Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 20. února 2017 a svátek má Oldřich.

Nebovidští si staví obecní náves, má odrážet charakter obce

V uplynulých dnech prožívaly Nebovidy velkou změnu. Započaly zde práce na obnově obecní návsi.

Nebovidští si staví obecní náves, má odrážet charakter obce
 
Publikováno: 11.6.2014 v 16:00, Aktualizováno: 10.6.2014 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Prostor v samém centru obce, v těsné blízkosti renesanční tvrze, kterou známe jako místo kulturních a společenských akcí a projekcí letního kina, se náhle proměnil k nepoznání. Během několika dnů zmizely vysoké ploty, skladovací haly a průmyslové přístavky, které po dlouhá desetiletí vymazaly náves z mapy Nebovid. Nově se objevil zapomenutý prostor, který odkazuje k historii obce a vyvolává očekávání jak místních tak projíždějících.

Obnova nebovidské návsi je iniciativou občanů, kteří již od zimních měsíců vymýšleli, jak by měla jejich obec vypadat. Na plánovacích setkáních, které organizuje spolek Nebovidská tvrz, zazněly představy obyvatel, které byly následně zpracovány do architektonické studie. Veškeré úpravy a práce na návsi probíhají formou brigád a dobrovolnické práce obyvatel Nebovid. Pouze pro technicky náročné a odborné práce jsou najímáni specialisté.

Náves má odrážet charakter Nebovid, být místem sekávání a relaxace. Proto zde v první fázi byly vysázeny alejové stromy a do konce roku zde vyroste částečně zastřešená pergola pro společenské a kulturní akce, trvalkový záhon s vyšší mírou autoregulace lemovaný kamennou zídkou a bylinkový labyrint. Použitý materiál má být především lomový kámen, korespondující s objektem tvrze a dřevo. Plánovány jsou také umělecké solitéry a další postupný rozvoj návsi. Nejde totiž o jednorázovou akci, ale o start několikaletého projektu, kdy v centru obce posupně vzniknou odpočinkové zóny se zahradou a jezírkem, ale také sportovní prvky jako např. boulderová stěna.

Komunitní projekt Vraťme náves Nebovidům podpořila prostřednictvím Nadace VIA Nadace České pojišťovny a společnost Net4gas 300 tisíc korun. Do projektu se dále finančně zapojily společnosti kolínského regionu jako Stachema, Sopo, Nykos a mnohé další.

Autor článku: Pavel Douša
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
OBRAZEM: Ples 4.C Gymnázia Kolín 4.2.2017Futsalisté SKP Kolín porazili souseda v tabulceKuželkář Filip Dejda reprezentoval ČR na Světovém poháru jednotlivců
Kalendář akcí: Únor
Po
 
6
13
20
27
Út
 
7
21
St
1
 
Čt
23
 
 
Ne
5
12
19
26
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (2 inzerátů)
Blahopřejeme (1 inzerátů)
Byty (2 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (3 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (5 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (2 inzerátů)
Různé (3 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM