Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je středa, 18. října 2017

Nepořádek o Dušičkách na kolínském hřbitově některé občany dost nadzvedl

Minulý týden na sociálních sítích největší diskuzi v Kolíně vyvolal nedávný nepořádek na centrálním hřbitově, který návštěvníci Památky zesnulých zaznamenali. Celý první listopadový víkend se vršily odpadky vedle nádob, kterými letos nebyly kontejnery, ale plastové popelnice. Bylo přitom jasné, že dušičkovému náporu takové nádoby nemohou stačit.

Nepořádek o Dušičkách na kolínském hřbitově některé občany dost nadzvedl
 
Publikováno: 12.11.2014 v 6:00, Aktualizováno: 11.11.2014 v 10:00
Rubrika: Zpravodajství

Místostarosta Tomáš Růžička problém vysvětlil tím, že byl plánovaně hned v pondělí 3. listopadu byl odpad uklizen a odvezen. Pracovníci mají podle něho protože mají skutečně se správou pohřebišť mnoho komplikované a specifické práce potom, co převzali tuto činnost od soukromé firmy. Do průběhu facebookové diskuze o stavu ústřední nekropole o Dušičkách (podstatu věci vyjádřila v komentáři Eva Slepejš Kieslerová: "Taky mě to překvapilo kam se poděly ty malé kontejnery? A pak mě dorazila lavička přímo u hřbitova zabalená v igelitu...") se zapojil i starosta i další zastupitelka z vítězné Změny pro Kolín Irena Fuchsová. Vít Rakušan na názor Jan Jacka Kobzáně, že "je po volbach tak už nic nikoho z radnice nezajímá", opáčil: "Heleďte, ty řeči s volbami si nechte. Já za tenhle víkend odpovídal a řešil 4 konkrétní podněty ve městě. Hned zítra beru ten Váš na poradu vedení a budu se ptát kolegy Růžičky, kdo je za toto zodpovědný. Jinak se musím hádat a oponovat, protože kritizovat je vždy lehčí... Že se hřbitovní zázemí za poslední rok, co ho má ve správě město, zlepšilo, je fakt! Plánuje se nová zeleň, zvýšila se ostraha, opravilo se zázemí pro pozůstalé, postupně se instalují nové lavičky... To, co jste vyfotili, v pořádku není, to je jasné!!! Ale to ještě neznamená, že je vedení města všechno jedno!" a obhajobu zakončil odvážnými slova: "Nabízím zájemci den ve funkci starosty...".

Dlužno dodat, že současné vedení města mělo v diskuzi snad ještě více zastánců. Už zmíněná zastupitelka, v civilním životě spisovatelka a nápověda, napsala: "Vít Rakušan má pravdu. A nedivím se mu, že se rozčiluje. Zařídí sto věcí a pak se mu vyčítá jedna, za kterou nemůže. Tohle je mimořádná situace, se kterou někdo, kdo za to zodpovídá, nepočítal, což toho dotyčného, samozřejmě neomlouvá. Měl to předvídat. Důležité bude, aby se to za rok neopakovalo, počítalo se s tím a byly připravené kontejnery. Zajímavé, že se ozývají ženské! Jako by zrovna ty nevěděly, jaké to je, když celý den běhají kolem plotny, gruntujou, a pak ten jejich přijde a řekne: "Cos celej den dělala?!" Jaksi ale zapomněla, že není úkolem starosty zařizovat sto věcí, od toho má podřízené, kteří opět mají své podřízené.

V internetové debatě nechyběl ani místostarosta Tomáš Růžička: "Nedávno proběhla dlouhá diskuze na facebooku ve skupině Máme rádi Kolín k odpadu na centrálním hřbitově, který vznikl o víkendu (Památka zesnulých) a byl plánovaně hned v pondělí uklizen a odvezen. Myslím si, že jsem podal v diskuzi vyčerpávající vysvětlení a nezapomněl jsem k závěru poděkovat pracovníkům Správy veřejných pohřebišť města, protože mají skutečně se správou mnoho komplikované a specifické práce. Vím, že odpad mnoho diskutujících kritizovalo a volalo po zodpovědnosti stejně, jako někteří zastupitelé. Správa městských hřbitovů je organizačně začleněna pod bytovým odborem, který mám doposud ve své kompetenci. Proto mě dnes večer velmi potěšil email, který byl adresován vedení města, dovolím si obsah touto formou částečně citovat, neboť nevím, zda by si pisatelka přála zveřejnit svou identitu na FB. ´Protože jsme se s několika známými shodli na stejném názoru, nedá mi to, abych Vám nenapsala. Z vlastní zkušenosti, vím, jak je složité jednání s lidmi. Dvacet lidí vás pochválí a pak se najde jeden, s kterým se nedomluvíte, a ten vám vynadá. Dvacet lidí spokojeně odejde domů a ten jeden (na rozdíl od těch dvaceti) si běží hezky za tepla stěžovat na radnici. Já bych se ráda přidala k občanům, kteří chválí. Již delší dobu sleduji změny na kolínském hřbitovu. Počínaje opravou WC, přes instalaci nových laviček, udržování vývěsek, rozmístění více odpadních nádob, čistoty nebo třeba velmi dobrého nápadu, zhotovit upozornění, že se konve musí vracet na původní stanoviště. Na svátek zesnulých jsem si uvědomila i to, jak jiné roky jsme se brodili ve vrstvě spadaného listí. Nyní bylo všude uklízeno, čisto, po listí ani památky. Opravdu je už na první pohled vidět kladná změna ve správě hřbitova. Závěrem bych ráda touto cestou poděkovala pracovnicím správy hřbitova i za ochotu a milé vystupování. V průběhu roku jsem se na ně dvakrát obrátila s prosbou o pomoc a radu při převodu vlastnictví hrobu a zaplacení poplatků. Vždy jsem se setkala s laskavým přístupem a byly mi poskytnuty vyčerpávající odborné informace.´ Za sebe na závěr říkám, děkujeme moc za podporu, potřebujeme ji."
.

Během Dušiček se poněkud nashromáždil nepořádek na kolínském centrálním hřbitově.
Foto: Archiv KP
Autor článku: Jiří Červín, Michal Černý
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kolínští fotbalisté opět nepotěšili své fanoušky a doma odevzdali bodyHokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí Kohouty
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM