Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 18. září 2019

Nelegálně držené zbraně lze beztrestně odevzdat do konce tohoto roku

V současné době probíhá na celém území České republiky zbraňová amnestie. Doba, po kterou lze dobrovolně odevzdat výše uvedené zbraně a střelivo, byla stanovena na období od 1. července do 31. prosince 2014 s tím, že výše uvedené zbraně a střelivo lze odevzdat kterémukoliv útvaru policie, který o převzetí zbraní nebo střeliva vydá odevzdávajícímu potvrzení. Amnestie souvisí s novým zákonem, který upravuje i další okolnosti.

Nelegálně držené zbraně lze beztrestně odevzdat do konce tohoto roku
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 10.12.2014 v 6:00, Aktualizováno: 9.12.2014 v 13:00
Rubrika: Zpravodajství

"Zatím bylo na Oddělení služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Policie ČR v Kolíně vráceno celkem 6 zbraní v rámci zbraňové amnestie. Při té je dána možnost beztrestně odevzdat zbraně kategorie A, B, C nebo D, jejich hlavní části nebo střelivo, které jejich držitel přechovává bez povolení," uvedla tisková mluvčí kolínských policistů Petra Potočná.

Ale největší úlovek na území Středočeského kraje oznámila Policie ČR v říjnu. "Dnešního dne bylo na Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Kolín vydáno polní dělo, ráže 85 mm, české výroby, pravděpodobně z roku 1948. Dělo je zcela nefunkční, v současné době bude podrobeno balistickým expertízám a následně bude úředně znehodnoceno. Po provedení těchto úkonu bude opět navráceno majiteli," oznámila mluvčí.

Po odevzdání policie provede na specializovaném pracovišti odborné zkoumání, zda se zbraní nebyl spáchán neobjasněný trestný čin (pokud toto zkoumání může provést, což je v případě střeliva bezpředmětné). V případě, že se spojitost s neobjasněným trestným činem neprokáže, může ten, kdo zbraň odevzdal, ve lhůtě šesti měsíců od vyrozumění o výsledku odborného zkoumání a po splnění dalších zákonných předpokladů (např. požádání o udělení výjimky k nabytí do vlastnictví a držení zbraně kategorie A nebo požádání o udělení povolení k nabytí do vlastnictví a držení nebo nošení zbraně kategorie B) požádat o registraci takové zbraně, převést takovou zbraň na jiného oprávněného držitele zbrojního průkazu nebo ji předat podnikateli v oboru zbraně a střelivo k dalšímu opatření.

Dalšími změnami, které jsou obsahem novelizace zákona o zbraních, je zejména změna doby platnosti zbrojního průkazu, kdy dochází k prodloužení doby platnosti zbrojního průkazu z pěti let na deset let, a to u zbrojního průkazu, kdy žádost o vydání zbrojního průkazu byla podána příslušnému útvaru policie po 1. červenci 2014. Změny zákona o zbraních a střelivu se týkají zejména podnikatelů v oboru zbraní a střeliva, v souvislosti s připravovaným zavedením elektronické evidence zbraní a střeliva u podnikatelů v oboru zbraně a střelivo od 1. července 2014. Dále jsou obsahem novelizace zákona o zbraních a střelivu změny ve způsobu zabezpečení zbraní přepravovaných podnikatelem v oboru zbraně a střelivo.

"Na Kolínsku je zhruba 4 tisíce legálních držitelů zbraní a to převážně pistolí. Žádné problémy s nelegálně drženými zbraněmi zmíněné oddělení nezaznamenalo," doplnila Petra Potočná. V Kolíně se příslušné oddělení nachází v ulici Rimavské Soboty 992.
 

Autor článku: Jiří Červín
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Oznámení (1 inzerátů)
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
   
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM