Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 21. listopadu 2017

Nadcházející Kmochův Kolín bude třikrát levnější než loni a asi naposled pořádaný Prostorem

Už tento čtvrtek 12. června nastartuje motor 51. ročníku festivalu Kmochův Kolín. Setkání dechových hudeb nejen z domova přerostlo pod vedením občanského sdružení Prostor v celoměstské slavnosti, což ne všichni vydýchali a na změnu kriticky poukazovali. Možná to bylo hlavní příčinou odchodu Prostoru, který pro následující dny připravil už svůj čtvrtý Kmochův Kolín. Ředitel festivalu Petr Steklý dopředu upozornil, že jde o poslední ročník, který občanské sdružení Prostor pořádá. Jak jinde prohlásil, předvést se mají "odborníci", který Prostor za organizaci akce kritizují. V budoucnu by se chtěl Petr Steklý věnovat jiným tématům, ale festival mu trochu k srdci asi přirostl: "Nechci, aby se to vrátilo do doby před pěti lety, kdy lidé na Kmochák nechodili," řekl přímo před časem i do našeho listu.

Nadcházející Kmochův Kolín bude třikrát levnější než loni a asi naposled pořádaný Prostorem
 
Publikováno: 10.6.2014 v 6:00, Aktualizováno: 6.6.2014 v 16:00
Rubrika: Kultura

Sehnat nástupce ovšem nebude tak snadné, prý není zrovna tlačenice na organizátory. Podstatná je i skutečnost, že loni se všichni díky mimořádné dotaci na jubilejní ročník namlsali, letos museli z višně na zem. Pro aktuální ročník má pořadatel k dispozici bezmála 1,2 milionu korun, které poskytne Město Kolín spolu se svými občany. Víc dát nemohlo, neboť protentokrát dotaci neobdrželo. "Obecně se dá říct, že letošní ročník bude asi třikrát levnější než ten loňský," dodal 2. kolínský místostarosta Jan Pospíšil. Šéf Prostoru Petr Steklý doplnil, že rozpočet na letošní ročník se vyšplhal na 1,5 milionu korun a je složen z vstupného, finačních prostředků partnerů a Města Kolín. Kvůli nižšímu rozpočtu odpadne scéna na Kmochově ostrově, uskromnit se prý budou muset i hudebníci. Senátor Lebeda bude mít patrně na své internetové adrese mnoho příspěvků od nespokojených muzikantů.

Ale k programu, Kmochův Kolín 2014 bude neformálně zahájen ve čtvrtek procházkou po historických památkách města Kolín s výkladem starosty Víta Rakušana. Hudební doprovod zajistí dvojice atraktivně vypadajících mužů v pruhovaných tričkách s klarinetem a tahací harmonikou, kteří si říkají HUSO podle prvních dvou písmen příjmení. Sraz je v 18 hodin na Karlově náměstí.

V pátek převezme žezlo šéf městské knihovny Pavel Kárník, jenž bude od 14.30 hodin moderovat Pasování předškoláků na panoše Družiny kolínských draků skupinou historického šermu Páni z Kolína. Zahraje Suchdolanka Josefa Košaty a vstupné je zdarma. Od 15 hodin na Karlově náměstí zazní postupně Dechový orchestr mladých ZUŠ Kolín, Kolínská filharmonie, Harmonie 1872 Kolín a Velký dechový orchestr Kolín Dolní Chvatliny. Po slavnostním zahájení festivalu pokračují Rockový Dechový Orchestr, Petr Spálený a Miluše Voborníková + Apollo Band a nakonec Vlado Kumpan a jeho muzikanti. Ve 20.30 hodin je očekáváno audio- vizuální překvapení. Kdo je hudebně orientován trochu jinak, může od 20 hodin navštívit chrám sv. Bartoloměje, kde budou ke slyšení varhanní skladby a oratorní árie autorů Johanna S. Bacha, Wolfganga A. Mozarta, Antonína Dvořáka či Georgese Bizeta. Zazpívá sbor Cantores Cantant.

V sobotu zarezonuje Karlovo náměstí už v 9 hodin zkouškou na Monstrkoncert. V pravé poledne se představí orchestr Hamar Veterankorps z Norska, pak vystoupí Dechový orchestr Harmonie Pardubice. Od 14.20 do 15.30 je očekáván příchod velkého průvodu (start je ve 14 hodin), následně zazní Ústřední hudba Armády ČR, Dechový orchestr mladých ZUŠ Jeseník a Dechový orchestr mladých ZUŠ Příbor. V 19 vypukne Monstrkoncert, během nějž jako host zazpívá Martin Chodúr. Večer rozpumpuje tancovačka s Jihočeskými rodáky, naváže Petra Janů, ve 23.15 hodin je očekáván ohňostroj a konec obstará pokračování tancovačky s Jihočeskými rodáky. Kolínská synagoga pohostí alternativní scénu. Od 17 hodin vystoupí Visione Quartet, Kristýna Cermanová a Barbora Kubíčková ze Základní umělecké školy Kolín, Komorní akordeonový soubor z žáků ZUŠ Kolín a ZUŠ Kutná Hora, Ženský komorní sbor v Kolíně, Markéta Neřoldová rovněž ze ZUŠ Kolín, Wahid Samandari a Drahoš Kopečný a finále zajistí Létající rabín hrající klezmer hudbu. Specialitou bude taneční odpoledne s Přívorankou od 15 hodin na Zámecké.

Neděle je konečnou stanicí. Na Karlově náměstí proběhne od 10 hodin soutěž mažoretek, poledne bude patřit Jožku Šmukařovi a zbytek programu Dechovému orchestru Kamenz z Německa, Městské hudbě Františka kmocha Kolín a Kolínskému Big bandu.

Na místě zaplatíte za vstupenku na celé tři dny festivalu 250 korun, jednodenní lístek na pátek či sobotu stojí 150 korun, nedělní 50 korun. Děti do 15 let mohou jít zdarma. Držitelé průkazu ZTP/P mají slevu 50 korun z daného vstupného na místě. I letos se v rámci festivalu představí výrobce dechových nástrojů z Kraslic Amati, s.r.o. a na Karlově náměstí bude spousta lahůdek pro naše/vaše žaludky.

Mezinárodní festival dechových orchestrů se pořádá na počest skladatele a kapelníka Františka Kmocha, který se narodil v nedalekých Zásmukách. První ročník se konal v roce 1962, padesát let po smrti Kmocha, a od té doby, vyjma jednoho roku, se koná každoročně. Původně byl koncipován jako soutěž amatérských souborů a postupně se vyvinul v mezinárodní přehlídku dechových hudeb spojenou s rozmanitým doprovodným programem obsahujícím i jiné žánry, což z něj udělalo akci charakteru městských slavností.

Autor článku: Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Házenkáři zvítězili v Ledči nad Sázavou a jsou druzí v tabulceŘepařská drážka připravuje depoČeská města mají zájem o kolínskou klíčenkuTvary a zrcadlení Davida Houdka
Kalendář akcí: Listopad
Po
 
20
Út
 
Čt
30
3
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Prodej (4 inzerátů)
Seznámení (6 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM