Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je čtvrtek, 19. října 2017

Nezaměstnanost strmě rostla. Během dvou měsíců přišlo na Úřad práce v Kolíně o 237 lidí více

Lidem z Kolínska se nadále jen těžko hledá práce. A platí to víc než kdy předtím. Zatímco k 31. říjnu byla na našem okrese zaznamenána úředně evidovaná míra nezaměstnanosti ve výši 8,4 procenta, v listopadu stoupla na 8,8 procenta (tedy stejně jako na Příbramsku, které předtím drželo poslední pozici) a v prosinci 9,4 procenta. Až na Příbramsko, kde měli dokonce 9,5 procenta, si hůř žádný okres ve Středočeském kraji nestojí.

Nezaměstnanost strmě rostla. Během dvou měsíců přišlo na Úřad práce v Kolíně o 237 lidí více
 
Publikováno: 23.1.2014
Rubrika: Zpravodajství

Z přibližně 65 tisíc obyvatel ve věku od 15 do 64 let jich bylo na úřadu práce zapsáno na konci listopadu 5.857 a o měsíc později už 6.231. Přitom v říjnu nezaměstnanost zasáhla "jenom" 5.594 občanů. Kolínsko tak evidovalo v listopadu meziměsíční přírůstek lidí bez práce 4,7 procenta a na konci uplynulého roku 6,4 procenta. O jeden pracovní post se v listopadu oficiálně ucházelo 18 a v prosinci skoro 27 osob (17 v říjnu). Ze 77 okresů bylo Kolínsko v 11. měsíci na 20. až 21. místě a v 12. měsíci na 21. pozici v pořadí od nezaměstnaností nejvíce zasaženého okresu (25. až 27. příčce).

Jak si vedly v uplynulých dvou měsících sousední regiony? Praha- východ spočítala k poslednímu listopadu míru nezaměstnanosti ve výši 3,5 a po měsíci se nezměnila (na konci října 3,4 %), Mladoboleslavsko 4,6 a 4,7 procenta (4,6 %), Benešovsko 5,3 a 5, 7 procenta (5,2 %), Pardubicko 5,8 a 6,1 procenta (5,8 %), Kutnohorsko 8,1 a 8,8 procenta (7,9 %) a Nymbursko 8,1 a 8,6 procenta (8,1 %). Pro zajímavost uveďme, že Středočeský kraj oznámil 6,6 a 6,9 procenta (6,5 %) a Česko 7,7 a 8,2 procenta (7, 6 %). Kolínsko se podílelo na republikové nezaměstnanosti jednou setinou. V zemi totiž bylo celkem skoro 600 tisíc lidí bez práce.

Připomeňme, že od začátku roku 2013 se míra nezaměstnanosti určuje jinou metodikou než v předchozích letech. Podle ní se počítá podíl lidí hledající práci v závislosti na celkovém počtu obyvatelstva ve věku od 15 do 64 let a nikoliv na počtu práceschopného obyvatelstva. Procentuálně tak míra nezaměstnanosti na rozdíl od roku 2012 a zpět sice klesla, ale pouze kosmeticky, nikoliv fakticky.

"Za růstem nezaměstnanosti, který je na sklonku roku tradiční, jsou opět především končící sezónní práce. Na druhou stranu se ale dá říci, že v prosinci částečně pomohlo teplotně nadprůměrné počasí, díky čemuž v řadě případů pokračovaly stavební práce nad běžný rámec. I díky tomu nebyla nezaměstnanost ještě vyšší," domnívá se pro zpravodajský server IDnes Karol Piovarcsy, ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu.

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka počet nezaměstnaných bude navzdory sílící ekonomice podle Marka dále narůstat. Vliv na to bude mít sezónnost, která ještě v lednu a v únoru požene na úřady práce brigádníky zvyklé pořizovat si obživu v zemědělství či ve stavebnictví. Fronty na úřadech práce se tak mohou podle něj ještě natáhnout, napsal IDnes.

Autor článku: Michal Černý
loading...
Nepřehlédněte...
Hokejoví kolínští Kozlové dokázali v Táboře porazit vedoucí KohoutyKolínští fotbalisté opět nepotěšili své fanoušky a doma odevzdali body
Kalendář akcí: Říjen
Po
 
2
9
30
Út
 
3
St
 
4
 
Čt
 
5
 
 
6
27
 
So
 
 
Ne
1
22
 
>> Zobrazit podrobný kalendář akcí
Řádková inzerce
Vzpomínáme (1 inzerátů)
Byty (1 inzerátů)
Nemovitosti (3 inzerátů)
Pronájmy (2 inzerátů)
Prodej (2 inzerátů)
Koupě (1 inzerátů)
Seznámení (4 inzerátů)
Různé (1 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM