Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 19. října 2017

Nálety na Kolín: Velká návštěvnost přednášky v Regionálním muzeu v Kolíně

Nálety na Kolín: Velká návštěvnost přednášky v Regionálním muzeu v Kolíně
 
Publikováno: 4.3.2014 v 12:00, Aktualizováno: 3.3.2014 v 17:00
Rubrika: Kultura

Muzejní výstava věnovaná náletům na Kolín v letech 1944 a 1945 budí zaslouženou pozornost. První doprovodnou akcí k výstavě byla přednáška Michala Plavce, kurátora letecké sbírky Národního technického muzea v Praze. Posluchači zaplnili v úterý 25. února přednáškový sál prakticky nadoraz (45 osob).

Bylo vidět, že Michal Plavec, autor několika knih o náletech, má za sebou již řadu obdobných přednášek a pohotově a fundovaně reagoval v diskusi, která byla poměrně bohatá. Historika kolínského muzea a autora výstavy Ladislava Jouzy jsme se zeptali zda atraktivní letecké snímky, které byly v přednášce promítány, pocházejí ze sbírky kolínského muzea.

"Letecké snímky pocházejí z amerických archivů (viz National Archives and Records Administration via Fold3.com), ale některé byly získány i z Východočeského muzea v Pardubicích a také od soukromých sběratelů, resp. účastníků náletů na Kolín. Když jsme připravovali knížku o náletech na Kolín, tak byl Michal v kontaktu se stíhačem Arthurem C. Fiedlerem Jr., pilotem 317th Fighter Squadron 325th Fighter Group, jenž nám snímky z kolínského náletu z 24.8. 1944 zprostředkoval," odpověděl Ladislav Jouza.

Kdo další promluví v muzeu? Hned toto úterý 4. března od 17 hodin to bude Ladislav Jouza osobně. Nikdo asi nezná detaily týkající se spojeneckých náletů na Kolín lépe než on. Dlouhá léta zpovídá pamětníky, shromažďuje dokumentaci a od roku 2007, kdy byla vydána jeho a Plavcova kniha o náletech na Kolín, již ve studiu tohoto tématu opět pokročil.
Jouzovou přednáškou se ovšem výčet doprovodných akcí nevyčerpává. Na začátku dubna promluví v muzeu Filip Vojtášek o hloubkových stíhačích a jejich útocích v regionu v letech 1944 a 1945.

Kurátor letecké sbírky Národního technického muzea v Praze Michal Plavec mluvil v úterý 25. února v kolínském muzeu o náletech na rafinerie v Kolíně a Pardubicích. Posluchači zaplnili přednáškový sál prakticky nadoraz.
Foto: Jaromír Novotný
Autor článku: Vladimír Sládek
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
V Jezevčíkovi otevřeli restauraci TGM BarHokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí KohoutyVýmoly můžete nahlásit krajiStadión AFK fotbalový mač neviděl už léta a zarůstá lebedou
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM