Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 16. října 2018

Nádvoří zámku rozzářila nová fasáda Žerotínského paláce

Oprava fasády západní stěny Žerotínského paláce kolínského zámku je po několika měsících u konce a návštěvníci nádvoří bývalého pivovarského areálu mohou po demontáži lešení obdivovat novotou zářící objekt a obnovená sgrafita na omítce.

Nádvoří zámku rozzářila nová fasáda Žerotínského paláce
Foto: Jiří Červín
 
Publikováno: 14.11.2017 v 6:00, Aktualizováno: 13.11.2017 v 20:00
Rubrika: Zpravodajství

Před opravou bylo zdivo pokryto neorenesančními sgrafity z devatenáctého století, pod kterými se místy dochovaly zbytky původních sgrafit renesančních. V rámci rekonstrukce, která probíhala pod dohledem památkářů, byla opravena i okna objektu a pod střechu byly instalovány nové dešťové svody.
K postupným opravám zámeckého areálu se radnice odhodlala po dlouhých letech jeho postupného chátrání. Kromě Žerotínského paláce se opravuje i jeho okolí. „Celé zámecké nádvoří si zaslouží generální rekonstrukci. Realizovat ji chceme v horizontu dvou až tří let. Nejde jen o jeden kout, jde nám o kompletní vytvoření reprezentativního prostoru v centru města, který nabídne návštěvníkům hezké prostředí, příjemné posezení a samozřejmě propojení směrem do areálu zámku a vytvoření nové cesty z Pražské ulice do Zámecké,“ uvedl místostarosta Michael Kašpar. V plánu je i rekonstrukce brány mezi vchodem do Zámecké a Žerotínským palácem a nejen do areálu zámku, ale i do centra města budou postupně umístěna vhodná svítidla „historického“ vzhledu, dvou nebo tříramenné kovové lucernové lampy.
Po dokončené západní stěně budou práce na dalších částech fasády Žerotínského paláce v příštím roce pokračovat. Celkové náklady jsou vyčísleny na 5,4 milióny korun, z nichž 2 milióny uhradí dotace.

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Hokejoví Kozlové z Kolína po pěti vítězných zápasech nevyzráli na Vrchlabí a odvezli si čtyři brankyBasketbalisté navzdory statistikám vezou z Ústí nad Labem první vítězství letošního ročníku
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM