Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je pondělí, 25. června 2018

Nová hala v Borkách je pro kolínský sport zásadní

Sportovní hala v Borkách by se podle kolínského starosty Víta Rakušana měla do tří let změnit z ideje ve skutečnost. Místostarosta Michael Kašpar prohlásil, že zásadní podmínkou je cena do 45 milionů korun.

Nová hala v Borkách je pro kolínský sport zásadní
Foto: Archiv KP
 
Publikováno: 18.6.2017 v 6:00, Aktualizováno: 17.6.2017 v 23:00
Rubrika: Zpravodajství

O tom, jaké jsou další podmínky a v jakém stadiu realizace se nyní hala nachází, jsme si povídali s florbalovým trenérem a předsedou FBC Pitbulls Kolín Petrem Cíchou. V týmu lidí, kteří realizaci haly připravují, zastupuje budoucí uživatele haly.

* Připomeňme si - proč vlastně Kolín potřebuje sportovní halu?

Absence sportovní haly s rozměrem hrací plochy 40x20 metrů kolínské sporty výrazně limituje. A nemluvím teď jen za florbal, ale i za házenou, korfbal nebo futsal a další sporty, což jsou stovky a stovky hráčů a zájemců o sport. A pokud chceme, aby děti sportovaly, musíme jim k tomu vytvořit podmínky, musí mít kde sportovat. Pokud to neuděláme, nebrečme pak, že sedí doma u počítače nebo vymýšlí lumpárny. Hala u STAPu v Borkách nesplňuje rozměry prakticky pro žádný ligový florbal a hala BIOS je sice vhodná pro mladší kategorie, ale je to na hraně - na výjimku, kterou nám za čas už nemusí tolerovat. Jsme tak nuceni jezdit hrát jinam. V nejbližších halách platíme v Chlumci 600 a ve Zruči 800 Kč na hodinu a musíme pořádat zápasy i v Praze a dalších městech za ještě vyšší hodinové sazby. Peníze tedy sypeme do jiných měst, za jednu florbalovou sezonu je to kolem 100 tisíc korun plus doprava a další náklady. Navíc když se sporty doma v mistrovských zápasech nepředvedou, neinspiruje to juniory, žáky, fanoušky... A plánovaná hala "Trilobit" v areálu Vodního světa je v nedohlednu a je cílená spíš na basketbal, který by si provoz v takto velkoryse řešené hale mohl dovolit. 

* K tréninku vám, florbalistům, kolínské haly postačují?

V posledních letech velmi výrazně rostou nové moderní sporty a florbal je toho dobrým příkladem, celorepublikově už má druhou nejvyšší členskou základnu. A rosteme tedy i my jako klub. Máme devět družstev a mohli bychom jich mít i více, ale limitují nás i tréninkové prostory. V malých halách ve velkém počtu nemají děti vhodný prostor a starší kategorie trénují na rozměrově nevyhovujících hřištích, což se potom může projevit v zápasech. Trénovat v kolínských halách a tělocvičnách můžeme, ale možnosti nejsou příliš široké. Řeší to všichni. Stavba haly není jen nějaký chvilkový výmysl, ale opravdová a dlouhodobá potřeba, která dává smysl i pro celou řadu dalších zájemců z Kolína i okolí. Víme o řadě klubů z dalších měst, které by v Kolíně případně mohly hrát své zápasy, aby byla vytíženost maximální. Snažíme se to řešit napříč sporty, nehrajeme si na vlastním písečku. Pokud vznikne do tří let menší hala a později u Vodního světa ta velká, budou využité obě. Kolín je, nebo by aspoň měl být, určitým sportovním centrem, takže jsem přesvědčen, že by se obě haly bez problémů uživily.

* Jak dlouho už na novou halu čekáte?

Čekáme už několikáté volební období. Dřív jsme vedení města na potřebu haly upozorňovali, ale nebyly vhodné podmínky a nic se nedělo. Buď bylo brzo po volbách nebo blízko před volbami a hrálo se spíš na efekt než na skutečnou potřebu. Ale jelikož je situace už neudržitelná, přinesli jsme zhruba před rokem a půl nový koncept cenově rozumnější haly, která by byla realizovatelná a neuvěřitelným způsobem by pomohla mnoha sportům. Začali jsme aktivně spolupracovat s místostarostou Michaelem Kašparem a konečně se vše dalo do pohybu a nabralo jasné obrysy. Snažíme se přinášet argumenty, proč hala dává smysl i ekonomicky, a také nabízíme pohled očima sportovců. Občas se samozřejmě musí dojít k nějakému kompromisu a každý projekt má své porodní bolesti, ale celkově jsem s výsledky jednání spokojený. Bavíme se, směřujeme k cíli. Času na přípravě trávím víc než bych občas chtěl a je to na úkor mé vlastní práce, když to však přispěje k úspěšné realizaci, budu spokojený. Dělám to pro děti a sport rád. Tímto bych chtěl poděkovat i všem ostatním, kteří se na projektu aktivně podílí.

* Jak došlo k výběru lokality?

Ve výběru bylo pět až šest lokalit. Postupně jsme je prověřovali a většinou jsme narazili na nějakou komplikaci. Pochopitelně bychom preferovali, aby hala vznikla někde blíž k centru, ale to se bohužel nepodařilo. Na druhou stranu Borky jsou plné sportovišť, takže hala sem přirozeně zapadne a doplní a rozšíří sportovní komplex. Původně jsme přišli s myšlenkou montované haly v ceně okolo 20 milionů. Byli bychom vděční za cokoliv. Levné řešení má však většinou drahý provoz a tepelné ztráty. Nyní mluvíme o zlaté střední cestě, tedy ne o oplechované boudě, ale o něčem, co by bylo šikovné i provozně. Každý sportovní oddíl totiž zajímá hlavně to, kolik zde bude platit za hodinu a jestli to bude dostupné.

* Jak by měla hala vypadat?

Mně ani tolik nezajímá, jak bude vypadat zvenku, ale chci, aby byl její provoz finančně optimální a vnitřní prostor dával smysl. Od začátku se k projektu stavíme realisticky. Hrajeme na mnoha místech a vím, co dává smysl a co ne. Chlumec, Vlašim, Praha, každá hala jiná... Je spousta krásných hal, ale nemají třeba dobře řešené zázemí a šatny. Toho se chceme vyvarovat. Víme, jaké to je, když je malá bezpečnostní zóna okolo hřiště, třeba jako v Benešově nebo Chlumci. Vyhovuje to, ale jsou tam určitá rizika pro hráče i diváky. Chceme, aby hala vznikla a umožnila co nejširší možnosti sportovního využití. Neradi bychom se za pár let dostali do problémů třeba kvůli větším bezpečnostním zónám. Sport je živý organismus.

* Jak velká vlastně plánovaná sportovní hala bude?

Hlavní a zásadní je velikost hrací plochy 40x20 metrů. V řadě kolektivních sportů, a ve florbalu obzvlášť, jsou časté celodenní turnaje, takže důležité je větší množství šaten a jejich rozumná velikost, nutný je malý bufet a tribuna. Uvažujeme i o variantě vysunovací tribuny, která by uspořila místo. Pro nás by to bylo optimální řešení, protože pro tréninky by se zvětšila hrací plocha. Stále ale zvažujeme různé možnosti. Na druhou stranu se držíme při zemi, takže počítáme jen s malou tribunou pro 100 až 150 lidí a malým bufetem, který nabídne nápoje a třeba párek v rohlíku.

* Na jakém pozemku bude hala stát?

Co se týče přesného umístění, tak jsme se dříve bavili i o variantě zastřešení stávajícího hřiště na házenou. Nakonec zvítězila optimální varianta a nová hala bude umístěna do nevyužitého prostoru mezi házenkářské hřiště a halu tenisového klubu LTC Kolín, takže házené zůstane jejich venkovní tréninkové hřiště a rozšíří se možnosti sportovního areálu. Pro menší děti to ovšem není místo ideálně dostupné a budeme to muset nějak řešit, ale to je jedna z mála nevýhod.

* Vznikne u haly nějaké nové parkoviště?

Vše se ještě zpřesňuje a vyplyne to z připravovaných studií, ale samozřejmě se počítá s odpovídajícím parkovištěm, které u haly splní všechny normy a požadavky. Je možnost vytvořit odstavnou plochu za halou u lesa a navázat tak na parkoviště u tenisu, ale ve hře jsou i další varianty. Každopádně je to důležitý prvek, o kterém se bavíme od začátku.

* O čem nyní jednáte?

Řešíme hrubý koncept, detaily přijdou na řadu později. Momentálně finišuje příprava studií a debata o tom, zda nezvýšit využitelnost haly tím, že uvnitř budeme počítat s horolezeckou stěnou, ať už v této nebo v nějaké další fázi. Tohle řešení známe z řady hal, kde to funguje. V praxi to vypadá tak, že vedle hlavní hrací plochy je třeba sítí oddělená rozšířená ochranná zóna využitelná pro horolezeckou stěnu, ale i pro tréninky, rozcvičování, hru 3+1 apod. Čekáme na projektanty, kteří nám řeknou, jak by se to rozšíření projevilo v nákladech na stavbu a jestli je to v našem případě realizovatelné.

Autor článku: Vladimír Sládek
Poslední komentáře
Počet příspěvků: 0 | Buďte první!

Zatím žádný komentář.

Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
    
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM