Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 26. března 2019

Noc kostelů ve Starém Kolíně: Zahrál Petr Nobilis se synem Vašíkem

Stalo se již novou tradicí, že se Starokolínský okrašlovací spolek (SOS) spolu s Římskokatolickou farností Kolín podílejí na akci s názvem Noc kostelů. Ta je určena všem, nejen věřícím, ale i lidem, které zajímá historie, obdivují staré budovy, či se sklání s obdivem nad uměním a prací našich předků, kteří dokázali bez jakékoli techniky vybudovat úchvatné stavby, které nás provází staletími. Některé z kostelů nejsou běžně přístupné, proto je Noc kostelů jedinečnou možností, jak jejich prostory navštívit.

Noc kostelů ve Starém Kolíně: Zahrál Petr Nobilis se synem Vašíkem
Noc kostelů.Foto: ...
 
Publikováno: 23.6.2016 v 6:00, Aktualizováno: 22.6.2016 v 7:00
Rubrika: Zpravodajství

V 18 hodin se tedy i ve Starém Kolíně rozezněl zvon ve věži kostela Sv. Ondřeje a následně zazněla modlitba za Noc kostelů, která je tento večer společná pro všechny modlitebny. Jako první vystoupila Marta Moravcová z kolínské farnosti s povídáním o řádu Benediktinů a klášteru na Břevnově, které pod jejím vedením doplnila hranou scénkou skupina dětí.

Následovala prohlídka areálu kolem kostela pod vedením paní Miroslavy Jouzové a uvnitř se zatím připravilo na vystoupení duo hudebníků, jež si říká Starý dříví. To pak zaujalo návštěvníky na další půl hodinu, po které následovala opět beseda s paní doktorkou Jouzovou, tentokrát o historii řemesel ve Starém Kolíně.

Atmosféru doplňovala výstava o Břevnovském klášteře připravená opět Martou Moravcovou, proměny ve fotografii připravené žáky Základní školy ve Starém Kolíně, kteří ve spolupráci s místním pamětníkem, panem Josefem Vopelákem z Bašet připravili fotografie z dob, jak vypadala obec v dávných dobách a dnes.

U vchodu si návštěvníci mohli prohlédnout práce dětí ze školky a malou výstavu obrazů s motivem – jak jinak – Starého Kolína. Děti se mohly zabavit v dílničce vedené malými skauty. Programem provázeli členové SOS, kteří na závěr seznámili návštěvníky se stavem a postupem prací na obnově výklenkových kapliček ve zdech kostela Sv. Ondřeje, na kterou právě SOS vyhlásil veřejnou sbírku.

Během večera se také improvizovalo, například když s účinkujícími dětmi přišel kamarád, kterému se u nás tak zalíbilo, že si chtěl zahrát také. Nebylo nic jednoduššího, než doběhnout pro velké černé pracovní tričko a z chlapce se rázem stal úžasný malý mnich v rouchu téměř na zem, na kterém nikdo nepoznal, že do hry původně vůbec nepatřil.

Improvizovalo se také při hudebním vystoupení Starýho dříví, kdy jeden z členů dua onemocněl a proto celé vystoupení odehrál Petr Nobilis se svým synkem. Tato volba se nakonec stala dokonalou, spojení generací bylo úžasné, malý Vašík hrál jako o život a získal zasloužený potlesk.

Celý příjemný večer vznikl díky spoustě dalších ochotných lidí, kteří zapůjčili zařízení, obrazy, stojany, věnovali občerstvení, nebo pomohli s ozvučením prostor. Těm všem a také návštěvníkům, kteří nás přišli podpořit, patří velký dík.

Autor článku: B. Lísková
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM