Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 25. dubna 2019

Nakoupili jsme barevné pozouny a šijeme nové uniformy pro školní orchestr

Michal Dubnický je ředitelem Základní umělecké školy v Kolíně a zároveň i velice oblíbeným učitelem výtvarné výchovy tamtéž. Ke svému dlouholetému působení na pozici ředitele si přibral i občasné úvodní slovo na vernisážích, kde je znát jeho dlouholetá praxe ve veřejném vystupování. Jak si poradil s otázkami pro Kolínský Pres?

Nakoupili jsme barevné pozouny a šijeme nové uniformy pro školní orchestr
Ředitel Základní umělecké školy v Kolíně Michal Dubnický.Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 9.2.2015 v 6:00, Aktualizováno: 3.2.2015 v 17:00
Rubrika: Kultura

Jak byste shrnul činnost školy? Hodnotíte rok 2014 jako úspěšný?

Ve školství jsme zvyklí bilancovat spíše v červnu na konci školního roku, než po uplynutí toho kalendářního. Ale mohu říct, že škola funguje dobře. Vše samozřejmě závisí na kvalitě pedagogického sboru, která je u nás vysoká. Pozitivní je i velký zájem o studium jednotlivých oborů na naší škole. V minulém školním roce došlo dokonce k naplnění maximální kapacity školy, což je 1.350 žáků.

V lednu se konají přijímací zkoušky na umělecké školy. Je mezi vašimi studenty šťastlivec, který byl ke studiu na některou z konzervatoří přijat? Máte přehled, kolik studentů se hlásilo a kam konkrétně?

Absolutní přehled o všech pokusech našich žáků uspět u talentových zkoušek nemám. Vím o úspěšném absolvování zkoušky na Konzervatoř Pardubice, kde uspěl violoncellista Radim Dvořák. Uspěl také další náš žák Jan Rejholec u "talentovek" na Střední grafické škole v Jihlavě. V každém případě mohu říct, že žáci naší školy mají u talentových zkoušek na střední i vysoké školy s uměleckým zaměřením velmi vysokou šanci být úspěšní.

Zajímá mne, jaká věková kategorie převládá mezi studenty vaší školy. Nabízíte studium či některý z kurzů i starším ročníkům, např. seniorům?

Něco jako kurzy nebo kroužky u nás nenajdete. Jsme regulérní škola a pracujeme jako klasické základní školy. Jsme jediným typem státní školy, kde se mohou žáci připravovat na studium na středních a vysokých školách s uměleckým zaměřením. Žák k nám může nastoupit po úspěšném zvládnutí talentové zkoušky, a to do přípravného studia až na dva roky. Potom následuje sedm ročníků prvního stupně a čtyři ročníky druhého stupně. Další kategorií je studium pro dospělé, kam lze nastoupit bez omezení věku. Takových studentů máme pouze omezený počet. Nejvíce bude určitě dětí v mladším školním věku.

Plánujete nějakou modernizaci v interiéru školy? Třeba velkého sálu?

Modernizace, rekonstrukce, opravy a úpravy interiéru i exteriéru školy probíhají průběžně a neustále. Vše je samozřejmě závislé na finančních možnostech školy, potažmo jejího zřizovatele, kterým je město Kolín. A musím říct, že to se k nám chová skutečně velmi vstřícně. Za posledních sedm let tak byl například vybudován výtah, položena nová střecha, opraveny jsou historické hlavní vstupní dveře a po náročné rekonstrukci je také suterénní keramická dílna. Nejviditelnější investiční akcí minulého roku byla nová fasáda na obou budovách školy. Pro druhé pololetí letošního školního roku je prioritou renovace vnitřního osvětlení na chodbách školy a instalace nového zabezpečovacího a kamerového systému. Mimo to je také nutné občas pořídit nějaký ten hudební nástroj, materiál pro výtvarný obor či pomůcky a rekvizity pro obory taneční. Momentálně nejaktuálnější akcí je zahájení výroby nových uniforem pro školní dechový orchestr.

Jak si vysvětlujete upadající zájem o dechové nástroje, především žesťové? Máte nějaký plán, jak děti přimět k větší oblibě těchto nástrojů?

Obliba nějakého konkrétního hudebního nástroje je samozřejmě formována hlavně celosvětovou mediální masáží. Vedení školy si plně uvědomuje, že dechová hudba má v našem regionu velkou tradici a je naší povinností vytvořit podmínky pro to, aby zůstala živá. Efekt přineslo například pořízení atypických barevných pozounů. Žáci se zájmem o hru na nedostatkové žesťové nástroje jsou osvobozeni od školného. Také repertoár dechového orchestru obsahuje moderní úpravy rockových skladeb a hrají se dokonce původní skladby jednoho z dirigentů souboru, Lukáše Bořka. I když v současné době není obsazení orchestru ideální, věřím, že se situace stabilizuje.

Je nějaká událost nebo počin školy brán jako ten ze všech nejdůležitější? A popř. kdy se bude událost konat?

K nesporným vrcholům prvního pololetí letošního školního roku patřila Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby v podání školního smyčcového orchestru Archi a jejich hostů v Městském divadle Kolín nebo koncert našeho pěveckého sboru Cantores Cantant 25. prosince v chrámu Sv. Bartoloměje. Pokud jde o pololetí druhé, určitě bych upozornil na tradiční koncert učitelů, který se koná v úterý 21. dubna v Městském divadle Kolín. Vystoupí na něm také naši hosté z družební Hudební školy v Makarské v Chorvatsku. Osobně se také těším na ples Základní umělecké školy, který se letos uskuteční v pátek 6. března tentokrát v hotelu Theresia. Jako výtvarník vás samozřejmě musím také pozvat na některou z vernisáží v naší školní galerii V Zahradě, vedené Pavlem Rajdlem. Ostatně kompletní program všech akcí školy najdete na našich webových stránkách nebo na vývěskách v prostorách školy.

Autor článku: Adéla Šimonová
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Práce v Pražské ulici se konečně rozběhlyNenápadná úprava židovského hřbitovaFasádu gymnázia dokončí do konce květnaAtleti zvou na 65. ročník Polabských závodů
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM