Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 23. dubna 2019

Nejen Kolín opět po čtyřech letech rozhodne o vedení města (2)

Volby do zastupitelstev obcí, jakož i 1. kolo voleb do Senátu Parlamentu ČR proběhnou v pátek 10. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 11. října od 8 do 14 hodin. Druhé kolo voleb do Senátu, pokud ovšem některý z kandidátů hned napoprvé nezíská přes 50 procent všech hlasů, se koná v pátek 17. a 18. října ve stejných časech jako 1. kolo. V tomto případě volič obdrží hlasovací lístky ve volební místnosti ve dnech voleb. V Kolíně opět platí, že se konají v 29 sídlech volebních okrsků. Dnes přinášíme druhý díl.

Nejen Kolín opět po čtyřech letech rozhodne o vedení města (2)
Foto: Jiří Červín
 
Publikováno: 10.10.2014 v 6:00, Aktualizováno: 8.10.2014 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

Poslední vítěz komunálních voleb v Kolíně, sdružení Změna pro Kolín, na post jedničky a kandidáta na starostu opět určil Víta Rakušana. Dále jsou na kandidátní listině třeba vrchní sestra Pavlína Havlíková, spoluvydavatel nejoblíbenějšího místního týdeníku Martin Slavík, knihkupec Petr Král, lékařka Veronika Fabiánová, malíř interiérů a řidič z povolání Jiří Šrámek, hudebník Jan Roth, dramaturg divadla Martin Drahovzal a hlavně lékař Petr Kopecký.

Změna chce být i po další čtyři roky šetrná k městské pokladně, dál snižovat dluh, zvýšit bezpečnost ve městě, zlepšovat infrastrukturu nebo pokračovat v modernizaci škol, případně více pomoci potřebným, kdy se hodlá zasadit o to, aby v ulici Na Hradbách vznikl nebytový prostor pro fungování centra, kde "dobrovolníci z farní charity a kolínských neziskových organizací najdou zázemí a budou moci předat své zkušenosti i dalším, kteří se k nějaké užitečné práci pro město hlásí, ať jde o skauty nebo třeba studenty kolínských škol", jak zní jeden ze slibů. Změna také tvrdí, že jedná "se soukromým investorem o stavbě nového zařízení pro seniory včetně stacionáře pro postižené Alzheimerovou chorobou". Asi nejzajímavějším předvolebním slibem ale je snižování nezaměstnanosti. Subjekt poukazuje na případ, kdy si při zadání dvou veřejných zakázek město, jemuž spoluvládne, stanovilo jako podmínku, že vítězné firmy zaměstnají osoby evidované na Úřadu práce. Stát to nejprve vyhodnotil jako diskriminující. "Postup jsme však obhájili, Centrum pro regionální rozvoj vzalo námitku zpět a ještě poděkovalo. Budou prý nové možnosti brát v potaz i v jiných městech," píše minulý premiant ve volebním programu.

Kolíňáci pochopitelně jako lídra nominovali 1. místostarostu Tomáše Růžičku. Na 2. místě je lékař Lukáš Wagenknecht, na třetím další lékař Jan Balík, na čtvrtém jednatel místní Sokolské župy Tyršovy Josef Těšitel, na pátém opět lékař Václav Navrátil a na šestém jednatel zdejší firmy AVE Karel Sova (lidovec) . Získat post v zastupitelstvu se pokusí také Jiří Tuček, Miroslav Sodoma, Pavel Rajdl, Vojtěch Klouček, Jaromír Čábela i Jaromír Novotný.

Další ze spoluvládnoucích subjektů chce podle volebního programu dál modernizovat městskou autobusovou dopravu, zavádět ekologickou MHD do centra, rozšiřovat domovnickou službu, nekompromisně zasahovat proti problémovým nájemcům, slibuje ale i staré, ale avšak zatím nepříliš neúspěšné téma, totiž zveřejňovat smlouvy, hodlá stavět a obnovovat venkovní hřiště pro každého, zakládat nadační fondy pro talenty a akademii třetího věku, ale rovněž ukázat (nebo budovat?) vlídnější tvář města. Vypíchnout by se měl nápad se zřízením další služebny městské policie na Zálabí či trvání na řešení problematické křižovatky nad Cihelnou.

TOP 09 a Nezávislí pro Kolín podle očekávání nasadili do čela 2. zástupce starosty Jana Pospíšila. Na druhé pozici je ředitel školy Bohumil Herčík, na třetí lékařka Hana Zinková, na čtvrté městský kronikář Petr Křemen, na páté advokát Tomáš Najman a na šesté ředitel městské knihovny Pavel Kárník. Kandidují i atletka a finalistka nedávného mistrovství Evropy Kateřina Šafránková, profesionální fotograf Petr Hejcman, restauratér a hoteliér Petr Zadák či prodavačka v samoobsluze Alena Belzová.

Třetí z "triumvirátu" Kolínu vládnoucích subjektů chce v dalším volebním období pokračovat v posunování městských strážníků ještě víc do ulic, požaduje rovnoměrnou obslužnost MHD v rámci Kolína a zlepšit návaznost spojů na další spoje, především vlaky, zklidnit dopravu v centru města, naléhavě se zabývat otázkou parkování a podporovat vznik klidových zón u základních škol podle dánského vzoru. TOPka hodlá podporovat vybudování odstavného asfaltového pruhu v ulici Brankovická pro osobní vozidla během sportovních akcí a kruhového objezdu pod nadjezdem v ulici Třídvorská z důvodu nedodržování rychlosti kamionů. Pokud jde o kulturu, z Kmochova Kolína chce vytvořit soutěžní festival a přispět tím ke zvýšení jeho prestiže a jednou přeložit městskou knihovnu do objektu bývalé sladovny. Program se ale rovněž dost věnuje cyklodopravě ("zřídíme parkovací místa pro kola v centru města" nebo "budeme podporovat výstavbu levobřežní cyklostezky podél Labe, která má spojit Kolín a Poděbrady"), životnímu prostředí ("musíme pokračovat v důkladné péči o kolínskou zeleň a v omlazování dřevin" či "budeme podporovat navýšení počtu odpadkových košů a sáčků na psí exkrementy"), sportu ("chceme vybudovat open-air-fitness, neboli fitko pod otevřeným nebem"), školství a financím ("chceme snížit platby pro občany města za komunální odpad a některé vybrané typy poplatků").
 

Autor článku: Michal Černý
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM