Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 21. října 2017

Ne všichni mají čisté úmysly, kdo jedná s městem aneb stadion AFK spěje k zániku?

Vyzvali jsme k vyjádření představitelé volebních subjektů. Jak vidí oni případnou změnu územního plánu týkající se fotbalového stadionu AFK v Křičkově ulici.

Ne všichni mají čisté úmysly, kdo jedná s městem aneb stadion AFK spěje k zániku?
 
Publikováno: 1.9.2014 v 7:00, Aktualizováno: 29.8.2014 v 15:00
Rubrika: Zpravodajství

Vít Rakušan, starosta (Změna pro Kolín): Rada města se bude zabývat návrhy územního plánu jako celkem - rozhodnout o případném vyřazení nějaké ze změn bude muset zastupitelstvo, a to téměř jistě již v novém složení. Schválení dokumentu takového významu na posledním řádném zasedání Zastupitelstva města Kolína v tomto volebním období bych ze strany nás, současné vládní koalice, považoval za drzost a nabubřelost. Minulému vedení jsem právem vyčítal, že věci strategické povahy schvalovali až do poslední minuty svého působení na úřadě. My takoví být nechceme. Územní plán se pečlivě připravoval - jeho schválení bude mít dopad na rozvoj Kolína v příštích letech. Jeho definitivní schválení by tedy mělo proběhnout již za garnitury, která vzejde z říjnových voleb a ponese zodpovědnost za naše město v příštích čtyřech letech. Můj názor je takový, že situace nemá optimální řešení. Pozemek se dostal v roce 2002 z městských do soukromých rukou - bez smluvně zakomponovaného práva zpětné koupě! Město tedy nad jeho údržbou a dalším využitím ztratilo kontrolu. Pokud se územní plán nezmění, pozemek téměř jistě bude nadále pustnout. Soukromý vlastník ze svých prostředků výstavbu sportoviště financovat nehodlá, město na cizím pozemku investovat nebude - a vlastně ani nemůže. Rozhodnutí tedy není, a to chci zdůraznit, sportoviště versus rodinné domy. Rozhodnutí nových zastupitelů bude: zanedbaný pozemek versus rodinné domy.

Jan Pospíšil, místostarosta (TOP 09): V prvé řadě je třeba říct, že o změně územního plánu bude rozhodovat až nové zastupitelstvo. Dalším podstatným bodem je, že změnu charakteru pozemku iniciuje vlastník pozemku, ne město Kolín. Myslím, že na tento problém není jednotný názor. Pravdou je, že pokud by měl být pozemek dlouhodobě v tomto stavu (připomínám, že fotbalové hřiště odpovídajících rozměrů zde nelze postavit), bude lepší hledat jiné využití.

Ne všichni mají čisté úmysly, kdo jedná s městem aneb stadion AFK spěje k zániku?
Fotbalový areál AFK Kolín v Okružní ulici. Místo pro chytrý byznys s rodinnými domy.
Foto: Vladimír Sládek

Martin Škopík (KSČM): Je vidět, že ne všichni, kteří jednají s městem, jdou do jednání s čistými úmysly. Prodej pozemku pod tímto hřištěm byl veden pro rozvoj sportovních aktivit oddílu kopané, v té době především mládežnické. Ale záměr kupce byl, podle toho jak se to jeví, zcela jiný. Záhadným způsobem shořela historická tribuna a najednou se zde nedá provozovat kopaná. Chce to jenom trpělivost a zlaté vejce je tu. Kam se poděl sport. Jenom doufám, že vedení města, které tento prodej připravovalo, jednalo poctivě a nemá se záměrem likvidace tohoto sportovního prostoru nic společného. To se však nedozvíme, snad je nebude trápit svědomí. Zastupitelé za KSČM nebudou pro tuto změnu hlasovat.
Lubomír Nymburský (ČSSD): Zřejmě jste, jako redakce, lépe informováni, než já, jako zastupitel. Bohužel jsem tuto informaci zatím nezaregistroval a slyším ji prvně od Vás, proto má odpověď je zatím spíše obecná. Nevím, zda existuje nějakou studie na nízkopodlažní domy, či jaký je záměr města.

Jan Hora (ANO): Je to daň za rozvoj města. Pamatuji výstavbu sídliště na úrodných polích pana Formánka, likvidaci sportovního areálu Kalcovka pro paneláky a výstavbu průmyslové zóny u Ovčár. Hřiště AFK je pro mnohé "skalní" velmi citlivá věc, která se dá ale vyvážit podporou modernizace ostatních fotbalových ploch. Svůj postoj vyjádřím až na zasedání zastupitelů.

Vladimír Zeman (ODS): K tomuto je potřeba říci jeden důležitý fakt. Na jednání zastupitelstva v září 2002 byl jeden z projednávaných bodů převod městských pozemků pod hřištěm a přilehlým zázemím sportovního fotbalového klubu AFK Kolín. Převod měl být realizován odkupem předmětných pozemků za symbolickou jednu korunu. Z důvodů obav tehdejších zastupitelů bylo do smlouvy o odkupu pozemků přidáno věcné předkupní právo pro město Kolín o zpětném odkupu též za jednu korunu. Obavy zastupitelů se týkaly hlavně toho, aby nabyvatel AFK Kolín užíval pozemky výhradně pro sportovní účely a zejména pak pro výchovu fotbalové mládeže v Kolíně. Ve smlouvě mělo být podle tehdejšího vyjádření zastupitelů zakotveno, že v případě jiného účelu využívání pozemků, či ukončení sportovní činnosti klubu, musí být pozemky odkoupeny městem Kolín za jednu korunu zpět. V případě, že smlouva je dodnes platná, tak buď fotbalový klub AFK Kolín bude i nadále provozovat sportovní činnost a v tom případě není potřeba měnit územní plán nebo činnost ukončí, pozemky pod areálem odkoupí zpět za jednu korunu město Kolín, které by následně mělo rozhodovat, jak tuto historicky sportovní část města využívat. Jako zastupitel města za sebe říkám, že bychom se neměli zbavovat nebo rušit jakékoliv sportovní zařízení v Kolíně. Hřiště AFK Kolín je desítky let zakořeněné v srdcích fandů kolínského fotbalu a současní zástupci města by měli vyvinout veškeré úsilí pro zachování tohoto fotbalového areálu a ne ho rozparcelovat na obytné domy. Je před volbami a jistě všechny kandidující subjekty budou mít v programu podporu sportu a mládeže v Kolíně. Myslím si, že toto je právě případ, kdy můžeme dokázat, že to myslíme vážně.

Roman Škrabánek (Úsvit pro Kolín): Územní plánování v Kolíně považuji z dlouhodobého pohledu za nekoncepční, změny územního plánu jsou více méně řešeny případ od případu v zájmu toho či onoho subjektu. Ne každá změna byla pro Kolín pozitivní, vzpomeňme si na výstavbu bytů pro TPCA v oblasti Vodárny, krásné lokalitě, která přímo vybízela k vytvoření klidné rezidenční čtvrti. Je těžko pochopitelné, proč výstavba bytových domů byla uskutečněna na opačném konci Kolína a nikoli v lokalitě blízké k TPCA. Zásadní změny územního plánu by rozhodně neměly být přijaty těsně před koncem volebního období. Uvážené rozhodnutí o změně účelu pozemku pod fotbalovým stadionem po vyhodnocení všech "pro a proti" nechť je ponecháno na nově zvoleném zastupitelstvu, které za něj bude plně politicky zodpovědné ve svém volebním období.

Fotbalové hřiště AFK Kolín zažilo před lety dobu největší slávy kolínského fotbalu. Nyní se na travnaté ploše uvažuje o stavbě rodinných domů.
Foto: Vladimír Sládek
Autor článku: Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Drozdův lesní běh v kolínských Borkách vyhrál slávista Michal ŠmahelStolní tenisté Kolína se stále vezou na vítězné vlněVelim a Český Brod B se v I. A třídě posunuly v tabulce výše
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM