Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je neděle, 25. února 2018

Nedožité narozeniny malíře F.K. Foltýna

František K. Foltýn (1937–2000), významný malíř a osobnost kolínské kultury konce dvacátého století, by se letos dožil osmdesáti let. Kolín si naposledy jeho dílo připomenul před dvěma lety u příležitosti patnáctého výročí jeho skonu. Tehdejší výstavy v Galerii města Kolína a v muzeu potvrdily obrovskou oblibu Foltýnova díla.

Nedožité narozeniny malíře F.K. Foltýna
 
Publikováno: 17.5.2017 v 12:00, Aktualizováno: 16.5.2017 v 18:00
Rubrika: Zpravodajství

F.K. Foltýn, jehož si mnozí pamatují jako stříbrovlasého pána s plnovousem, získal díky své povaze značné množství přátel. Ti nejbližší mu říkali Fanek a byl pro ně nejen disciplinovaným malířem, ale i básníkem a rozjímavým člověkem se silným poutem k přírodě. To se ostatně projevilo i v jeho typické tvorbě 80. a 90. let, kde se v obrazech potkávají tvář Matky Země, trpícího Krista, motýli, ptáčci a idylické krajiny v kontrastu s přísným designem technologií moderního světa. Kritici považují tuto část jeho tvorby někdy za kazatelskou či moralistní a oceňují spíše jeho avantgardní snahy ze 60. let. Přesto si dovolím tvrdit, že právě pozdní Foltýnova tvorba byla pravdivým a nejvlastnějším vyjádřením jeho životního pocitu.
Rodák ze slovácké Kněžpole prožil podstatnou část svého tvůrčího života v Kolíně, kde žil od konce 50. let. Díky tomu se poznal nejen s lidmi v kolínském muzeu, kde pracoval, ale i s Jaroslavem Janíkem, který plnil roli iniciátora pro řadu místních, později uznávaných českých malířů jako byli Jiří Balcar či Jan Kubíček. Na rozdíl od nich Foltýn, který byl přece jen o půl generace mladší, neodešel do Prahy, normalizační éru prožil v Kolíně a na několik let se zcela vzdal malování. Jeho druhý malířský nádech, o kterém se zmiňujeme výše, už měl zcela jiná východiska i výsledky. Možnost šířeji vystavovat se mu otevřela koncem 80. let, řadu jeho obrazů najdeme v soukromých sbírkách jeho kolínských přátel, jedno z jeho děl zdobilo svého času i kancelář prezidenta Václava Havla na Pražském hradě. 
Letos u příležitosti malířových nedožitých osmdesátin vystavuje Foltýnovu tvorbu Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Jde o první prezentaci na jeho rodném Slovácku. Rozsáhlá výstava bilancující celou Foltýnovu tvorbu nese příznačný název "Návrat na Moravu" a koná se od 4. května do 9. července. Kromě ní je možná i prohlídka Foltýnovy Křížové cesty v necelé dva kilometry vzdáleném monumentálním kostele Svatého Ducha současného slovinského architekta Iva Goropevšeka ve Starém Městě, který je jedním z místních divů.

Obrazy F.K. Foltýna.
Foto: Archiv KP
Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kuželkáři Kolína opět zvítězili a posunuli se vzhůru tabulkouFutsalisté doma překvapili lídra soutěže a porazili hoNatálie Olivová vybojovala letošní první kolínskou atletickou medaili
Kalendář akcí: Únor
Po
 
5
12
19
26
Út
 
6
13
20
27
St
 
7
14
21
28
Čt
1
8
15
22
 
2
9
23
 
So
3
10
17
24
 
Ne
4
11
18
25
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (2 inzerátů)
Byty (2 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (1 inzerátů)
Prodej (4 inzerátů)
Seznámení (2 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
      
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM