalatérské zakázky či malování. Teď třeba naši učňové pokládají podlahu v klubovně, která patří České tábornické unii. Jde o trochu netypickou zakázku, která se objevila díky soutěži "Stavíme vám sen" a mimo jiné v Kolíně snad i zpopularizovala naši školu.

/celý obsáhlý rozhovor najdete v tištěném PRESu č. 5, který je na stáncích v prodeji od středy 6. února/

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM