Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 21. září 2017

Nejen Kolín opět po čtyřech letech rozhodne o vedení města (1)

Volby do zastupitelstev obcí, jakož i 1. kolo voleb do Senátu Parlamentu ČR proběhnou v pátek 10. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 11. října od 8 do 14 hodin. Druhé kolo voleb do Senátu, pokud ovšem některý z kandidátů hned napoprvé nezíská přes 50 procent všech hlasů, se koná v pátek 17. a 18. října ve stejných časech jako 1. kolo. V tomto případě volič obdrží hlasovací lístky ve volební místnosti ve dnech voleb. V Kolíně opět platí, že se konají v 29 sídlech volebních okrsků.

Nejen Kolín opět po čtyřech letech rozhodne o vedení města (1)
 
Publikováno: 9.10.2014 v 6:00, Aktualizováno: 8.10.2014 v 12:00
Rubrika: Zpravodajství

ČSSD nominovala na lídra kandidátky pracovníka Středočeského kraje v Bruselu Lubomíra Nymburského. Druhá pozice patří právničce Kateřině Mandovcové, třetí zdravotní sestře Zuzaně Vejdělkové, čtvrté podnikateli René Rakovi, páté právníkovi Petru Křičkovi a šesté group leaderovi Radku Fořtovi. Dále kandiduje například stávající zastupitel a právník Karel Molnár, ovšem až jako sedmička.

Asi na první pohled nejzásadnějším slibem sociálních demokratů je vznik nákupního centra s bankomatem na Zálabí. Zatím nikdo v této snaze neuspěl, pokud by oranžová strana nepříznivou bilanci zvrátila, byl by to důležitý bod pro ni. Poutavý je i návrh rekonstrukci budovy bývalé vojenské správy na nám. Republiky. Napřed by však město muselo objekt vykoupit (je soukromý), a pak by mohlo rozhodnout, co v něm bude. V minulých volbách druhá nejlepší partaj myslí na pečovatelský dům nebo na možnost, že by do něj "měly být soustředěny všechny odbory městského úřadu, které jsou dnes značně decentralizované". Chce rovněž vrátit na Kmochův ostrov letní kino. Veselou myšlenkou je, že by se Kolín "do povědomí návštěvníků mohl dostat také prostřednictvím dalších výstav, soutěží, přehlídek. Myslíme si, že by město mělo vyvinout větší tlak a zároveň podporu organizátorům akcí typu mezinárodních výstav psů apod." I ČSSD slibuje výstavbu sportovní (ne už víceúčelové?) haly, jež by prý by zásadně nezatížila rozpočet města. Partaj slibuje i více peněz do základních škol, přehodnotit cíle městské policie, aby místo rozdávání pokut sloužila zvýšení bezpečnosti a hlídání pořádku (pochopitelně navýšení rozpočtu kolínských strážníků nechybí) a snížit poplatky ze psů.

ODS má na prvním místě svého předsedu, majitele montážní firmy Martina Smetanu. Dvojkou je učitel Vladimír Zeman, trojkou dětská lékařka Eva Košťál Matějková, čtyřkou lesní správce Miroslav Němeček, pětkou lékař Milan Rak a šestkou podnikatel a manažer hokejového A týmu SC Kolín Jakub Plašil. Mezi 27 čekateli figurují dále stavební technik Radek Pohořelický, právník Milan Janoušek, jednatelka společnosti Věra Čmejrková, bývalý ředitel zimního stadionu Přemysl Váňa a třeba Vilém Gruml.

Modrásci jdou, pokud se volebního programu týká, tvrdě na věc. Tvrdí, že "současné vedení města svou nečinností mění naše královské město na nebezpečné" a prosadí "méně heren, méně sociálních ubytoven a méně nepřizpůsobivých". Ujišťuje voliče, že "současné vedení města nemá odvahu realizovat své záměry (nové autobusové nádraží, rekonstrukce vodárny, modernizace Kmochova ostrov, vybudování záchytných parkovišť)". Vzhledem k tomu, že se uskutečnila soutěž na zhotovitele rekonstrukce vodárny, ve finále je příprava na budování autobusového nádraží a připravuje se proměna ostrova jsou to divná tvrzení, zvlášť, když si uvědomíme, jak "ODS své záměry vždy realizovala a realizovat bude". Hezký je i slib "My sportovní halu postavíme", "Zlevníme a upravíme režim parkování v centru města" a "Zavedeme důsledný dohled města nad činností AVE" (k tomu už mělo dojít za vedení Jiřího Buřiče) . Trnem v oku je kdysi premiantovi města i retardér na Zálabí za Masarykovým mostem, dodržování pravidla rovné soutěže pro tuzemské firmy ze strany aktuálního vedení radnice a přepouštění mandátů, k nimž docházelo před 4 lety na straně vládnoucí koalice.

V hnutí ANO vznikla zajímavá situace. Jedničkou je sice podnikatel František Martínek a dvojkou obchodník Jan Hora, ale pokud toto politické hnutí ve volbách uspěje, mohl by se starostou stát druhý z obou kandidátů. Trojkou je podnikatel Tomáš Kecl, čtyřkou advokátka Jana Truhlářová, pětkou někdejší vedoucí odboru kultury, školství a sportu Městského úřadu kultury Karel Kárník a šestkou primář Petr Volšanský. Dále se o post v zastupitelstvu ucházejí třeba sociální pracovnice Jana Kuncířová nebo učitelé Radek Holovský a Eva Mazuchová.

Ani ANO se se sliby nemaže. Vlastně by stačilo volební program shrnout do dvou vět: "Rozvoj města pro kvalitní život. Prostě to zařídíme". Pozadu nezůstávají ani další úderná hesla: "Rovná pravidla zacházení pro všechny. Prostě slušné občany ochráníme", "Bonusy pro občany a oddlužení města. Prostě cestu najdeme" a "Aktivní spolupráce s automobilkou. Prostě ji nastavíme". Pokud nahlédneme hlouběji, zjistíme, že navrhuje "soudní vystěhování a zákaz pobytu všech nepřizpůsobivých z města", "Plošný zákaz heren", "Pravidelné trhy pro lokální farmáře a zahrádkáře a podpora poskytování služeb v centru města", "změnu režimu a podmínek parkování", "Přísná revize smlouvy na služby svozu odpadů", "Městský pivovar má vařit pivo a ne chátrat". Chybí však jeden zásadní slib: "S pomocí Ministerstva financí zlikvidujeme dluh. Prostě to zařídíme". To by byl gól!

Úsvit pro Kolín jmenoval na první pozici ekonoma a manažera internetového obchodu Tomáše Nováka. Krýt záda mu bude právnička Martina Šoltysová, na třetím místě kandidátky je duchovní guru seskupení, ekonom a prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Roman Škrabánek, na čtvrtém překvapující posila, zástupce ředitele a učitel na Základní umělecké škole Kolín Zdeněk Štefanec, na pátém lékařka Ivana Břízová a na šestém provozní Monika Líbalová. Úsvit rovněž zlákal advokáta Martina Krumicha, zdravotní sestru Ladislavu Červínovou, hokejového kouče Vladimíra Mojžíše i sportovního trenéra Jaroslava Lacinu.

Od Úsvitu se očekává, že hlavním a ojedinělým heslem je "Starosta přímo zvolený občany". Nikdo jiný se k této myšlence nepřihlásil. Prioritou subjektu je ale také výstavba kvalitních silnic, chodníků a kanalizace. Podle něj "nemá Kolín dlouhodobou koncepci územního rozvoje", "je nutné vytvořit silný ´městský´ tým, který bude intenzivně usilovat o čerpání prostředků z různých dotačních programů", posílit městskou policii, čistotu města "vyřešit důslednou kontrolou a plněním smluv s poskytovateli úklidových služeb", příjemný je slib "snížení nájemného v městských nebytových prostorech", "dostavit část protihlukové stěny ve Štítarech, na Výfuku dokončit nedostatečný protihlukový val, na Šťáralce zakrýt proluku mezi stěnami, snížit povolenou rychlost na obchvatu" a překvapivě i on přidává závazek "Bankomat a nákupní centrum pro ZÁLABÍ". Stejně diskutabilní je přípověď "Snížení nájemného v městských bytech".

KSČM v Kolíně nasadí podle očekávání nejvýše stavebního inženýra Martina Škorpíka. Na 2. místě se nachází technik Jiří Truska, na třetím bankéř Petr Kvíz, na čtvrtém počítačový technik Miloš Sarauer, na pátém podnikatelka Olga Brunclíková a na šestém asistentka Pavlína Hladíková. Na kandidátce dále najdeme třeba řidiče Aleše Kobra, dělnici Kateřinu Boštíkovou nebo sanitářku Danu Coubalovou. Najít volební program na Internetu byla nad naše síly. Zřejmě se ale nezmýlíme, když zopakujeme odpověď Martina Škorpíka, z níž zveřejňujeme sice torzo, ale o to zásadnější: "Socialistické společenské zřízení je cestou řešení problémů dnešního světa. Jediná KSČM má ve svém programu společenskou změnu k lepšímu..."

Druhý díl zveřejníme zítra ve stejnou dobu.

Autor článku: Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Poříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězilaHokejisté Kolína dvakrát prohráli a uzavírají tabulkuKolínským kuželkářům se vstup do nové sezóny nevyvedl
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM