Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 24. září 2017

Nálety na Kolín očima historiků Michala Plavce a Ladislava Jouzy

Stěžejní výstava, kterou Regionální muzeum v Kolíně letos otevřelo má název "Nálety na Kolín 1944-1945". Není divu, spojenecké bomby padající na Kolín a sirény leteckých poplachů se vepsaly do paměti pamětníků velmi hluboko. Munice zasáhla nejen plánované strategické cíle, ale i civilní domy. Nálety způsobily desítkám obyvatel zranění a 76 lidí z Kolína a okolí v jejich důsledku zemřelo. Vzkřísit události staré 70 let se pokusí v únoru a březnu dvě přednášky historiků.

Nálety na Kolín očima historiků Michala Plavce a Ladislava Jouzy
 
Publikováno: 20.2.2014 v 14:27
Rubrika: Kultura

Michal Plavec z Národního technického muzea v Praze promluví v Červinkovském domě v úterý 25.února od 17 hodin na téma "Nálety na rafinérie v české části Protektorátu Čechy a Morava". O týden později v úterý 4. března od 17 h. představí kolínský historik Ladislav Jouza dostupná fakta, která se čtyř spojeneckých náletů na Kolín týkají.

Spojenecké velení došlo již v roce 1943 k závěru, že citelnou ranou pro německou armádu bude systematické bombardování rafinérií minerálních a syntetických olejů. Kolem poloviny roku 1944 způsobila ofenzíva bombardovacího letectva proti těmto cílům takový výpadek ve výrobě, že musel být např. pro nedostatek pohonných hmot redukován výcvik pilotů na pouhou čtvrtinu původního rozsahu. Silně omezené příděly mělo i pozemní vojsko a námořnictvo. Od května 1944 začaly americké a britské bombardéry napadat také rafinérie v Čechách.

Nejdůležitějším cílem byla tzv. Hydrierwerke Maltheuern v Záluží u Litvínova v tehdejší sudetské župě a následovaly Vacuum Oil Company v Kolíně, Fantovy závody v Pardubicích, podzemní skladiště pohonných hmot v Hněvicích u Roudnice nad Labem a Kralupol v Kralupech nad Vltavou. Pardubickou výrobu definitivně zastavil nálet z 28. prosince 1944, kolínskou nálet z 15. března 1945 a až do konce války se ji nepodařilo obnovit.

 

Dokumentace spojeneckých náletů na rafinerie v Pardubicích a v Kolíně.
Foto: Foto National Archives and Records Administration
Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Černý Petr po půlstoletí v KolíněRekonstrukce autobusového nádraží má svůj první viditelný výsledekKateřina Šafránková se po pěti letech dočkala medaile a obdržela ocenění za rekordKalendář Kolína na rok 2018
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM