Redakce Inzerce Řádková inzerce Spřátelené weby Dnes je úterý, 16. července 2019

O baštecké hospodě ve Starém Kolíně

Tak jsem si vždycky představoval, jak má vypadat správná hospoda. Na Baště ve Starém Kolíně byli hosté vždycky, pivo se tehdy chladilo ve sklepě v dřevěných a pak hliníkových sudech. Limonáda žlutá a sodovky za padesát haléřů. Můj děda tady u hospůdky potkal babičku, když šla s pivem a byla to láska na celý život. My děti jsme pak lízaly pěnu z bandasky a vůbec nám nechutnala. Strýc zde přišel o předválečných 50 tisíc, když mu vypadly pod stůl. Také se zde hrály karty, od kterých se nesmělo odcházet, tak hráči močili po holi do holínek.

O baštecké hospodě ve Starém Kolíně
Foto: Jiří Červín
 
Publikováno: 4.9.2016 v 6:00, Aktualizováno: 2.9.2016 v 8:00
Rubrika: Zpravodajství

Až o mnoho let později jsem se dozvěděl, že krajinky tu maloval Václav Radimský a mnoho dalších osobností si zamilovalo Baštu. Hospoda pochází už z 15. století. Tehdy se z Krkonoš po Labi plavilo dřevo do dolů v Kutné Hoře a voraři zde končili plavbu. Tehdy byli voráci něco jako kovbojové. Neohrožení a dost dobře placení rockeři své doby.

Hospodu pro ně postavili kutnohorští majitelé osady Bašta. Těch lidí, kteří pracovali na Labi se dřevem, bylo tehdy mnoho. Tak potřebovali azyl. Majitelé pronajímali hospodu nájemným hospodským, ti se často střídali. Hospoda neměla zrovna dobrou pověst a dá se předpokládat, že tam byly jako doma i prostitutky.

Podnik byl pak několikrát přestavován, ale jeho podoba zůstává od 19. století  v podstatě  zachovaná. Právě pro svoji zachovalost je zapsána do Ústředního seznamu nemovitých kulturních památek. Je jednou z nejstarších u nás. Já jsem si spojil lokál s Fimfárem a Františkem Nebojsou a právě v Na Baště se udál čarodějnický proces v roce 1564. Šenkýřkou byla tehdy  Kateřina  a její celá rodina za záhadných okolností onemocněla a manžel na následky zemřel.

Pak se u hospody pod prahem nalezlo několik psích hlav i člověčích kostí. Tehdy bylo jisté, že se jedná  o dílo čarodějnice.  A tou měla být Markéta Pelíková z Kutné Hory, bývalá hospodská.  Byla uvězněna a mučena.  Při mučení se přiznala k čarodějnictví a, že  jí pomáhala dívka ze Starého Kolína.

„Při mučení vypověděla i o své kutnohorské sousedce a zřejmě pomocnici Anně Rybníkářce a jejím muži Řehořovi, že sou k šibenici ve čtvrtek některej tejden ve dvě hodiny na noc chodili a oudy viselcům vyřezali.´  Anna Rybníkářka sice stačila utéct do Čáslavi, ale zde byla chycena a dopravena zpět do Kutné Hory, kde také skončila na mučidlech,“ uvádí smolná kutnohorská kniha.

A pokračuje:  “Že zakopala v hospodě na Baště pod práh psí hlavu a s Annou Rybníkářkou a jejím mužem chodila v noci k šibenici, z viselců části těl odřezávaly, vše usušily na prášek a přidávaly do toho i sušené kočičí mozky. I koho jsme chtěly usušiti, dávaly jsme jim toho prachu pití (s vodou), manželu Káči (tj. šenkýři na Baště) dala jsem dvakrát toho prachu a od toho on umřel. A synu jejímu též sem dala toho prachu upíti, a ševci Součkovi, který mne nechal a ode mne odešel.“

Konec  příběhu je úděsný. „ Anna Rybníkářka v tom všem umřela, jsouc ohnivýma klešťmi trhána, potom odřína a na hranici spálena. Při nejposlednější hodině odvolala o tom čarování. Je jisté, že obě ženy vyráběly jedy a skutečně lidi trávily a přitom se domnívaly, že čarují,“ uvádí Václav Klíma v publikaci Antiqua Colonia – Starý Kolín, 1968 Vorařská hospoda.

Hospoda funguje nepřetržitě do dnešních dní. Koncem 18. století zde pivo točila rodina Semerádova, v polovině 19. století šenkýř Václav Malina, pak zde byli šenkýři pánové Řehák a nyní Chochola.

Autor článku: Jiří Červín
Nepřehlédněte...
Řádková inzerce
Nemovitosti (1 inzerátů)
Auto-moto (1 inzerátů)
Prodej (1 inzerátů)
Různé (2 inzerátů)
     
Soubory cookie používáme k tomu, abychom vám usnadnili a zpříjemnili používání našich webových stránek.
Používáním našich webových stránek vyjadřujete svůj souhlas s umístěním souborů cookie ve vašem zařízení. Další informace
ROZUMÍM