Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 21. března 2019

Nádherná květinová zahrada Aleny Hrdové vznikala dlouhých dvacet let

Není nic překvapujícího na tom, že ženy žijící v betonových městech milují kvetoucí zahrady. I proto, s trochou nadsázky, patří rozhodnutí kolínské radnice zaplnit ulice města pyramidami z kvetoucích květin a závěsnými květináči k těm nenápadným krokům, které mohou u ženských voliček výrazně ovlivnit výsledek podzimních komunálních voleb ve prospěch vládnoucího hnutí...

Nádherná květinová zahrada Aleny Hrdové vznikala dlouhých dvacet let
Foto: Petr Soukup
 
Publikováno: 12.6.2018 v 7:00, Aktualizováno: 11.6.2018 v 22:00
Rubrika: Zpravodajství

K nejnavštěvovanějším obchodům ve městě i okolí pak logicky patří všemožná zahradnictví i hobbymarkety prodávající rostliny. Doslova ženským poutním místem je například zahradnictví Hortis na Kalabousku u Čáslavi (na opačné straně silnice, než sídlí proslulý Starkl), kde kromě prodejní části vybudovali i velkou venkovní kvetoucí zahradu s lavičkami, zaplněnými zasněnými zákaznicemi, omámenými rafinovanou barevností vypiplaných záhonů i všudypřítomnou květinovou vůní.
Svá soukromá zahradní království si ale pěstují i kolínské ženy za ploty svých rodinných domů a také v několika zahrádkářských koloniích, rozprostřených v nejrůznějších částech města. Tam sice většinou vládne zelenina a ovocné stromy, v každé z těchto kolonií ale najdeme i zahrádku, která je v okolí proslulá svou květinovou úpravou.
Téměř kultovní status nabyla mezi těmi, kdo na ni někdy byli vpuštěni, vycizelovaná okrasná zahrada Aleny Hrdové, dokonale ukrytá před očima kolemjdoucích v jen těžko dostupném zákoutí zahrádkářské kolonie. Bývalá dlouholetá zaměstnankyně úřadu práce pracovala na přeměně původně zeleninové zahrady do současné podoby více než dvacet let a výsledek dnes působí doslova jako oživlá stránka časopisu "Naše krásná zahrada".
Jen ten, kdo někdy sám něco zasadil a pěstoval, si ale dokáže alespoň přibližně představit, co se za nádherou zahrady skrývá. Množství práce, které do vybudování své zelené oázy Alena Hrdová vložila, je nezměrné. Zasadila několik tisíc rostlin a desítky keřů a stromků a všechna volná místa sedmiarového pozemku postupně "pokryla" kultivovaným květinovým kobercem, setrvale barevným od jara až do podzimu. Mnoho let zahradu zalévala "ručně" konvemi (moderní závlahový systém se o vše automaticky stará teprve poslední tři roky) a jen zalévání ji po většinu roku zabralo pět hodin denně. Další tisíce hodin pak vložila do nikdy nekončící "neviditelné" práce - okopávání, hnojení, zastřihávání keřů a stromů či odstříhávání odkvetlých květů. A to je kromě záhonů a skalek zahrada plná i okrasných květináčů s bonsajemi, kaktusy i letničkami, též vyžadujícími neustálou péči.
Zážitek z návštěvy "Alenčiny zahrádky" je slovy nepopsatelný, a tak jsme v tištěném Presu nabídli alespoň několik romantických fotografií z jejích zákoutí. A protože za léta novinářské práce dobře víme, že každý správný příběh má skončit překvapujícím odhalením, je právě teď ta správná chvíle prozradit, že vládkyně tohoto květinového království je alergická na pyl.

Autor článku: Petr Soukup
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM