Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je sobota, 23. září 2017

Nepořádek vládne Kolínu, vedení města se to bude snažit změnit

Zamoření Kolína odpadem je podle mnohých už delší dobu neúnosné. Na jaře si toho obyvatelé všímají víc než kdykoliv jindy a svoje poznatky komentují například na sociálních sítích. Nejde ani tak o střed města, kde se pravidelně uklízí, jako o jeho okrajové části.

Nepořádek vládne Kolínu, vedení města se to bude snažit změnit
 
Publikováno: 22.4.2015 v 6:00, Aktualizováno: 21.4.2015 v 9:00
Rubrika: Zpravodajství

Jako jeden z mnoha příkladů by mohla sloužit severozápadní periférie na Pražském předměstí. Kolem Teska a OBI se povalují hromady odpadků, podobné, i když v menší míře, je tomu mezi stěnou sídliště Kasárna a silnicí na Prahu. Jako na většině takových travnatých míst převládají velké PET láhve. Jednak je odhazují pijáci, a také parkující řidiči nákladních vozidel, nezřídka využívající láhve coby pisoár. Dalším hitem skládek je stavební odpad. Z něj byste na Polandě, kde se nacházejí cihly, beton či tvárnice, domek postavili. "Výborným" nápadem je vzít auto s přívěsným vozíkem a vysypat odpad za město. A na oplátku si odvézt nějaké dříví na topení. Dalším znakem skládek jsou plasty, zbytky aut či izolace z kabelů, zatímco kovy se vytratily do sběren.

Většina z nás odpad třídí a odhazuje na správná místa, alespoň podle odhadu sdružení Eko-Kom. Jedná se až o 70 procent Čechů. Co je to platné, když pár neurvalců ničí životní prostředí tak, že se zdá, že třídění nikam nevede a odpad zamořuje každou byť trochu volnou plochu. Dobrovolnické akce typu Ukliďme Česko jsou sice přínosem, ale jen v rámci možností.

Možná by pomohly i jiné obranné mechanismy. Proč třeba nezálohujeme PET láhve jako třeba Němci? Jak to funguje ve skutečnosti, popisuje František Bouška: "Ženuška si nějak oblíbila nakupování v Němcích, vono vo nic nejde, já se tam taky občas ukážu s Kateřinkou, vždyť po dálnici to máte třeba do Pirny 20 minut, tak co. No, a tenhle pán nasbíraný flašky nacpe do auta, zasedne, dojede k tamnějšímu WallMartu. Zatím co jeho milovaná žena lítá po krámě, on v pohodě prázdné láhve nahází do výkupního automatu, projde pokladnama, dostane svejch 20 euro, sedne si ke stánku, dá si dva bockwursty, fazolovej salát z velkoplodých fazolek, kterej chutná nesmírně i mě, a nějaký to jejich docela slušný pivko. Zpátky přeci řídí ona." Škoda, že z Kolína by to bylo poněkud z ruky. V "Raichu" vyhozené petky kolem měst neuvidíte, naopak odpad různého druhu se z Německa valí k nám. Města zkouší například fotopasti, ale je těžké území vůbec pokrýt a pak zrovna tak obtížné pachatele usvědčit.

Že nepořádek v Kolíně je, uznává i starosta Vít Rakušan. "Nepořádek nás trápí a kritice lidí rozumím," prohlásil na tiskové konferenci s pisálky minulé úterý. "V neděli 12. dubna jsem měl soukromou návštěvu a byli jsme na Karlově náměstí. Nevypadalo skutečně dobře, nebylo to místo, které by mě lákalo k nedělnímu korzování," uvedl starosta.
Dále řekl, že se hledáme řešení, co smlouva s AVE městu umožňuje. "Chceme ještě důkladněji kontrolovat firmy AVE, chceme dále jednat jednat o tom, co se dá vylepšit, vytipovat lokality, kde jsou zanedbané přespříliš," dodal.

Město chce zároveň využívat party veřejně prospěšných prací. Do práce na úklidu by se měly pustit 4. května. Jedná se o 24 osob (4 čety po 6 lidech) z úřadu práce a peníze na ně jsou do konce října. Příští týden by se měla uskutečnit první koordinační schůzka.

"My na městě na základě našich zkušeností a vašich podnětů a podnětu z Lepšího místa budeme posílat lidi z veřejně prospěšných prací na inkriminovaná místa, kde nepořádek je," zmínil Vít Rakušan. Radnice si od toho slibuje, že lidé z veřejně prospěšných prací město se uklidí.

"Ještě je zde jedna výhoda: Pokud firmě AVE řekneme, že pole, které je v soukromých rukou, je plné papírků, igelitových sáčků apod. AVE řekne, tak dobře, uděláme to pro vás, ale zaplaťte nám to. Zatímco když pošleme pracovat party veřejně prospěšných prací uklízet lokalitu u supermarketu, tak se na nás nikdo nebude zlobit a nebude to tak drahé," podotkl starosta.

Především poukázal na bordel u příjezdových cest do Kolína (Třídvorská, Lučebka). "Samozřejmě je to tak, že lidé nejsou pořádkumilovní. "Uvědomujeme si, že to je slabina Kolína. Chceme se o tom bavit s AVE a chceme využít všech možných prostředků, kterých k většímu pořádku na veřejných prostranstvích můžeme použít," doplnil Vít Rakušan.

Dodejme, že podle vyjádření Martina Prokopa, který má zkušenosti, lidé na veřejně prospěšných prací u organizace Prostor Plus v podstatě mohou dělat různé pomocné práce veřejně prospěšného charakteru - uklízet, zametat, hrabat listí, něco opravovat, natírat apod. Jde jen o to, že jejich práce nemůže být komerční, nesmí být za ni fakturováno, tvrdí. Pro město je proto jejich práce výhodná, na rozdíl od objednávky u AVE.

Autor článku: Michal Černý, Jiří Červín
loading...
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Kolínským kuželkářům se vstup do nové sezóny nevyvedlKateřina Šafránková se po pěti letech dočkala medaile a obdržela ocenění za rekordPoříčany dostaly nakládačku. Velim konečně zvítězila
Kalendář akcí: Září
Po
 
4
18
25
Út
 
5
19
26
St
 
20
Čt
 
14
28
1
8
Ne
24
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (2 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM